زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 522475 تاریخ : 1399/08/20-17:19:30
,17,
بانکها به 30رشته فعالیت که ظرفیت اشباع دارند، وام ندهند

وزارت صمت:

بانکها به 30رشته فعالیت که ظرفیت اشباع دارند، وام ندهند

معاون وزیر صمت در نامه ای به بانک مرکزی خواستار عدم پرداخت وام برای ایجاد ظرفیت جدید در 30 رشته فعالیت شامل 1374 محصولی شد که ظرفیت تولید آنها در کشور به اشباع رسیده است.

به گزارش بانک و صنعت،سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزیر صمت در نامه ای به کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی درخواست کرد نظام بانکی اعطای وام را از صنایعی که در حال حاضر در کشور ظرفیت های اشباع دارند و نیازی به ایجاد ظرفیت های جدید در آنها نیست، به سمت صنایعی که دارای اولویت سرمایه گذاری هستند، معطوف کنند.

در این نامه اسامی 30 رشته فعالیت بعنوان رشته فعالیت های اشباع و دارای ریسک سرمایه گذاری بالا و 1374 محصول این رشته فعالیت ها درج و درخواست شده به جای پرداخت وام برای ایجاد ظرفیت های جدید در این 30 رشته، سایر رشته فعالیت هایی که کشور در زمینه آنها دارای کمبود است و مزیت سرمایه گذاری دارند، در اولویت پرداخت وام بانکی قرار بگیرند.

البته در این نامه تاکید شده: پرداخت تسهیلات به طرح های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی مناسب که قبلاً در ارکان اعتباری بانک های عامل مصوب شده و پرونده تسهیلاتی آنها در دست اقدام است، همچنین طرح توسعه واحدهای فعالی که از متوسط تولید و صادرات مطلوبی برخوردار بوده اند، همچنان مورد درخواست است.

در این نامه که هفتم آبان ماه ارسال شده، آمده است:

با توجه به اهمیت صرف بهینه منابع جهت سرمایه گذاری های جدید، اولویت های سرمایه گذاری شامل طرح های جدید صنعتی و معدنی، طرح های نیمه تمام آماده مشارکت با واگذاری، فرصت سرمایه گذاری با رویکرد جایگزینی واردات و … شناسایی شده و از طریق زبانه فرصتهای سرمایه گذاری در صفحه اصلی سامانه بهین یاب، برای عموم ذینفعان قابل دسترسی بوده و مرتباً به روز رسانی خواهد شد.

ضمناً چنان که استحضار دارند، به موجب سیاست های توسعه سرمایه گذاری در بخش صنعت، معدن و تجارت، در سال های اخیر ظرفیت های تولیدی و خدماتی زیادی در کشور ایجاد شده که علی رغم تلاش این وزارتخانه در هدایت سرمایه گذاران، در برخی از رشته فعالیت ها، ظرفیت های ایجاد شده از نیاز کشور بیشتر است و بعضاً موجب شده تا برخی واحدهای تولیدی فعال در این رشته فعالیت ها، امکان فعالیت با حداکثر ظرفیت را نداشته باشند. گرچه توسعه صادرات می تواند رافع این مشکل باشد، اما نوع محصولات و نداشتن صرفه و پتانسیل صادراتی، کیفیت تولیدات و … از موانع عملیاتی شدن این مهم است. لذا فهرست فعالیت های اشباع که ایجاد ظرفیت جدید در آنها توصیه نمی شود، تحت عنوان «صنایع اشباع و دارای ریسک سرمایه گذاری بالا» از طریق آدرس یاد شده منتشر شده است.

خواهشمند است دستور فرمائید جهت استفاده از ظرفیت سازی های انجام شده و هدایت سرمایه گذاران، مراتب به بانک های عامل و ذینفعان اطلاع رسانی گردد.

خاطرنشان می شود، پرداخت تسهیلات به طرح های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی مناسب که قبلاً در ارکان اعتباری بانک های عامل مصوب شده و پرونده تسهیلاتی آنها در دست اقدام است، همچنین طرح توسعه واحدهای فعالی که از متوسط تولید و صادرات مطلوبی برخوردار بوده اند، همچنان مورد درخواست است.

در نامه زرندی، عناوین 30 رشته فعالیت اشباع و دارای ریسک سرمایه گذاری بالا، به شرح جدول زیر آمده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 213
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران