در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512138 تاریخ : 1399/02/14-14:53:21
,2,
بانک توسعه صادرات ایران سکوی جهش صادراتی

بانک توسعه صادرات ایران سکوی جهش صادراتی

اگزیم بانک ها با تامین منابع لازم برای صادرکنندگان، سرمایه گذاران و واردکنندگان در بازارهای خارجی، زمینه ساز توسعه اقتصادی پایدار هستند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران، بانک های توسعه ای با هدف فراهم آوردن بستر مناسب برای فعالیت های اقتصادی مختلف طراحی شده اند؛ اهمیت توسعه صادرات توسط کشورها و دولت ها موجب شده که اکثر قریب به اتفاق کشورهای جهان موسسات مالی و تخصصی وابسته به دولت را برای این منظور تاسیس کنند. اگزیم بانک ها با تامین منابع لازم برای صادرکنندگان و سرمایه گذاران و واردکنندگان در بازارهای خارجی زمینه ساز توسعه اقتصادی پایدار هستند.

اقتصادهای صادرات محور همواره از قویترین اقتصادهای دنیا بوده اند چرا که رشد صادرات رابطه مستقیمی با رونق تولید دارد و این رابطه، کلید جهش تولید است؛ بانک توسعه صادرات ایران به عنوان اگزیم بانک ایران طی بیست و نه سال فعالیت خود به عنوان یک بانک دولتی در طبقه بندی شورای پول و اعتبار در گروه بانک های تخصصی قرار گرفته و به طور خاص بر افزایش توانمندی صادراتی کشور متمرکز شده است. در حال حاضر بیش از 86 درصد از صادرکنندگان نمونه کشوری مشتری بانک توسعه صادرات ایران هستند.

این بانک در سال 1398 بالغ بر 84 هزار و 359 میلیارد ریال تسهیلات به بنگاه های صادرات محور در حوزه های مختلف پرداخت کرده است؛ بررسی میزان تسهیلات اعطایی این بانک از سال 95 تا 98 نشان می دهد، حجم تسهیلات اعطایی این بانک در این مدت 73 درصد رشد داشته است.

حوزه صنعت و معدن تا پایان اسفند ماه 98 با 41 درصد، در صدر دریافت کننده گان تسهیلات بانک توسعه صادرات ایران بوده است؛ 32 درصد به بخش پتروشیمی و شیمیایی، 16 درصد کشاورزی، 10 درصد خدمات فنی و مهندسی، 0.7 درصد اعتبار خریدار و مابقی به سایر حوزه ها تخصیص پیدا کرده است.

از آنجاییکه رسالت اصلی اگزیم بانک ایران کمک به توسعه صادرات غیرنفتی است؛ به طور ویژه به شرکت های کوچک و متوسط به عنوان اهرم های تولید صادرات محور توجه شد؛ به طوریکه از سال 94 تا پایان 98 حجم تسهیلات اعطایی به شرکت های کوچک و متوسط، 114 درصد افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری اگزیم نیوز، بانک توسعه صادرات در راستای تامین مالی شرکت های دانش بنیان اقدامات متعددی را طی سال 98 انجام داد؛ امضای تفاهم نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای تخصیص اعتبار 2.000 میلیارد ریالی موضوع تبصره18 قانون بودجه سال 1398 و تخصیص مبلغ مذکور از سوی صندوق توسعه ملی به بانک و تلفیق با مبلغ مشابه از محل منابع بانک از جمله این اقدامات است.

همچنین پیش نویس تفاهم نامه با صندوق نوآوری و شکوفایی به منظور کاهش نرخ سود تسهیلات پرداختی به شرکت های دانش بنیان به حداکثر 12 درصد و تخفیف در کارمزد خدمات قابل ارایه به شرکت های دانش بنیان نیز نهایی شد.

بانک توسعه صادرات با هدف آشنایی شرکت های دانش بنیان و آموزش آن ها، نشست های مشترک استانی در پارک های علم و فناوری برگزار نموده است.

در سال 98 تفاهم نامه ای با ستاد ویژه فناوری نانو در جهت تأمین مالی، آموزش و ... شرکت های دانش بنیان به امضا رسید؛ همچنین امضای تفاهم نامه سه جانبه بین بانک، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق ضمانت صادرات ایران در جهت تامین مالی و تضمین بازپرداخت قراردادهای تسهیلاتی.

طی توافقات به عمل آمده، مقرر شد ضمانت نامه صندوق های پژوهش و فناوری به عنوان وثیقه نوع یک برای پوشش تسهیلاتی شرکت های دانش بنیان پذیرفته شود.

به گزارش اگزیم نیوز، تسهیلات اعطایی بانک توسعه صادرات ایران درسال 98 به شرکت های دانش بنییان بالغ بر یک هزار و 851 میلیارد ریال بوده که نسبت به سال 95 با تسهیلات 518 میلیارد ریالی، بالغ بر257 درصد رشد داشته است.

رضا ساعدی فر، مدیریت امور اعتبارات بانک توسعه صادرات ایران در گفتگو با خبرنگار اگزیم نیوز، مانده تسهیلات این بانک را در سال 98 بالغ بر 338 هزار و 293 میلیارد ریال عنوان کرد که در مقایسه با مانده تسهیلات این بانک در سال 95، بالغ بر 116 درصد رشد داشته است.

وی مانده تسهیلات بانک توسعه صادرات را به تفکیک بخش های اقتصادی اعلام کرد و گفت: مانده تسهیلات بخش شیمیایی و پتروشیمی 37 درصد، سرمایه گذاری و خدمات فنی و مهندسی 28 درصد، صنعت و معدن 24 درصد، کشاورزی 7 درصد، اعتبار خریدار 3 درصد بوده است.

سپرده گذاری ریالی صندوق توسعه ملی در بانک توسعه صادرات ایران در سال 94، بالغ بر 4 هزار میلیارد ریال بوده که در سال 98 این رقم به 10 هزار میلیارد ریال رسیده است و طی این سال ها 150 درصد رشد داشته است.

بانک توسعه صادرات ایران در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی و مقابله با تحریم های ظالمانه اعمال شده ، اقدام به تأمین مالی طرح ها در بخش های مختلف از جمله طرح تولید فولاد(خام و اسفنجی و ...)؛ طرح تولید انواع محصولات پتروشیمی (پروپیلن، اتیلن و ...)، طرح توسعه فاز یک بندر شهید بهشتی چابهار، طرح توسعه تولید فراورده های لبنی، احداث واحد آب شیرین کن، توسعه یکپارچه میدان های مشترک نفتی و ... نموده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 174
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران