صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520886 تاریخ : 1399/07/15-17:30:26
,10028,
بررسی طرح همسان سازی بازنشستگی آتش نشانان در شورای عالی استان ها

احمدی خبر داد

بررسی طرح همسان سازی بازنشستگی آتش نشانان در شورای عالی استان ها

رئیس شورای عالی استان ها با اشاره به طرح همسان سازی بازنشستگی آتش نشانان در شورای عالی استان ها گفت: در صورت تصویب این طرح در مجلس، آتش نشان های مشمول صندوق بازنشستگی شهرداری ها می شوند.

به گزارش بانک و صنعت، علیرضا احمدی رئیس شورای عالی استان ها، با اشاره به اهمیت آتش نشانی گفت: یکی از دستگاه های خدمت رسان در کشور که خدمات ارزنده ای را به جامعه ارائه کرده و باعث ایجاد امنیت و آسایش در میان مردم شده سازمان آتش نشانی است.

وی افزود: هرچند نام این دستگاه خدمات رسان آتش نشانی بوده و تصور می شود که وظایف آن در حوزه اطفای حریق خلاصه شده اما شرح وظایف این نهاد وسیع تر بوده و مأموران این سازمان در سراسر کشور و در همه شرایط بحرانی به ایفای نقش مشغولند.

احمدی گفت: برای مثال وقتی در روزهای انتهایی سال 97 و روزهای ابتدایی سال 98 استان های شمالی و غربی کشور با پدیده بارش باران های سیل آسا و در نتیجه جاری شدن سیل مواجه شد این آتش نشانان بودند که از سراسر کشور با تجهیزات خود به کمک مردم شتافتند.

رئیس شورای عالی استان ها گفت: هرچند مأموران این دستگاه خدمات رسان با حوادث متعددی نظیر آتش و سیل و سقوط از ارتفاع مواجه هستند اما خود مأموران این سازمان سال هاست با برخی از مشکلات عدیده در حوزه شغلی شان روبرو هستند.

وی افزود: یکی از این موضوعات بحث سخت و زیان آور محسوب شدن شغل آتش نشانی و بالطبع تغییر و افزایش زمان کار و موضوعات مرتبط با بازنشستگی مأموران این سازمان خدمت رسان است.

احمدی گفت: این موضوع باعث شده است که مأموران سازمان آتش نشانی در هنگام بازنشستگی با چالش هایی مواجه باشند که در شأن این عزیزانی که جان خود را کف دست گرفته و به دل حوادث می زنند نیست.

رئیس شورای عالی استان ها خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت موضوع مقرر شده است تا در اجلاس پیش روی شورای عالی استان ها یکی از دستور جلسات اجلاس به بررسی و تعیین تکلیف این موضوع اختصاص پیدا کند.

وی ادامه داد: در اجلاس پیش رو که در هفته آخر مهرماه برگزار خواهد شد با دعوت از صاحب نظران این حوزه و بحث و هم اندیشی در این خصوص تلاش خواهیم کرد تا این دغدغه به حق مأموران پر تلاش سازمان آتش نشانی در سراسر کشور مرتفع شود.

احمدی با اشاره به اینکه در متن طرح پیشنهادی پیشنهاد شده است که یک تبصره به عنوان تبصره 4 به قانون نحوه بازنشستگی شاغلین مشاغل سخت و زیان آور اضافه شود گفت: متن این تبصره عبارت است از «مشاغل آتش نشانی به عنوان مشاغل سخت و زیان آور با درجه (3) محسوب و آتش نشان های مشمول صندوق بازنشستگی شهرداری ها می توانند با احتساب حداکثر 10 سال سنوات ارفاقی و با داشتن 20 سال سابقه پرداخت حق بیمه متوالی و یا 25 سال متناوب بدون شرط سنی از صندوق بازنشستگی ذیربط درخواست بازنشستگی پیش از موعد را نمایند».

رئیس شورای عالی استان ها گفت: همچنین در متن طرح آمده است که شهرداری ها مکلف اند بار مالی ناشی از اجرای این قانون را از محل اعتبارات خود پیش بینی و سهم صندوق (حق بیمه و سهم کارفرما) را به نسبت سنوات ارفاقی بر اساس آخرین حقوق و مزایای مشمول کسور بازنشستگی و نیز مابه التفاوت بازنشستگی بابت سنوات ارفاقی آن دسته از آتش نشان هایی که قبل از تصویب این قانون بازنشسته شده اند را محاسبه و یک جا به حساب صندوق های بازنشستگی شهرداری واریز و اعتبار مورد نیاز برای سال های آتی را در قانون بودجه سنواتی پیش بینی و تأمین نمایند.

وی با اشاره به اینکه این طرح پس از تصویب در شورای عالی استان ها، به صحن علنی مجلس شورای اسلامی ارائه می شود، گفت: هر چند این طرح با توجه به مشکل عدیده آتش نشانان تهرانی تدوین و پیشنهاد شده است اما به طور قطع آثار تصویب آن به نفع همه آتش نشانان در سراسر کشور خواهد بود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 177
طرح آرامش اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران