تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 312423 تاریخ : 1396/10/07-14:59:05
,17,
بررسی حساب بانکی متقاضیان یارانه نقدی

بررسی حساب بانکی متقاضیان یارانه نقدی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در شناسایی افراد در ابتدا به سراغ حساب‌های بانکی آنها نمی رویم چرا که این تأکید رئیس جمهور است؛ اما ممکن است، حساب بانکی کسانی که درخواست دریافت یارانه داشته باشند، مورد بررسی قرار گیرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت؛ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علی ربیعی در برنامه گفت‌و‌گوی ویژه خبری، گفت: نیازمندان از دریافت یارانه حذف نمی شوند.

ربیعی افزود: طبق تعریف بانک جهانی ایران دارای فقر مطلق نیست؛  فقر مفهوم ذهنی است و احساس فقر با این موضوع متفاوت است و در مجموع فقرای شهری با فشار بیشتری موضوع فقر را تحمل می‌کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: فقر در حقیقت پایه‌های مادی و مقایسه‌ای دارد و در دنیا با شاخص های مختلف فقر را اندازه‌گیری می‌کنند. باید به این نکته توجه کنیم که فقر شدید و فقر مطلق دو موضوع متفاوت هستند. اگر سفره ها از کالری تهی باشند در واقع فقر شدید اتفاق افتاده است.

وی افزود: در کنار فقر درآمدی، فقر چند بعدی را مدنظر قرار داده ایم و در برخی نقاط فقر زیرساختی نیز داریم و شاید نتوانسته ایم زیرساخت را به رفاه گره بزنیم.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه در خصوص شناسایی افراد نیازمند مجموعه‌ای از توانایی های افراد را اندازه گیری می کنیم، گفت: ما در گذشته سیاست های رفاهی هدفمند نداشته‌ایم و در کنار آن سیاست های رفاهی مصرفانه را در دستور کار قرار دادیم و در بخشی از این اقدام ها 40 هزار میلیارد تومان پول هدفمندی را به افرادی دادیم که تفاوتی در زندگی آنها ایجاد نکرده و اثرگذاری معنی داری نداشته است. با این کار بی عدالتی و فقر بین نسلی را دامن زده‌ایم.

 وی اظهار کرد: در بودجه امسال برنامه‌های حوزه فقر و اشتغال را گنجانده‌ایم و باید بگوییم که به حوزه محدود کردن فقر مطلق با اجرای این برنامه‌ها نزدیک خواهیم شد.

ربیعی گفت: در حال حاضر اطلاعات رفاهی ایرانیان برای ارزیابی افراد به صورت شفاف در اختیار ما قرار گرفته است.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: برنامه‌های حوزه کاهش فقر مبتنی بر سه لایه است؛ لایه اول شامل افرادی است که هیچ وقت توانمند نمی‌شود و به حمایت مداوم نیاز دارند؛‌ در لایه دوم، افراد به طور مکمل مورد حمایت قرار می گیرند. در لایه پایانی، مبنای کار، ایجاد فرصت اشتغال و توانمندسازی افراد است.

وی ادامه داد: در لایه اول حداقل دستمزد فرد شاخص قرار می‌گیرد و از آن به عنوان حمایت کف اجتماعی یاد خواهد شد به گونه‌ای که یک خانواده 5 نفره در این لایحه حدوداً 700 هزار تومان دریافت می‌کنند. در لایه دوم تا کف اجتماعی، افراد مورد حمایت قرار می‌گیرند و در لایه سوم همانگونه که گفته شد، افراد را با مباحث اشتغال به توانمندسازی نزدیک کرده و به مرور از لایه بندی خارج می کنیم.

 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که بر اساس نظریه توانمند سازی در حوزه فقر پیش می رویم، اظهار کرد: افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و زنان سرپرست خانوار و برخی افراد در دهستان ها، بیماران خاص، گروه های نیازمند برای دریافت یارانه مورد شناسایی قرار خواهند گرفت.


 ربیعی گفت: اگر امروز حرف از هر اقدامی در جهت کسب منافع بیشتر از هدفمندی می‌زنیم، مردم باید بدانند که نه تنها افراد نیازمند از هدفمندی حذف نخواهند شد، بلکه توانمندی این افراد در لایه های یاد شده در دستور کار قرار می گیرد .

وی اظهار کرد: در بخشی از این طرح ها، کودکانی که در هزار روز ابتدای زندگی آن پروتئین کافی دریافت نمی کنند، مورد رصد و حمایت قرار خواهد گرفت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: میزان افراد حذف شده از یارانه ها با هماهنگی مجلس شورای اسلامی بررسی و اعلام خواهد شد.

ربیعی یادآور شد: با توجه به اینکه برنامه نظام سلامت دهک‌های میانی را در برنامه حمایتی قرار داده است، قطعاً ادامه طرح تحول سلامت به دلیل اینکه اراده دولت است ادامه پیدا خواهد کرد.

وی افزود: در برنامه طبقه بندی انجام شده در طبقه میانی فاصله ها پر می شود. بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده این برنامه‌ها کاملاً قابل اجراست.
 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: پایگاه رفاهی اطلاعات ایرانیان ابزار مناسبی است و می‌توان در جهت شناسایی افراد طبقات مختلف برنامه حذف فقر از داده های این پایگاه کمک گرفت.


حساب بانکی متقاضیان یارانه نقدی را بررسی می‌کنیم؟

ربیعی گفت: در شناسایی افراد در ابتدا به سراغ حساب‌های بانکی آنها نمی رویم و این تأکید رئیس جمهور است. اما ممکن است، حساب بانکی کسانی که درخواست دریافت یارانه داشته باشند، مورد بررسی قرار گیرد.
 وزیر تعاون افزود: در بسیاری از استان‌ها در حوزه فقر آموزشی بسیار عالی عمل شده است.
 

صندوق رفاه اجتماعی صرفا توزیع کننده پول نخواهد بود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخشی دیگر از گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما،‌ گفت: سازمان هدفمندی یارانه در واقع سازمان توزیع منابع بود، ولی در صندوق رفاه اجتماعی که در آینده نزدیک شکل خواهد گرفت، سیاست‌های فقرزدایی اجرایی می شود و همه منابع رفاهی در این محل تجمیع و براساس سیاست های فقرزدایی هزینه خواهد شد.

ربیعی اعلام کرد: این سیاست‌های رفاهی و فقرزدایی هستند که بیش از هر چیز دیگری در این صندوق ها مورد توجه قرار خواهند گرفت.
 وی اضافه کرد: به شرط تصویب تشکیل صندوق رفاه اجتماعی، معاونت رفاه و اموراجتماعی وزارت  تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ساختارهای موجود در حوزه رفاه ترکیب و صندوق رفاه اجتماعی به وجود خواهد آمد.
 

برنامه دولت برای اشتغال حمایتی و اشتغال فراگیر

 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص برنامه های اشتغال دولت گفت: اشتغال حمایتی و اشتغال فراگیر را در برنامه ها به طور جدی مد نظر قرار داده ایم.
وی ادامه داد: مبالغ مورد نظر در حوزه حمل و نقل، بافت های فرسوده و سایر حوزه های اشتغالزا صرف خواهد شد. اشتغال زایی در حوزه حمل و نقل ضمن این که گرایش رفاهی دارد و با توسعه حمل و نقل شهری، رفاه شهروندان نیز افزایش می یابد، گرایش محیط زیستی هم دارد و موجب تلطیف هوای شهرها و بهبود محیط زیست می شود.
 دکتر ربیعی تاکید کرد: ما معتقدیم، با پاشیدن پول اشتغال ایجاد نمی شود. در برخی دیدگاه های سنتی، باور این است که اگر رونق تولید را داشته باشیم، افزایش اشتغال را تجربه خواهیم کرد.اما تجربه دنیا نقاط ضعف این دیدگاه را نشان داده است.

 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: برای بهبود فضای کسب و کار باید سیاست های مداخله هدفمند در بازار اشتغال همانند تجربیات دیگر کشورها را مورد استفاده قرار دهیم.باید برای هر رسته کاری و شغلی یک خروجی صادرات و در مجموع 10 شرکت صادرات ایجاد کنیم.

 وی تصریح کرد: در حوزه بهداشت و درمان در سال جاری حدود 50 هزار شغل ایجاد کرده‌ایم و همچنین در حوزه آی سی تی حدود 140 هزار شغل را در کارنامه داریم.

 دکترربیعی یاد آورشد : در دوران پس از رکود مشاغل غیررسمی افزایش پیدا کرده است، به گونه ای که تا پایان شهریور 350 هزار دفترچه اول تامین اجتماعی را صادر کردیم.
وی تصریح کرد: تا کنون حدود 45 کارشناس بین المللی در حوزه مباحث اشتغال را به ایران آورده و از تجربیات و دانش آنها در حوزه برنامه ریزی اشتغال استفاده کردیم.
 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به طرح های اشتغال حمایتی که در آنها دولت بخشی از دستمزد یا حق بیمه سهم کارفرما را تقبل می کند، گفت: طرح کارورزی که مورد نقد غیرمنصفانه واقع شد، یکی از همین طرح های حمایتی اشتغال بود. در این طرح، فردی کارورز پس از فراگیری مهارت های شغلی بعد از مدتی معین وارد بازار کار می شود و این طرح به مباحثه حق بیمه و اشتغال دایم متصل می شود.
 

  با ادغام صندوق ها مخالفم

 ربیعی با اعلام اینکه مشکلات صندوق های بازنشستگی صرفا مختص ایران نیست، گفت: طی سال های گذشته تحولات جمعیتی، افزایش امید به زندگی و سالمندی جمعیتی را داشته ایم.

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در همین حال، در سالیان متمادی سیاست‌های حمایتی را با سیاست های بیمه ای پیوند زدیم که این خود عاملی برای دامن زدن به مشکلات صندوق‌های بازنشستگی در کشور بوده است . بنا به این دلایل، نسبت جمعیت شاغل به مستمری بگیر کاهش یافته و تعادل منابع و مصارف تامین اجتماعی به هم خورده است. در این میان، فقط سازمان تامین اجتماعی در چنین شرایطی قرار ندارد.

ربیعی تصریح کزد: باید این نکته را مد نظر داشته باشیم که با درایت لازم و با برنامه ریزی های تخصصی در حوزه رفاه و صندوق های بیمه ای این مشکلات قابل حل خواهد بود.
وی اضافه کرد: در مجموع با ادغام صندوق های بازنشستگی مخالف هستم و بنده ایده 4 صندوق را مطرح می کنم، در فرصتی مقتضی تشریح خواهم کرد.
 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  با بیان این  که بسیاری به جای تحلیل گری تحلیل بری می کنند، گفت: دولت ها تمایل ندارند صندوق ها را اصلاح کنند.چون اتخاذ چنین تصمیم هایی تلخ است؛ اما دولت آقای روحانی وارد این حوزه ها شده است. به همین دلیل باید عملکرد دولت‌های دوازدهم را در طولانی مدت  تحلیل و قضاوت کرد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 198
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران