در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 494904 تاریخ : 1398/09/18-10:01:11
,17,
بخش خصوصی اولین قربانی فساد

رئیس اتاق بازرگانی تهران

بخش خصوصی اولین قربانی فساد

مسعود خوانساری با تاکید بر ضرورت شکل گیری گفتمان مبارزه با فساد، گفت: فساد قربانی می گیرد و بخش خصوصی اولین قربانی فساد است.

به گزارش خبرنگار بانک و صنعت ، مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران، امروز دوشنبه 18 آذر 98 در پنجمین همایش مبارزه با فساد، با تاکید بر ضرورت شکل گیری گفتمان مبارزه با فساد، گفت: فساد قربانی می گیرد و بخش خصوصی اولین قربانی فساد است، به این معنا که هر چقدر که محیط کسب و کار کشور مساعد باشد، فضا برای مبارزه با فساد هم فراهم تر است. اما در فضایی که فساد وجود دارد، علف هرز هم بیشتر رشد می کند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران، با بیان اینکه چرخه تولید فساد در کشور هر روز تولید دارد، افزود: انجمن وکلای تجار در دوره بی قانونی در کشور، گفتمان مبارزه با فساد را آغاز کرد و اکنون که هم کشور صاحب قانون و دولت است، می توان این روش را به شکل بهتری پیش برد؛ این در حالی است که اگر قرار باشد که سرمایه گذاری داخلی و خارجی در کشور رشد کند، با وجود فساد به طور قطع اهداف محقق نخواهد شد.

وی تصریح کرد: به دلیل نابرابری ها و فساد موجود در اقتصاد، در کنار عدم شفافیت، سرمایه گذاری داخلی و خارجی دچار مشکل است و هر چقدر بتوان به ریشه های فساد پرداخت، موثرتر به کار مبارزه با فساد ادامه خواهیم داد؛ این در حالی است که اگرچه برگزاری دادگاههای مبارزه با فساد با برخی افراد می تواند به صورت مقطعی مشکل را حل کند، اما تا زمانی که به معلول نپردازیم و زمینه های فساد را از بین نبریم، نمی توانیم در این حوزه موثر باشیم.

به گفته خوانساری، امروز متاسفانه رقم هایی که برای فساد مطرح می شود، کمتر در باور افراد می گنجد، در حالیکه اگر آسیب شناسی در سه قوه انجام شود، می توان کار را به خوبی پیش برد. دولت بزرگ قطعا یکی از مشکلات اساسی و فسادزا خواهد بود، یعنی اگر دولت خودر ا مسئول همه کشور بداند، مشکل بزرگتر می شود؛ اکنون دولت از ارز و بنزین گرفته تا سیب زمینی و پیاز و گوجه هم خود را مسئول می داند و دخالت می کند و با دستورالعمل های متعدد وارد فضایی اجرایی می شود.

وی اظهار داشت: سال گذشته در شرایط ارزی خاص کشور، متاسفانه به دلیل تعدد بخشنامه های متضاد و متناقض، اخلال در نظام اقتصادی ایجاد شد و هر کسی برداشت خاص خود را از این بخشنامه ها داشت؛ این در حالی است که حضور شرکتهای خاص دولتی که انحصار دارند، به فساد دامن می زند؛ این در حالی است که بودجه شرکتهای دولتی تقریبا دو برابر بودجه عمومی دولت است و در سال گذشته اگرچه بالغ بر 400 هزار میلیارد تومان بودجه خود دولت بود، اما بودجه شرکتهای دولتی 800 هزار میلیارد تومان بود، در حالیکه اگرچه این بودجه دو برابر است، اما مالیاتی که شرکتهای دولتی می دهند، بسیار پایین است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه دستگاهها وارگانهایی که در اقتصاد دخالت می کنند، در مبادی ورودی کالا و صادرات کالا حضور دارند که با 20 رویه گمرکی دستگاههای مختلفی کار را هدایت می کنند، اظهار داشت: افرادی که در این ارگانها حاکم هستند، دخالت موثری در ورود و خروج کالا دارند، ضمن اینکه زمان بالایی نیز صرف ورود یا خروج کالا می شود، به این معنا که در ایران صادرات و واردات کالا روزهای متمادی به طول می انجامد، اما در سایر کشورها این کار در ظرف دو ساعت انجام می شود.

وی با اشاره به تصمیمات یکشبه و خلق الساعه گفت: این تصمیمات منجر به فساد خواهد شد؛ این در حالی است که حتی دولت امریکا نیز اگر قرار است تحریم اعمال کند، سه تا شش ماه زمان به اقتصاد ایران می دهد، اما امروز یکشبه در اقتصاد ایران ورود یا صادرات کالایی متوقف و ممنوع میشود و همین امر، درآمدهای بادآورده ای را نصیب عده ای خواهد کرد. همه اینها مسائلی است که اگر به صورت زیربنایی حل نشود، برخورد با فساد را درست صورت نخواهیم داد. پس تنها برخورد با مفسد امکان پذیر نیست.

 

عدم سوءپیشینه یکی از مشکلات اصلی اقتصاد ایران

خوانساری گفت: عدم سوءپیشینه یکی از مشکلات اصلی اقتصاد ایران است، این در حالی است که برخی از افراد سوءپیشینه در کشور داشته باشند، اما فعالان اقتصادی که این ایراد را ندارند، باید به پای آنها بسوزند و باید گواهی عدم سوءپیشینه دریافت کنند. در حالیکه باید اسامی افراد دارای سوءپیشینه را در سایتی بگذاریم و بقیه از ارایه این گواهی معاف شود؛ در حالیکه شاید برای برخی فقط اشتغالزایی شده است و فعالان اقتصادی باید به دفاتری مراجعه کرده و گواهی عدم سوءپیشینه دریافت کنند.

 

افزایش دستگاههای نظارتی، عاملی برای گسترش فساد

وی ادامه داد: هر روز تعداد دستگاههای نظارتی بیشتر می شود، در حالیکه اینها خود عاملی برای گسترش فساد هستند. این در حالی است که با هر دلار سرمایه گذاری در دولت الکترونیک ده دلار عایدی برای اقتصاد کشور خواهیم داشت؛ در حالیکه مقام معظم رهبری نیز اشاره کرده اند که اگر جایی بخش خصوصی توانایی اجرایی دارد، دولت نباید وارد شود در حالیکه علاوه بر شرکتهای دولتی، شرکتهای خصولتی نیز رقیب جدی بخش خصوصی هستند که به خاطر انحصار و به دلیل مدیران کارآمد موجود در این دستگاهها، عوامل رقابت با بخش خصوصی هستند.

 

خوانساری: بخش خصوصی آمادگی دارد تا گفتمان مبارزه با فساد را در جامعه گسترش دهد

 

خوانساری گفت: بخش خصوصی آمادگی دارد تا گفتمان مبارزه با فساد را در جامعه گسترش دهد و با تجربه ای که در کشورهای دنیا صورت گرفته که دولت کوچک ولی بخش خصوصی قوی تشکیل شده است، کار را پیش بریم. ما نیاز به راه اندازی یک کمپین نه به فساد در جامعه هستیم.

وی افزود: مقابله با مفسد مشکلی را حل نمی کند، بلکه باید علت ها را شناسایی کرد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 213
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران