بیمه آسیا ، تخفیف به مناسبت هفته دولت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 508879 تاریخ : 1398/12/13-09:15:22
,17,4,
بانک مرکزی چین چگونه از اقتصاد در برابر کرونا محافظت کرد؟

اقدامات حمایتی پکن از فعالان اقتصادی

بانک مرکزی چین چگونه از اقتصاد در برابر کرونا محافظت کرد؟

بانک مرکزی چین به عنوان عالی‌ترین نهاد سیاست‌گذاری اقتصادی این کشور، از آغاز شیوع ویروس کرونا با اقدامات گسترده‌ای به مقابله با آثار مخرب این ویروس بر اقتصاد چین شتافته است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، بانک مرکزی چین به عنوان عالی‌ترین نهاد سیاست‌گذاری اقتصادی این کشور، از آغاز شیوع ویروس کرونا با اقدامات گسترده‌ای به مقابله با آثار مخرب این ویروس بر اقتصاد چین شتافته است.

خبرگزاری الجزیره گزارش داد که بانک مرکزی چین در 6 ژانویه برای هشتمین بار از سال 2018 تا کنون درصد ذخیره اجباری بانک‌های تجاری را کاهش داد تا درصد بیشتری از سرمایه آنها برای وام‌دهی به شرکت‌های کوچک آزاد شود. این اقدام باعث شد که تعداد وام‌های جدید بانک‌ها در ماه ژانویه بیش از حد انتظار اقتصاددانان رشد کند و رکورد جدیدی را به ثبت برساند.

پس از آنکه شیوع ویروس کرونا باعث شد تعطیلات نوروزی چین تمدید شود، تزریق اعتبار و نقدینگی به بازار مالی چین، به یکی دیگر از برنامه‌های کلی بانک مرکزی برای آغاز مجدد تولید و بازگرداندن اقتصاد ملی به مسیر درست خود تبدیل شد. در اوایل ماه فوریه بانک مرکزی 1.2 تریلیون یوآن (171 میلیارد دلار) را تنها در یک روز به بازار تزریق کرد. این در حالی بود که این بانک قبلاً پس از تعطیلات نوروزی نقدینگی را از بازار بیرون می‌کشید.

بانک مرکزی چین 300 میلیارد یوآن (42.9 میلیارد دلار) دیگر را به بانک‌های تجاری تزریق کرد تا به وام‌دهی اختصاص دهند. این وام‌ها با هدف کاهش هزینه‌های تأمین مالی، به ویژه برای گروه‌های مشارکت‌کننده در کنترل ویروس، ارائه شد.

سوز چاینا مورنینگ پست در 16 فوریه گزارش داد که بانک مرکزی این کشور برای مقابله با انتقال ویروس کرونا از طریق اسکناس، اسکناس‌های جمع‌آوری شده از مناطقی که بیشترین شیوع کرونا در آنها وجود داشته، شامل بیمارستان‌ها، بازارها و اتوبوس‌ها را امحا می‌کند. طبق این گزارش از 17 ژانویه به بعد بانک مرکزی 600 میلیارد یوآن اسکناس نو و ضدعفونی شده وارد بازار چین کرده است.

در 16 فوریه بانک مرکزی چین نرخ بهره صندوق‌های وام میان‌مدت خود به شرکت‌های کوچک و متوسط را از 3.25 درصد به 3.15 درصد کاهش داد. همچنین بانک مرکزی به شکل غیرمنتظره‌ای نرخ بهره خود برای قراردادهای 7 روزه و 14 روزه بازخرید اوراق قرضه از بانک‌های تجاری را پایین آورد.

در روز 19 فوریه طبق گزارش سی‌ان‌بی‌سی، بانک مرکزی چین با نگرانی از لطمه دیدن اقتصاد این کشور از ویروس کرونا، نرخ بهره اصلی خود را کاهش داد. بانک مرکزی نرخ بهره وام‌های یک ساله را از 4.15 درصد به 4.05 درصد و نرخ بهره وام‌های 5 ساله را از 4.80 به 4.75 درصد کاهش داد. نرخ بهره اصلی نرخی است که بانک‌ها با آن به ارزشمندترین مشتریان اعتباری خود وام می‌دهند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 176
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران