در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512770 تاریخ : 1399/02/24-10:45:33
,2,
بررسی عملکرد بانک توسعه صادرات ایران

بررسی عملکرد بانک توسعه صادرات ایران

اقتصاد ایران این سال ها در شرایطی قرار داشته که حتی «عدم رشد»، خود نوعی «رشد» محسوب می شده است. حال در این اوضاع عجیب اگر مجموعه ای در بخش تولید یا خدمات با رشد و توسعه مواجه شود قطعا نقش مدیریت را باید در این اتفاق پر رنگ دید.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران، بانک توسعه صادرات در سال های اخیر موفقیت هایی داشته است آن هم در زمانی که کشور در بخش تجارت خارجی با مشکل مواجه شده است.بخشی از این موفقیت به مدیریت علی صالح آبادی باز می گردد.

مدیریت «آقای بورس»

جوان سبزواری 28 ساله ای بود که دبیر کل بورس شد. متولد یکی از روستاهای سبزوار در سال 1357 و دانش آموخته دانشگاه امام صادق(ع) است که در برابر تردیدهای منتقدان جانشین عبده تبریزی 54 ساله در سمت دبیر کلی سازمان بورس شد. علی صالح آبادی، مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته معارف اسلامی و مدیریت مالی از دانشگاه امام صادق (ع) و نیز مدرک دکترا را در همین رشته از دانشگاه تهران گرفته است. تقریبا در کتاب ها و مقالاتش هم، ردپایی از این دو ترکیب را می بینید. در جوانی هم آخرین شد و هم اولین؛ او که بین سال های 83 و84 مدیر بورس منطقه ای کرج بود، آخرین دبیر کل سازمان کارگزاران بورس نام گرفت، چرا که بعد از ابلاغ تشکیل سازمان بورس، اولین رئیس سازمان بورس شد. حالا او آقای بورس است. آقای بورس در زمانه ای رئیس سازمان شد که شائبه هایی در خصوص بی اعتقادی رئیس دولت نهم به بورس، باعث بی اعتمادی به این بازار شده بود؛ این موضوع کار او را برای اعتماد سازی و مشارکت سهامداران بیشتر در بورس، سخت تر می کرد. سال 93 در آخرین سال ریاستش، در گفت وگویی اقداماتش در بورس را این گونه تشریح کرده بود که امروز ارزش بازار بورس تهران، به تنهایی به رقم 318 هزار میلیارد تومان رسیده و فرابورس نیز ارزشی در حدود 65 هزار میلیارد تومان دارد. بعد از استعفایش در سال 1393، به بانک توسعه صادرات رفت و تا به حال در مسند مدیرعاملی این بانک مشغول خدمت است.

آقای بورس در بانک

بانک توسعه صادرات، تنها اگزیم بانک ایران است که همان طور که از نامش پیداست، تسهیل و تقویت کننده بخش صادرات است و در تاریخ 19 تیر 1370 تاسیس شد و عملا از شهریور 1371 آغاز به کار کرد. در حال حاضر بیش از 86درصد از صادرکنندگان نمونه کشوری مشتری این بانک 39 شعبه ای هستند. صالحی اعلام کرده، در سال 1398 بالغ بر 84هزار و 359میلیارد ریال تسهیلات به بنگاه های صادرات محور در حوزه های مختلف پرداخت کرده که از این مبلغ، 71 هزار میلیارد ریال از منابع بانک و الباقی از منابع صندوق توسعه ملی است.

این میزان تسهیلات در سال 97 یعنی سال ماقبل از آن، 62 هزار و 642میلیارد ریال بوده است. بررسی میزان تسهیلات اعطایی این بانک از سال 95 تا 98 نشان می دهد، حجم تسهیلات اعطایی این بانک در این مدت 73درصد رشد داشته است. (آمارهای رسمی حاکی از آن است که در 11 ماه سال 98 میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی کشور (به استثنای نفت خام، نفت کوره و نفت سفید و همچنین صادرات از محل تجارت چمدانی) معادل 125 میلیون و 290 هزار تن و به ارزش 38میلیارد و 597 میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال 97، افزایش

61/ 17 درصدی در وزن و کاهش 48/ 4 درصدی در ارزش دلاری داشته است. سال گذشته صادرکنندگان ایرانی در 11 ماه منتهی به بهمن توانسته بودند 40میلیارد و 409 میلیون دلار کالا با وزنی معادل 106 میلیون و 528 هزار تن به بازارهای هدف خود صادر کنند. در سبد تسهیلاتی بانک توسعه صادرات، حوزه صنعت و معدن تا پایان اسفند 98 با 41 درصد، در صدر دریافت کنندگان تسهیلات این بانک بوده است؛ 32 درصد به بخش پتروشیمی و شیمیایی، 16 درصد کشاورزی، 10 درصد خدمات فنی و مهندسی، 7/ 0 درصد اعتبار خریدار و مابقی به سایر حوزه ها تخصیص پیدا کرده است.

از سال 94 تا پایان 98 (یکسال پس از حضور صالح آبادی در بانک توسعه صادرات) حجم تسهیلات اعطایی به شرکت های کوچک و متوسط، 114درصد افزایش داشته است.

بانک توسعه صادرات در دوره مدیریت صالح آبادی در راستای تامین مالی شرکت های دانش بنیان اقدامات متعددی را درسال 98 انجام داد؛ تسهیلات اعطایی بانک توسعه صادرات ایران به شرکت های دانش بنیان بالغ بر یک هزار و 851 میلیارد ریال بوده که نسبت به سال 95 با تسهیلات 518 میلیارد ریالی، بالغ بر257 درصد رشد داشته است. همچنین امضای تفاهم نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای تخصیص اعتبار 2 هزار میلیارد ریالی موضوع تبصره18 قانون بودجه سال 1398 و تخصیص مبلغ مذکور از سوی صندوق توسعه ملی به بانک و تلفیق با مبلغ مشابه از محل منابع بانک و پیش نویس تفاهم نامه با صندوق نوآوری و شکوفایی برای کاهش نرخ سود تسهیلات پرداختی به شرکت های دانش بنیان به حداکثر 12درصد و تخفیف در کارمزد خدمات قابل ارائه به شرکت های دانش بنیان نیزکه نهایی شد از جمله اقدامات صالح آبادی است.

اهداف سال 99

بانک توسعه صادرات برای امسال هم می خواهد مبلغ 74هزار و 119میلیارد ریال تسهیلات ریالی و 300میلیون دلار تسهیلات ارزی اختصاص دهد که بیش از 80 درصد مبلغ پیش بینی شده بابت تسهیلات ریالی از منابع بانک و بقیه از منابع صندوق توسعه ملی خواهد بود. در مورد تسهیلات ارزی نیز پیش بینی شده حدود 90درصد تسهیلات ارزی بانک از منابع صندوق توسعه ملی و بقیه از منابع بانک، تامین مالی شود. این آمار را صالح آبادی اعلام کرده و حتی در پاسخ به سوال ما برای تمهیدات حمایتی از صادرکنندگان در شرایط کرونا هم پیش بینی کرده که برای اجرایی کردن حمایت و مساعدت با صاحبان کسب و کارهایی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به دلیل شرایط ناشی از ویروس کرونا با مشکل در بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی و ایفای تعهدات خود مواجه شده اند، در اجرای بخشنامه ابلاغی بانک مرکزی، به تغییر زیرساخت های سیستمی برای تسهیل در فرآیند بازپرداخت اقساط مشتریانی که درخواست امهال اقساط خود را دارند، اقدام کرده است. علاوه بر آن در بانک توسعه صادرات اعتقاد داریم در شرایط فعلی که صادرات سخت و پیچیده شده، شرایط مشتریان را درک کنیم و اقدامات حمایتی ویژه ای برای آنها تدارک ببینیم. او در تشریح راهکارهایش برای حمایت از صادرکنندگان این گونه ادامه می دهد که انواع تسهیلات بانک توسعه صادرات در قالب کوتاه مدت، تحت عنوان سرمایه در گردش، میان مدت در قالب تجهیزات کارگاه، بلند مدت در قالب طرح های سرمایه گذاری داخل و خارج از کشور و اعتبار خریدار تقسیم بندی می شود.

صالح آبادی تاکید می کند با توجه به اینکه منابع مورد استفاده بانک توسعه صادرات ایران عمدتا از محل سرمایه و منابع صندوق توسعه ملی است، با تعامل مناسب با صندوق توسعه ملی، بانک توسعه صادرات ایران پیگیری های لازم از آن صندوق را برای جذب منابع موردنیاز صادرکنندگان، در راستای تامین سرمایه در گردش موردنیاز آنها به عمل می آورد. همچنین تعامل با مشتریان از طریق تمدید مصوبات اعتباری تخصیصی و افزایش دوره زمانی قراردادهای تسهیلاتی منعقده با صادرکنندگان، در راستای چارچوب ها و ضوابط ابلاغی با لحاظ شرایط اقتصادی و محدودیت های بین المللی ایجاد شده پس از برجام انجام می شود. صالح آبادی در پایان قول داده که اهتمام بیشتری در تسریع و تسهیل فرآیند تصمیم گیری در سطوح ارکان اعتباری بانک به دلیل شرایط خاص مشتریان فعال در بخش صادرات، می شود. اینها بخشی از اقدامات آقای صالح آبادی است که در دو دولت با رویکردهای متفاوت و در دو بازار فعالیت کرده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 207
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران