صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 519158 تاریخ : 1399/06/18-16:12:46
,2,
بررسی نقش اثرگذار بانک توسعه تعاون در رونق اشتغال در کشور

بررسی نقش اثرگذار بانک توسعه تعاون در رونق اشتغال در کشور

درخت جوان بانک توسعه تعاون، سایه ساری گسترده در اشتغال روستایی.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی بانک توسعه تعاون، فتاحی عضو هیات مدیره بانک توسعه تعاون - ایجاد و افزایش اشتغال همواره یکی از دغدغه های نظام های اقتصادی بوده است. بانک ها و به ویژه بانک های توسعه ای نیز یکی از مهم ترین نهادها در تأمین اعتبار و ایجاد فرصت های شغلی در ارکان مختلف هستند.

مهم ترین مسیر برون رفت از مشکل بیکاری در سطح کشور تمرکز بر رویکردهای بانکداری فراگیر و رشد فراگیر است که بانک های توسعه ای می توانند نقشی بی بدیل در این میان ایفا نمایند. با توجه به اینکه ضرورت دارد در برنامه های اشتغال خصوصاً در بخش روستایی به ساماندهی کسب وکارهای خرد نیز در کنار تأمین مالی طرح های بزرگ توجه ویژه شود، باید توجه کرد که در میان بخش های مختلف اقتصادی، بخش تعاون در ایجاد و توسعه اشتغال، دارای جایگاه ویژه ای است. چراکه این بخش ظرفیت بالایی در رونق چرخه اقتصادی کشور داشته و با توجه به شرایط موجود اقتصاد در کشور، هزینه ایجاد شغل در بخش تعاونی کمتر و البته پایداری و دوام آن بیشتر از سایر بخش ها است.

در این میان بانک توسعه تعاون در جایگاه یک بانک توسعه ای و به عنوان بازوی پولی و مالی وزارت رفاه، کار و تعاون اجتماعی نقش برجسته ای در این بخش داشته و با حضور مؤثر در طرح های ملی و اشتغال زایی، علاوه بر ایفای نقش مهم در ایجاد فرصت های شغلی اثبات کرد که می تواند نسبت به نقش آفرینی در طرح های بزرگ اقتصادی و همچنین حمایت از اشتغال پایدار نیز اقدامات مؤثری صورت دهد.

همچنین بانک توسعه تعاون به سبب برخورداری از نام عظیم تعاون در راستای اهداف یک نظام مالی و اعتباری تلاش کرده این اصل را تثبیت کند که با رویکردی توسعه ای می تواند منشأ اثرات بزرگی در بدنه اقتصادی کشور ازجمله احیا، تثبیت و ایجاد اشتغال باشد.

نقش بانک توسعه تعاون در رونق اشتغالزایی

بانک توسعه تعاون طی مدت فعالیت یازده ساله عهده دار عاملیت طرح های اقتصادی مهمی در سطح اقتصاد کلان بوده که بی شک اجرای موفق طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری، یکی از مهم ترین دستاوردهایی بوده که علاوه بر ایجاد ظرفیت و بزرگتر شدن حجم فعالیت بانک باعث اثربخشی بیشتر بانک توسعه تعاون با رویکرد توسعه ای در سطح اقتصاد ملی شده است.

تسلط استراتژی های به روز بر نظام مدیریتی در بانک توسعه تعاون و جدیت و عزم مدیران این بانک برای تحقق حداکثری دستاوردهای طرح اشتغالزایی دولت، باعث شده تا با پیاده سازی مدل های جدید بانکداری مبتنی بر جوامع محلی بیش ازپیش بر هدف ایجاد اشتغال پایدار متمرکز شوند. همچنین پیاده سازی بانکداری پیوندی در جامعه هدف روستایی کشور به منظور توسعه بخش تعاون و ایجاد اشتغال های پایدار با تمرکز بر توان بومی و کاهش ریسک اعتباری از دیگر برنامه های مهم هسته مدیریت بانک برای تحقق اهداف طرح ایجاد اشتغال در روستاها و مناطق عشایری بوده است.

بانک توسعه تعاون به عنوان عامل طرح بزرگ اشتغال پایدار روستایی و عشایری، با برخورداری از ظرفیت های مناسب جهت بررسی دقیق، سریع و کارشناسی پرونده ها و طرح های ارسالی، ضمن رعایت دقیق الزامات و اجرای صحیح این طرح تا پایان تیرماه سال جاری و در مرحله چهارم، به گواهی آمار و مستندات تائید شده در مراجع ذیصلاح، در بخش اشتغال روستایی تاکنون 22,753 میلیارد ریال و در طرح اشتغال فراگیر، رقمی بالغ بر 4,352 میلیارد ریال تسهیلات مؤثر پرداخت نموده است.

همچنین آمارها روایت می کند که تا پایان تیرماه بر اساس سهمیه ابلاغی در 4 مرحله نخست طرح توسعه اشتغال پایدار روستایی و عشایری، 29696 هزار طرح به بانک توسعه تعاون معرفی شده است که از این تعداد 24.580 طرح از بانک تسهیلات دریافت کرده اند؛ به نحوی که با تسهیلات پرداختی از سوی بانک توسعه تعاون تاکنون بیش از 47700 شغل جدید ایجادشده و رونق قابل توجهی در بخش اشتغال در مناطق روستایی و عشایری فراهم شده است که علاوه بر بهبود کیفیت زندگی و معیشت در این مناطق، سبب کاهش روند مهاجرت معکوس از روستا به شهر نیز شده است.

از میان طرح هایی که با تسهیلات بانک توسعه تعاون تأمین مالی شده است، بخش بزرگی در حدود 50 درصد در بخش کشاورزی، 31 درصد در بخش صنعت و در حدود 19 درصد در بخش خدمات بوده است که نشان از تنوع و گستردگی خدمات و تسهیلات ارائه شده این بانک به بخش های مختلف اقتصادی دارد.

با توجه به عملکرد و ضریب نفوذ بانک توسعه تعاون در مناطق جغرافیایی مختلف و در میان تعاونگران کشور، بی شک باید اذعان داشت که بانک توسعه تعاون محوریت طرح اشتغال فراگیر را در نظام بانکی دارد و موفقیت این بانک موجبات رشد و بالندگی تعاون در کشور را بیش ازپیش فراهم کرده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 198
نحستین ، بزرگترین شد محله ویلایی پرنیان اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران