تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514342 تاریخ : 1399/03/24-17:36:48
,15,
با تمام توان در کنار فعالان حوزه دانش بنیان برای رفع موانع خواهیم بود

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در دیدار با شرکت های عضو پارک فناوری پردیس:

با تمام توان در کنار فعالان حوزه دانش بنیان برای رفع موانع خواهیم بود

حجت الاسلام «حسن درویشیان» رئیس سازمان بازرسی کل کشور صبح امروز به پارک فناوری پردیس آمده و طی جلسه ای با مدیران عامل شرکت های عضو پارک فناوری پردیس به گفتگو نشسته و از مسائل و مشکلات آنها باخبر شد. این جلسه به میزبانی «سورنا ستاری» معاون علمی فناوری رئیس جمهور انجام شد.

به گزارش بانک و صنعتبه نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، این مجموعه صبح امروز میزبان حجت الاسلام «حسن درویشیان» رئیس سازمان بازرسی کل کشور و «سید حمید پورمحمدی» معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور بود. در این نشست که به میزبانی «سورنا ستاری» معاون علمی فناوری رئیس جمهور و «مهدی صفاری نیا» رئیس و جمعی از مدیران ارشد پارک فناوری برگزار شد، مدیران عامل شرکت های عضو پارک از مسائل و مشکلات خود صحبت کردند.

تخصیص ارز دولتی برای واردات، تبری بر ریشه تولید داخلی
در این نشست مدیران عامل شرکت های عضو پارک فناوری پردیس موانع بر سر راه فعالیت خود را عنوان کرده و خواستار رفع آنها شدند. «تخصیص ارز دولتی برای واردات کالای مشابه تولید کالای داخلی» یکی از مهم ترین مشکلاتی بود که مطرح شد. «طولانی بودن صدور مجوز در اداره کل تجهیزات پزشکی»، «طولانی بودن فرآیند ترخیص کالا از گمرک»، «ارائه حمایت های مالی بیشتر از شرکت های دانش بنیان»، «ساختار نامناسب برخی سازمان های مربوط و تاثیر آن در طولانی شدن تولید کالا»، «درست اجرا نشدن بخشنامه 1412 تامین اجتماعی»، «بالا بودن تعرفه های گمرکی»، «اقدامات خلاف قانون کارمندان جزء در دستگاه های دولتی»، «عدم عملکرد درست و مناسب دستگاه های دولتی»، «عدم همکاری سازمان های دولتی با استارتاپ های کوچک»، «اجرای کامل قوانین حمایتی از شرکت های دانش بنیان»، «تشکیل کمیته ارزیابی محصول در پارک و متشکل از مدیران آن» و ... از مسائل، مشکلات، خواسته ها و پیشنهاداتی بود که مدیران عامل شرکت ها در این نشست مطرح کردند.
تشکیل کارگروهی ویژه برای بررسی مسائل شرکت های دانش بنیان
حجت الاسلام حسن درویشیان پس از آشنا شدن با چالش ها و مشکلات فعالیت شرکت های دانش بنیان گفت: در دوره جدید مدیریت قوه قضائیه یکی از اولویت های مهم، پیگیری ترک عمل ها و درست انجام ندادن وظایف است. برخی وظایف محول شده وجود دارند که به دلیل سختی انجام یا دلایل دیگر درست انجام نشده و یا ناقص انجام می شوند. این عمل خسارت زیادی به کشور وارد می کند. بعضاً خسارت آن از فسادهای مالی هم بیشتر است. اگر دستگاهی وظیفه خود را درست انجام ندهد و این قصور باعث وارد شدن خسارت به کشور شود، فساد است و مبارزه با فساد یکی از رویکردهای اصلی و مستمر قوه قضاییه است.
وی ادامه داد: در جهت تحقق جهش تولید، امسال 25 درصد از برنامه های سازمان بازرسی کل کشور، پیگیری و انجام اقدامات لازم برای رفع موانع دستگاه های اداری در جهت انجام وظایف آنهاست.
درویشیان در مورد برخورد با سواستفاده کنندگان از قانون بیان کرد: برخی افراد هستند که از فرصت هایی که قانون بر عهده آنها گذاشته است، سواستفاده می کنند. یکی از موانع سر راه تولید شرکت های دانش بنیان، فساد است. به همین دلیل با این افراد برخورد خواهد شد. مبارزه با فساد برای تولید شرکت های دانش بنیان زمینه بهتری فراهم می کند.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور خبر داد: چند ماهی است که در سازمان بازرسی کل کشور با همکاری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری کارگروهی ویژه بررسی مسائل شرکت های دانش بنیان تشکیل شده است. حضور این کارگروه موقتی نیست و به صورت دائم و مستمر در سازمان فعالیت خواهد کرد. کار اصلی آن هم پیگری موانع بر سر راه شرکت های دانش بنیان در دستگاه های اجرایی کشور است.
وی تشکیل سامانه اطلاعاتی تولیدات شرکت های دانش بنیان را لازم دانست و گفت: یکی از نیازهای حوزه اقتصاد دانش بنیان کشور، ایجاد پایگاه اطلاعاتی جامع برخط از اقدامات و تولیدات شرکت های دانش بنیان است. اگر هم چنین بانکی وجود دارد، باید تقویت شود.
درویشیان افزود: یکی دیگر از مشکلات شرکت های دانش بنیان، رقابت با شرکت های دولتی است. ارگان های دولتی نباید در تولید رقیب شما باشند. مگر در مواردی استثنا مثل حوزه های دفاعی و امنیتی که در همان حوزه ها هم تولید قابل واگذاری است و آنها می توانند از تولید توسط شما حمایت کنند.
درویشیان در مورد اقدام علیه ورود کالای خارجی مشابه تولید داخل اظهار داشت: ما در جهت تحقق شعار سال، جلوگیری از ورود کالای خارجیِ مشابه تولید داخل را پیگیری می کنیم. یکی از فعالیت هایمان این است که اگر یک دستگاه دولتی کالای خارجی که مشابه داخلی آن وجود دارد خریده باشد، با آن برخورد خواهیم کرد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور صدور سریع مجوز را راهی برای جهش تولید دانست و گفت: در همین شرایط همه گیری ویروس کرونا شاهد بودیم که با تسریع صدور مجوز کالاهای مورد نیاز، چه جهشی در تولید این کالاها شکل گرفت. ما به سرعت به مرحله خودکفایی و توان صادرات رسیدیم. امروز بسیاری از این کالاها را صادر می کنیم. بنابراین اگر روند صدور مجوز تولید کالای دیگر هم تسریع شود شاهد همین جهش تولید خواهیم بود.
وی در خاتمه سخنانش گفت: ما حدود 15 مشکل اصلی شرکت های دانش بینان را احصا کرده ایم و در دستور کار قرار داده ایم. یکی از پایه های جهش تولید، فعالیت شرکت های دانش بنیان و رفع مشکلات آنهاست. امیداوریم امسال در جهت شعار سال بتوانیم کارنامه خوبی در حوزه دانش بنیان ارائه دهیم. هنگامی که برخی گزارش ها از تولیدات شرکت های دانش بنیان را می بینیم از وجود چنین ظرفیت و نیروهای نخبه ای به وجد آمده و به آن مباهات می کنیم. اما متاسفانه آنطور که باید به آنها توجه نمی شود. ما قول می دهیم که با تمام وجود و نیرو برای رفع مشکلات و موانع سرراهتان در کنار شما خواهیم بود.
ارز دولتی 4200 تومانی فساد آور، غیر شفاف و ضد تولید است
«سید حمید پورمحمدی» معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور در این نشست پس از شنیدن مسائل و مشکلات مدیران عامل شرکت های عضو پارک فناوری پردیس، به آنها قول همکاری برای رفع موانع مطرح شده را داد. او در مسئله تخصیص ارز دولتی گفت: تخصیص ارز دولتیِ 4200 تومانی فساد آور، غیر شفاف و ضد تولید است. در بین مسئولان ما ترسی وجود دارد که اگر تخصیص ارز دولتی به وارد کننده ها برداشته شود، با یک جهش قیمتی بالا در جامعه مواجه شویم. در حوزه صنعت کارهایی برای برداشتن تخصیص ارز دولتی برداشته ایم اما در زمینه دارو با توجه به شرایط فعلیِ درگیری با بیماری کرونا، اگر تخصیص ارز دولتی به داروهای وارداتی را برداریم، با افزایش قیمت داروهای داخلی روبرو می شویم و ممکن است مردم پذیرای این تغییر نباشند.
وی ادامه داد: برای جلوگیری از ورود کالاهای خارجیِ مشابه کالای تولیدی داخل، باید بانک اطلاعاتی از کالاهای تولید شده در داخل کشور و ظرفیت های تولید تشکیل شود. در این صورت هنگام ورود کالای خارجی اگر مشابه تولید داخل آن وجود داشته باشد، اجاره ورود به آن کالا داده نمی شود.
معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور بیان کرد: برخی از مشکلات مطرح شده در رابطه با سازمان هایی مانند تامین اجتماعی، گمرک و سازمان مالیاتی بود که ساده ترین راهِ آن برگزاری جلسه با مدیران و مسئولان این سازمان هاست که این کار را انجام خواهیم داد.
پورمحمدی در مورد طولانی بودن روند صدور مجوز تولید کالا اظهار کرد: در مورد فرآیند سخت و طولانیِ صدور مجوز در اداره تجهیزات پزشکی هم به نظرم مناسب ترین راه برون سپاری این ارزیابی است.


ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 203
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران