از جیب آینده صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516560 تاریخ : 1399/05/02-15:38:44
,11,
بازگشت بازار مسکن به شرایط عادی

بازگشت بازار مسکن به شرایط عادی

بازار مسکن پس از یک افت ماهیانه در خرداد ماه به شرایط عادی در تیرماه برگشت؛ به طوری که تعداد معاملات در تهران 106 درصد و در کل کشور 73 درصد بالا رفت.

به گزارش بانک و صنعت، بازار مسکن تحت تاثیر چند عامل که متقاضیان را برای حفظ ارزش دارایی خود متناسب با تورم مجاب کرد به شرایط عادی برگشت. بر اساس اعلام اتحادیه مشاوران املاک، تیر ماه 1399 در کل کشور 86 هزار و 864 قرارداد خرید و فروش ملک به امضا رسید که افزایش 73 درصد نسبت به ماه قبل و افزایش 95 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل را نشان می دهد.

رشد 106 درصدی ماهانه معاملات در تهران

در شهر تهران نیز طی تیرماه 1399 بالغ بر 16 هزار و 453 مبایعه نامه منعقد شده که از رشد 106 درصد و 154 درصد به ترتیب نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل حکایت دارد.

تعداد قراردادهای اجاره نیز بالا رفت. تیرماه 1399 تعداد 92 هزار و 931 اجاره نامه در کل کشور به امضا رسیده که رشد 59 درصد نسبت به خرداد امسال و رشد 25 درصد نسبت به تیرماه پارسال را نشان می دهد.

در شهر تهران نیز طی تیرماه 1399 بالغ بر 19 هزار و 917 قرارداد اجاره منعقد شده که نسبت به ماه قبل 30 درصد افزایش یافته و نسبت به ماه مشابه سال قبل تغییر محسوسی نشان نمی دهد.

بازار رونق ندارد بلکه عادی است

واسطه های ملکی، نوسانات نرخ ارز را در افزایش ماهیانه تعداد معاملات موثر می دانند و معتقدند که عمده خرید و فروش ها ناشی از انتظارات تورمی و حفظ ارزش دارایی است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره نوسان بازار ملک در تیرماه به ایسنا گفت: ابتدا باید این نکته را بگویم که با یک جهش معاملاتی در تیرماه مواجه نبوده ایم بلکه ماه قبل و ماه مشابه سال قبل، بازار مسکن در رکود بوده که منجر به اختلاف عدد قراردادهای خرید و فروش تیرماه امسال نسبت به بازه های زمانی مذکور، شده است. آنچه هم اکنون با آن مواجهیم وضعیت نرمال است که امیدواریم حفظ شود.

مصطفی قلی خسروی اظهار کرد: از طرف دیگر چند عامل مثل اخبار منتشر شده درباره اخذ مالیات از خانه های خالی، ورود بخشی از نقدینگی بازار بورس به بازار مسکن، افزایش تقاضای مصرفی، رشد قیمت مصالح ساختمانی و البته دریافت سیگنالهایی از ایجاد گشایش در اقتصاد کلان در بازگشت بازار ملک به شرایط نرمال موثر بوده است.

وی با بیان اینکه در خرداد ماه با وجود کسادی بازار با پرش 11 درصدی قیمت مسکن در تهران مواجه بودیم گفت: در تیرماه تا حدودی سرعت رشد قیمت گرفته شد که با بازگشت متقاضیان مصرفی به بازار همراه بود اما با توجه به ابهام بازارهای موازی، خرید و فروش به قصد سرمایه گذاری در بازار مسکن با ریسک همراه است. یکی از مصادیق این عدم قطعیت، کاهش قیمت دلار از حدود 26 هزار تومان به حدود 20 هزار تومان است.

خسروی تصریح کرد: مذاکرات سیاسی و تفاهم نامه هایی که در سطح اقتصادی با برخی کشورها انجام شده امیدواری هایی را در اقتصاد کلان کشور ایجاد کرده که امیدواریم به ثبات اقتصادی منجر شود و بازار مسکن از وضعیت ابهام آلود کنونی بیرون بیاید.

متوسط قیمت تهران 18.9 میلیون تومان

متوسط قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران در خرداد ماه 1399 بالغ بر 18.9 میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل 11.6 و 42.5 درصد افزایش نشان می دهد. بر اساس اعلام بانک مرکزی، همچنین تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در خرداد ماه سال 1399 به 10 هزار و 800 واحد رسید که در مقایسه با اردیبهشت امسال 4.7 درصد کاهش یافته و نسبت به خرداد پارسال 80.1 درصد افزایش داشته است. گزارش تیر ماه هنوز ارائه نشده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 184
طرح آرامش اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران