صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518513 تاریخ : 1399/06/06-11:05:37
,11,
برقراری مبادلات مرزی در 30 مرز مشترک با همسایگان

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد:

برقراری مبادلات مرزی در 30 مرز مشترک با همسایگان

وزیر راه در جلسه ویدئوکنفرانسی با وزیر امور خارجه ترکمنستان، بر رفع هرگونه محدودیت به منظور گسترش ترانزیت و تجارت بین دو کشور تاکید کرد.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی و رشید مرودف، وزیر امور خارجه ترکمنستان در گفت وگویی ویدئوکنفرانسی، مهم ترین مسائل دوجانبه در حوزه حمل و نقل را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

دو طرف در این جلسه، بر ضرورت اقدام سریع برای رفع محدودیت های ترانزیتی بین دو کشور، گسترش همکاری های منطقه ای و نیز توسعه همکاری های راهبردی، اقتصادی و تجاری به ویژه در شرایط کرونا تاکید کردند.

وزیر راه و شهرسازی کشورمان در بخشی از این جلسه، با اشاره به اقدامات منسجم و تدابیر بهداشتی انجام شده در ایران که منجر به کاهش آثار کرونا در حوزه حمل و نقل شده است، گفت: اکنون مبادلات مرزی ایران در 30 مرز مشترک با همسایگان برقرار است و شیوه نامه های بهداشتی نیز به شکل دقیق در نقاط مرزی اجرا می شوند.

وی، مرزهای ایران را مرزهای اعتمادساز و تسهیل کننده روابط تجاری با همسایگان خواند و ابراز امیدواری کرد، حجم مبادلات مرزی با کشورهای دوست از جمله ترکمنستان به سطح گذشته برسد و حتی از آن فراتر رود.

این مقام مسؤول با ابراز نگرانی از توقف های مرزی که مشکلات زیادی را برای دو کشور ایجاد کرده است، تصریح کرد: گفت وگوی صمیمانه و راهبردی رؤسای جمهوری دو کشور، نشان دهنده روابط راهبردی و بلندمدت است و پیرو تماس های مقامات عالی دو کشور، موظفیم که برنامه همکاری و اقدامات لازم را تدوین و مسیر دسترسی به آن را ترسیم کنیم.

اسلامی با اشاره به موضوع سرمایه گذاری ترکمنستان در یکی از بنادر جنوبی ایران، گفت: این سرمایه گذاری، یکی از مهم ترین موضوعات همکاری بین دو کشور است. ما مجدد از نماینده طرف ترکمنی دعوت می کنیم تا با حضور در ایران مذاکرات در این خصوص را ادامه دهیم.

وی در بخش دیگری از این جلسه بر ضرورت تسریع در بازگشایی و روان سازی عبور امن از مرزهای سرخس و اینچه برون و ممانعت از توقف های ریلی در نقاط مرزی تاکید کرد و خواستار اقدام طرف ترکمنی برای رفع این مشکلات شد. سیاست خارجی ایران بر مبنای توسعه همکاری ها، اعتمادسازی و روان سازی روابط تجاری بین کشورها به ویژه با همسایگان استوار است.

این مقام مسؤول با اشاره به اینکه در بنادر دو کشور نیز همکاری های مطلوبی داریم و رفتار ما در بنادر، مبتنی بر همان پروتکل ها و چارچوب های فنی و تخصصی است که با ترکمنستان توافق کرده ایم، گفت: انتظار داریم در بندر ترکمن باشی، مدیریت لازم برای تسهیل تردد کشتی های ایرانی انجام شود.

اسلامی، بازگشایی مرزها برای صادرات و واردات و همچنین ترانزیت را از اهداف مورد نظر در حوزه حمل و نقل جاده ای عنوان کرد و افزود: می توان با رعایت شیوه نامه های بهداشتی در حوزه ناوگان، سلامت در تجارت و ترانزیت را داشته باشیم. این مسیر ده ها سال است که فعال بوده و تجربه های بزرگی در این زمینه داریم و باید این شرایط را با همکاری متقابل حفظ کنیم.

رشید مرودف، وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز در این جلسه وضعیت حمل و نقل ریلی میان دو کشور را مطلوب خواند و گفت: در حوزه حمل و نقل، همه گیری کرونا باعث توقف تردد و بروز مشکلاتی شده است؛ از اوایل سال جاری نیز مجبور شدیم مرزهای مان را ببندیم و این یک امر عمومی در ترکمنستان بوده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 190
نحستین ، بزرگترین شد محله ویلایی پرنیان اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران