زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 490099 تاریخ : 1398/06/05-14:39:51
,5,
بحث «باز تخصیص» منابع آب باید مورد توجه قرار گیرد

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو:

بحث «باز تخصیص» منابع آب باید مورد توجه قرار گیرد

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو به محدودیت منابع آبی کشورمان اشاره کرد و گفت: براین اساس باید بحث باز چرخانی منابع آب با جدیت بیشتری مطرح و مورد توجه قرارگیرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، صدیقه ترابی روز سه شنبه درحاشیه نخستین نشست تخصیص آب از منظر حکمرانی در محل پژوهشگاه نیرو در جمع خبرنگاران افزود:‌ اکنون به مرحله ای رسیده‌ایم که باید برنامه‌ریزی مدرن تخصیص آب در کشور داشته باشیم زیرا نیازهای جدید،  ضرورت این برنامه‌ریزی را جدی‌تر کرده است.

وی به اهمیت یافتن موضوع حکمرانی منابع آب اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: هنگامی که در حوضه‌های آبریز کشور با این چالش مواجه شده‌ایم که میزان آبی که نیاز است نسبت به آبی که تولید می‌شود  پیشی گرفته و در عمل با کمبود منابع مواجه می‌شویم، در این صورت موضوع استقرار حکمرانی بسیار حائز اهمیت می‌شود.

ترابی ادامه داد: پیامدهایی که در سال‌های اخیر به دلیل برداشت‌های بی رویه از منابع آب و از طرف دیگر موضوع تغییر اقلیم و چالش‌های حاصل از آن ایجاد شده ما را به این می‌رساند که برای آنکه بتوان تعادل در برداشت از منابع آب ایجاد کرد،  باید در منابع آب روی استقرار حکمرانی، کار کنیم.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو با بیان اینکه حوضه‌های آبریز کشور از نظر توزیع مکانی با یک دیگر متفاوت هستند، افزود: اکنون در حوضه آبریز زاینده رود بشدت با تنش مواجه هستیم از یک طرف،  نیاز مردم به منابع آبی افزایش یافته و از طرف دیگر در حال حاضر، حوضه زاینده رود یک جمعیت 5 میلیون نفری را به لحاظ تامین آب شرب پوشش می‌دهد.

وی اضافه کرد: بنابراین برای تامین آب این جمعیت رو به رشد و همچنین تامین آب صنعت،  باید بخشی از مصارف آب کشاورزی را کم کرد.

وی یادآور شد: برای اینکه این تعادل برقرار شود نیاز به یک سیستمی است که در تعامل با مردم باشد که آن نظام حکمرانی آب است.

وی گفت: موضوع تخصیص آب تاکنون در کشورمان بدین شکل بوده که برای پوشش تقاضاهای جدید، یا باید منابع جدید آب، تامین یا سد جدید باید احداث و یا باید از منابع زیرزمینی آب بیشتری برداشت می‌شد.

وی ادامه داد: اما اکنون به مرحله ای رسیده‌ایم که دیگر نمی توان دنبال تامین آب از منابع جدید بود و باید برای اصلاح نظام موجود اقدام کرد.

ترابی ادامه داد: اکنون ضروری است نظام باز تخصیص آب برای همان میزان منابعی که در اختیار داریم تدوین شود و به عبارتی دیگر باید برنامه‌ریزی مدرن تخصیص آب را داشته باشیم و شرایطی فراهم شود تا با همان منابع موجود آب، چگونگی تقسیم این آب بین بخش های مختلف توسعه به اشتراک گذاشته شود.

وی اضافه کرد: برای پوشش دادن به بخش‌های توسعه مانند افزایش نیازهای شرب و توسعه صنعت، اکنون به مرحله ای رسیده ایم که باید موضوع باز تخصیص آب به طور جدی مورد توجه قرار گرفته و پیاده سازی شود.

به گفته وی، بحث مبادله و بازار و ساماندهی حق آبه در این بین، بسیار حائز اهمیت است.

ترابی ادامه داد: در بخش صنعت، بحث ارتقای کارآیی آب اکنون بسیار حائز اهمیت است به گونه ای اگر بتوانیم کارآیی آب در بخش صنعت با بازچرخانی چند باره آب را داشته باشیم می‌توان با رونق صنعت، جای خالی برای پرکردن نیازهای جدید باز کرد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 165
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران