همراه بانک تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 349120 تاریخ : 1397/02/29-16:06:10
,5,
باید از نگاه اقتصادی و بر مبنای نیازها به مسائل صنعت برق توجه کرد/ اجرای گسترده‌تر طرح ذخیره عملیاتی در تابستان 97

حائری در گردهمایی مدیران عامل برق منطقه‌ای تاکید کرد؛

باید از نگاه اقتصادی و بر مبنای نیازها به مسائل صنعت برق توجه کرد/ اجرای گسترده‌تر طرح ذخیره عملیاتی در تابستان 97

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در گردهمایی مدیران عامل شرکتهای برق منطقه‌ای تاکید کرد: باید از نگاه اقتصادی و بر مبنای نیازهای خودمان به مسائل صنعت برق نگاه کنیم.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، به منظور پیگیری سیاست‌های مدیریت مصرف و مدیریت تقاضا و به منظور ایجاد تمهیدات لازم برای گذر از پیک سال جاری و هماهنگی‌های مربوطه همایشی با حضور معاون وزیر در امور برق و انرژی، مدیرعامل و معاونان شرکت توانیر و تمامی مدیران عامل شرکت‌های برق منطقه‌ای در شرکت توانیر برگزار شد.

حائری در این گردهمایی با اشاره به کاهش بارندگی‌ها گفت: سال گذشته در زمان پیک بار 9300 مگاوات از ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی استفاده کردیم که با بارش‌های اخیر به حدود 6 هزار مگاوات رسیده و این یعنی 3300 مگاوات در این بخش با کمبود تولید مواجهیم و باید آن را با مدیریت مصرف جبران کنیم.
وی با بیان اینکه بخش نیروگاهی تعهدات لازم در این بخش را انجام داده و از آبان ماه 96 تاکنون حدود 7.3 میلیارد کیلووات ساعت ذخیره انرژی داشته است، افزود: با توجه به پیش‌بینی‌هایی که در سال قبل مبنی بر کاهش بارندگی و تولید نیروگاه‌های برق آبی بود بخش تولید با هماهنگی بین نیروگاه‌های بادی و حرارتی بسیاری از این کمبودها را جبران کرد و انرژی مورد نیازی که باید از نیروگاه‌های برق آبی دریافت می‌کردیم از نیروگاههای حرارتی گرفتیم.
حائری میزان افزایش تولید در نیروگاه‌های حرارتی از ابتدای سال جاری تاکنون را نسبت به سال گذشته حدود 14 درصد اعلام کرد و گفت: در این واحدها تعمیرات لازم انجام شده و جهت فصل تابستان آمادگی کامل دارند.

حائری با اشاره به اجرای طرح ذخیره عملیاتی در سال گذشته و مدیریت مصرف حدود هزار مگاواتی از این طریق اظهار امیدواری کرد امسال نیز با شدت بیشتری اجرای این طرح ادامه یابد و تمامی مشترکان دیماندی در این طرح مشارکت داشته باشند و در بخش مدیریت چاه‌های کشاورزی و مصارف عمومی نیز از ظرفیت‌های موجود در این زمینه استفاده شود.

وی بر استفاده حداکثری از ظرفیت تولید نیروگاههای تولید پراکنده (DG) و مولدهای خودتامین از طریق دیسپاچینگ‌های توزیع، دیسپاچینگ شرکت مدیریت شبکه برق ایران و برق‌های منطقه‌ای تاکید کرد و گفت: در این زمینه باید پایش انجام شود تا از اثرگذاری نیروگاه‌های تولید پراکنده در پیک بار مطمئن شویم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی امسال را با توجه به شرایط ویژه‌ای که دارد فرصت مناسبی جهت تغییر در رویه‌ها و اصلاح بدمصرفی دانست و افزود: مصرف انرژی کشور با استانداردهای جهانی قابل انطباق نیست و باید از این فرصت برای ایجاد فضایی جهت کنترل بدمصرفی‌ها استفاده کرد.

وی همچنین برق‌های منطقه‌ای را نیز به عنوان نماینده حاکمیت در استان‌ها دانست و افزود: شرکتهای برق منطقه‌ای باید به عنوان نماینده عالی وزارت نیرو و توانیر عمل کنند و نقش هماهنگی با سایر بخش‌های صنعت برق را در استان‌ها داشته باشند.

معاون وزیر نیرو در عین حال از شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع خواست تا هماهنگی کاملی با هم داشته باشند.

حائری بهره‌گیری از پتانسیل‌های بودجه را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: در شرایط کنونی باید پیچیده فکر کنیم تا بتوانیم راهکارهای بهینه‌ای را اجرا کنیم.
وی تصریح کرد: باید از نگاه اقتصادی و بر مبنای نیازهای خودمان به مسائل نگاه کنیم و صرف داشتن یک تکنولوژی بدون نیازسنجی و استفاده بهینه از آن مناسب نیست.

وی خاطرنشان کرد: باید بررسی شود که سرمایه‌گذاریهای انجام شده در یک بخش چه نتیجه‌ای برای ما حاصل می‌کند و احساس ما از انجام این موضوع به چه شکلی است.
حائری تاکید کرد: این فرهنگ باید در مجموعه صنعت برق ایجاد شود که کل برنامه‌ریزی‌ها و طراحی باید براساس نیازهای داخلی انجام شود چه بسا اگر در کشور به نیازهای واقعی‌مان توجه می‌کردیم برای خیلی از این تجهیزاتی که بلااستفاده داریم سرمایه‌گذاری انجام نمی‌شد.

وی همچنین افزود: طرح‌ها و راهکارها در همه زمینه‌ها و بخصوص مدیریت مصرف که بحث روز است باید از نظر اقتصادی و شرایط موجود تحلیل شود و مشخص شود با توجه به تنوعی که در طرحها وجود دارد و سرمایه‌گذاریهایی که در بحث تولید پراکنده و مولدهای مقیاس کوچک و انرژی‌های نو انجام شده کدام طرح به صرفه‌تر است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 196
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران