سازمان خصوصی سازی طرح اعتباری نوید پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی همراه بانک تمام عیار بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 466497 تاریخ : 1398/03/28-17:58:11
,13,
برداشت پسته از 3دهه پیش هم کمتر شده/خلأ مرکز تحقیقات بهبود تولید

در نشستی در اتاق تعاون ایران مطرح شد

برداشت پسته از 3دهه پیش هم کمتر شده/خلأ مرکز تحقیقات بهبود تولید

رئیس اتحادیه سراسری پسته با اشاره به اینکه سه دهه پیش برداشت پسته 500کیلو در هکتار بود که امروز از این میزان هم کمتر شده،از خلأ مرکزی برای مطالعات پژوهشی در حوزه بهبود تولید پسته انتقاد کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، مجید ولدان امروز (سه شنبه 28 خرداد) در نشست مشترک با اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران اظهار داشت: 774 شرکت دانش بنیان در حوزه کشاورزی شناسایی کردیم اما متاسفانه وقتی در همایش های مختلف با این شرکت ها صحبت می کنیم و از آنها می خواهیم بزرگترین مشکل خود را اعلام کنند همچنان بازار مهترین مشکل این شرکت ها است.

وی افزود: شرکت های دانش بنیان بر روی محصولاتی کار می کنند که بازار ندارند و متأسفانه امروز نظام حمایت از این شرکت ها، صرفاً حمایت مالی است که نتیجه این نظام بدهکار کردن آنها است.

مدیرکل دفتر تجاری سازی و یافته های تحقیقاتی سازمان تبلیغات وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: ما در حال حاضر بر روی مفهوم فناوری بازار در سازمان تحقیقات کار می کنیم و در این زمینه آمادگی داریم در حوزه تحقیقات آموزش و ترویج بخش کشاورزی پیشنهاد فعالان این بخش را مورد بررسی قرار دهیم.

وی همچنین از مکاتبه با رئیس سازمان تحقیقات، فناوری و ترویج کشاورزی برای تشکیل کمیته مشترک با اتاق تعاون در حوزه مشکلات تعاون گران فعال در بخش کشاورزی خبر داد.

برداشت پسته از سه دهه پیش هم کمتر شده است

در این نشست همچنین محمود صادقی مدیرعامل اتحادیه سراسری پسته با انتقاد از عدم فعالیت مرکزی در حوزه تحقیقات پسته در کشور اظهار داشت: 30 سال پیش کشاورزان کشورمان به تدریج فعالیت خود را در بازار پسته در منطقه شروع کردند رقبای ما نیز در بازار این محصول نقش داشتند و محصول یک دست تولید می کردند.

صادقی افزود: همزمان دانشگاهی در آمریکا در حوزه تولید پسته دانشگاهی تاسیس کردند که فقط در حوزه تحقیق و پژوهش در محصول پسته متمرکز بود. در آن زمان میزان برداشت آمریکایی 4 تن در هکتار و میزان برداشت ما نیز 500 کیلوگرم در هکتار بود.

رئیس اتحادیه سراسری پسته افزود: حدود 25 سال پیش ما به وزارت جهاد کشاورزی تقاضای تاسیس مرکز تحقیقات پسته را ارائه دادیم و حتی متعهد شدیم تا تجهیزات و ماشین آلات لازم را خودمان خریداری می کنیم تا بتوانیم یافته های تحقیقاتی این مرکز را برای بهبود تولید به کار بگیریم.

وی با بیان اینکه این مرکز الان از وزارت جهاد جدا شده و خودمان مرکزی برای انجام امور تحقیقاتی در محصول پسته تاسیس کردیم، گفت: امروز بعد از 25 سال مرکزی که بتوانیم به آن برای انجام مطالعات پژوهشی برای بهبود تولید و کیفیت پسته اتکا کنیم نداریم.

رئیس اتحادیه سراسری پسته تاکید کرد: حتی امروز بعد از 3 دهه برداشت آمریکا کمی بیش از 4 تن در هکتار است اما برداشت ما حتی از 500 کیلوگرم در هکتار هم کمتر شده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 195
!تسهیلات شما آماده است اپلیکیشن پرداخت صاپ کسب رتبه یک توانگری مالی توسط بیمه سرمد موسسه اعتباری ملل پست بانک ایران بانک خاورمیانه