تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 311862 تاریخ : 1396/10/01-12:02:13
,8,
بازدهی فرابورس در9 ماهه امسال به 23 درصد رسید

بازدهی فرابورس در9 ماهه امسال به 23 درصد رسید

رکوردشکنی‌های پی در پی شاخص کل فرابورس و عملکرد سبز تمامی بازارهای آن در نهمین ماه سال جاری منجر به بازدهی بیش از 23 درصدی شاخص کل از ابتدای سال و افزایش 4.8 درصدی ارزش بازارهای فرابورس طی ماه شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از فرابورس، نگاهی به حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات فرابورس درآخرین ماه پاییزحاکی ازعملکرد سبز تمامی این نماگرهاست؛ به گونه‌ای که در پی دادوستد 7 هزار و 739 میلیون ورقه بهادار به ارزش معاملاتی 58 هزار و 680 میلیارد ریال در بازارهای نه‌گانه فرابورس، حجم و ارزش مبادلات نسبت به روند مشابه سال گذشته به ترتیب رشد 30 و 62 درصدی را به همراه داشت. ضمن آنکه تعداد دفعات مبادلات صورت‌گرفته طی ماه جاری نیز نسبت به آذرماه 95 بیش از دو برابرشد.


عرضه دو اخزای جدید در فرابورس طی یک ماه
آذرماه یکی از پررویدادترین ماه‌های سال جاری در فرابورس بود به طوری که درنخستین هفته کاری این ماه شاهد عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا61» با قیمت کشف شده 864 هزار ریال بودیم. در نوزدهم آذرماه نیز تازه‌وارد بازار ابزارهای نوین مالی یعنی اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا602» با تاریخ سررسید 12 شهریورماه 97 عرضه اولیه شد.
همچنین در حالی که قطعیت معامله اختراع «بدن خشک کن سقفی» به ارزش 8 میلیارد و 750 میلیون ریال در هفته نخست این ماه رخ داد که در روزهای پایانی آذر شاهد پذیره‌نویسی اوراق مرابحه سلامت در نماد «سلامت6» بودیم. 
در اواخر ماه جاری از پروژه نخستین صندوق زمین و ساختمان فرابورس به نام «نسیم» با حضور وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل بانک مسکن نیز رونمایی شد.

رشد حجم بازارهای سهام و غیرسهام در فرابورس
نگاهی به جداول تعداد و حجم معاملات بازارهای نه‌گانه فرابورس در آذرماه نشانگر سبزپوشی تمامی این بازارهاست. ارزش مبادلاتی در اکثر بازارها نیز با رشد همراه شده است به جز بازارهای اول و پایه که با افت ناچیز 2 و 14 درصدی ارزش مبادلات مواجه شدند.
بدین ترتیب در بازارهای اول و دوم نزدیک به 5 هزار سهم به ارزش بالغ بر 10 هزار و 700 میلیارد ریال در 380 هزار نوبت دادوستدی، مبادله شد. بخشی از مبادلات بازار سهام نیز مربوط به تابلوهای معاملاتی بازار پایه بود که به نقل‌ و انتقال 2400 میلیون سهم به ارزش 3 هزار و 415 میلیارد ریال در این بازار انجامید.
معامله‌گران در بازار ابزارهای نوین مالی نیز 309 میلیون ورقه را دست به دست کردند که ارزشی حدود 44 هزار میلیارد ریال را به ثبت رساند که 90 درصد از این ارزش مبادلاتی به بازار بدهی اختصاص یافت. بدین ترتیب مبادلات اوراق بدهی به جابه‌جایی 42 میلیون ورقه به ارزش نزدیک به 39 هزار و 900 میلیارد ریال منتهی شد.
صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن نیز جایگاه‌های دوم و سوم را به لحاظ بیشترین میزان حجم و ارزش مبادلاتی در بازار ابزارهای نوین مالی به دست آوردند و با خریدوفروش یک میلیون و 400 هزار ورقه حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به ارزش بیش از یک هزار میلیارد ریال، حجم و ارزش معاملات این اوراق در مقایسه با آذرماه سال گذشته بیش از 50 درصد رشد داشت.
از سوی دیگر معاملات خرد بازار سهام و غیر سهام به تفکیک گروه‌های صنعت در فرابورس ارزش 10 هزار و 819 میلیارد ریالی را به ثبت رساند که گروه‌های فلزات اساسی و محصولات شیمیایی با در اختیار گرفتن 26 و 13 درصد از ارزش کل، رتبه‌های اول و دوم را کسب کردند.

پایان فصلی دیگر در فرابورس با فتح کانالی دیگر 
در روز پایانی معاملات فصل پاییز با ادامه سبزپوشی و رکوردشکنی‌های شاخص کل فرابورس ایران و عبور از کانال 1080 واحدی، این نماگر با قرارگیری در ارتفاع 1081 واحدی به استقبال فصل جدیدی از معاملات سال جاری رفت.
در نهایت به طور میانگین روزانه 407 میلیون ورقه بهادار به ارزش 3 هزار و 88 میلیارد ریال در 19 روز معاملاتی آذرماه میان معامله‌گران بازارهای مختلف فرابورس ایران دست به دست شد.

عرضه اولیه سهام شرکت عطرین نخ قم در دومین روز کاری دی‌ماه
در نخسین روزهای کاری زمستان 96 شاهد عرضه اولیه 15 درصد از سهام شرکت عطرین نخ قم خواهیم بود که نماد آن «نطرین» در خردادماه سال جاری در گروه منسوجات و زیرگروه آماده‌سازی و ریسندگی نخ و پارچه‌بافی در بازار دوم درج شد.
این عرضه اولیه در روز یکشنبه سوم دی‌ماه به روش ثبت سفارش در بازار دوم فرابورس انجام خواهد شد و دامنه قیمتی در ثبت سفارش از 4780 ریال تا 5019 ریال تعیین شده ضمن آنکه تعداد کل سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی نیز حداکثر 125 سهم در نظر گرفته شده است.
تعداد کل سهام شرکت عطرین نخ قم 100 میلیون و 43 هزار سهم است که قرار است حدود 15 میلیون سهم معادل 15 درصد کل سهام این شرکت در روز عرضه اولیه توسط شرکت کارگزاری رضوی به عموم عرضه شود.
لازم به ذکر است که متعهدان خرید این عرضه نیز شرکت کارگزاری رضوی و شخص حقیقی هستند که از 50 درصد سقف تعهد خرید، 34.34 درصد به عهده کارگزاری رضوی و 16.66 درصد نیز بر عهده شخص حقیقی خواهد بود.
در سی‌ویکمین نشست خبری «یک دیدار- یک عرضه» مدیر مالی و نایب‌رئیس هیات‌مدیره عطرین نخ قم، فروش خالص سال 95 این شرکت را 436 میلیارد و 749 میلیون ریال و پیش‌بینی فروش خالص را برای سال 96 رقم 496 میلیارد و 872 میلیون ریال اعلام کرد که در سه‌ماهه نخست سال مالی منتهی به 30 اسفند 96، بیش از 126 میلیارد ریال یعنی 25 درصد را تحقق بخشیده است.
به گفته وی سود خالص عطرین نخ در سال گذشته بیش از 50 میلیارد ریال بوده و این سود برای سال 96 بیش از 59 میلیارد ریال پیش‌بینی شده که شرکت در سه‌ماهه نخست سال مالی موفق شده 28 درصد آن را پوشش دهد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 204
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران