در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521381 تاریخ : 1399/07/24-12:43:50
,17,
بازگشت تعادل به بازار لوازم خانگی، نیازمند حمایت بیشتر از ساخت داخل

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی مطرح کرد:

بازگشت تعادل به بازار لوازم خانگی، نیازمند حمایت بیشتر از ساخت داخل

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با بیان اینکه تا پارسال 60 درصد بازار لوازم خانگی در اختیار خارجی ها بود، گفت: تامین کامل نیاز داخل به لوازم خانگی و بازگرداندن تعادل به عرضه و تقاضا، نیازمند حمایت هرچه بیشتر از تولید داخل است.

به گزارش بانک و صنعت، حمیدرضا غزنوی افزود: اگر افزایش تولید اتفاق نیفتد، قیمت ها بالاتر خواهد رفت.

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی یادآور شد: با وجود افزایش تولید، اما از آنجایی که تا پارسال 60 درصد بازار لوازم خانگی در اختیار خارجی ها بود و امروز آنها متاثر از تحریم های آمریکا از کشورمان خارج شده اند، هنوز آن فاصله پُر نشده است.

وی، مشکلات کنونی تامین مواد اولیه و همچنین مشکلات قیمتی را ناشی از خروج یک باره خارجی ها از بازار ایران برشمرد، اما تاکیدکرد: پُر شدن این فاصله و بازگرداندن تعادل به عرضه و تقاضا، نیازمند حمایت هرچه بیشتر از تولید داخل است.

غزنوی بیان داشت: اکنون حدود یک ماه است که تخصص و تامین ارزی برای صنعت لوازم خانگی انجام نشده و هیچ فردی نیز پاسخگو نیست.

وی، مشکل دیگر در این زمینه را سیستم توزیع ورق های فولادی عنوان کرد و گفت: ورق های باکیفیتی برای تولید لوازم خانگی استفاده می شود که تنها تولیدکننده آن شرکت فولاد مبارکه است، اما نظام توزیع آن به گونه ای است که بیشترین سود نصیب دلالان و واسطه ها می شود و کمتر به دست تولیدکنندگان می رسد.

غزنوی اظهارداشت: این منتفعان هر بار فتنه ای به پا کرده و مانع مدیریت نظام توزیع می شوند؛ موضوعی که تا درست نشود، اختلالات در تولید همچنان وجود خواهد داشت.

وی با اشاره به میزان دپوی مواد اولیه مورد نیاز، افزود: هرچند تولیدکنندگان در 6 ماهه ابتدایی سال به تامین مواد اولیه از طرق مختلف پرداختند، اما در نیمه دوم سال که تقاضاها بیشتر می شود، با مشکل مواجه خواهند بود.

رشد تولید و افزایش عمق داخلی سازی

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی خاطرنشان کرد: در ماه های گذشته رشد تولید انواع یخچال فریزر، ماشین لباس شویی، اجاق گاز و تلویزیون به ثبت رسیده است.

به گزارش ایرنا، بررسی آمارهای رسمی منتشر شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از رشد تولید تلویزیون، ماشین لباس شویی و یخچال و فریزر در پنج ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

مطابق این آمارها، تا پایان مردادماه تولید انواع تلویزیون با ثبت رشد 78.7 درصدی در هم سنجی با پارسال به 481 هزار و 600 دستگاه رسید.

در این مدت 673 هزار و 800 دستگاه یخچال و فریزر در کشور تولید شد. این میزان تولید در مقایسه با پنج ماهه سال گذشته رشد 18.8 درصدی نشان می دهد.

همچنین، در پنج ماهه امسال شرکت های داخلی 368 هزار و 400 دستگاه ماشین لباس شویی تولید کردند که در هم سنجی با پارسال رشد 58 درصدی را نشان می دهد.

غزنوی ادامه داد: در مقابل رشد تولید، اما کاهش واردات مواد اولیه و قطعات به ثبت رسید؛ این به معنای بالا رفتن عمق ساخت داخل است.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که این روند ادامه یابد، حتی اگر در سیاست ها و روابط اقتصادی مان با دیگر کشورها تغییری هم ایجاد نشود، وابستگی ارزی مان کاهش خواهد یافت و امنیت اقتصادی در حوزه صنعت لوازم خانگی ارتقاء خواهد یافت.

پیشتر دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با اشاره به داخلی سازی 220 میلیون دلاری در صنعت لوازم خانگی در سال گذشته، ابراز امیدواری کرد امسال بتوانیم حدود 50 میلیون دلار بیش از پارسال به داخلی سازی اختصاص دهیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 111
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران