بیمه آسیا ، تخفیف به مناسبت هفته دولت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520494 تاریخ : 1399/07/09-14:55:46
,11,
بازار مسکن به ثبات می رسد

یک کارشناس:

بازار مسکن به ثبات می رسد

عضو هیئت مدیره کانون انبوه سازان گفت: بازار مسکن بیش از آنکه از بورس تاثیر بگیرد تحت تاثیر کاهش توان متقاضیان و نرخ ارز قرار دارد؛ چراکه نوسان نهاده های ساختمانی ناشی از نوسانات دلار است و اگر قیمت ارز به ثبات برسد بازار مسکن پاییز آرامی را پیش رو خواهد داشت.

به گزارش بانک و صنعت، سید محمد مرتضوی اظهار کرد: اگر میانگین قیمت مسکن در کل کشور را حدود 10 میلیون تومان در هر متر مربع فرض کنیم یک واحد 100 متری حدود یک میلیارد تومان قیمت دارد که خرید آن از توان اقشار متوسط نیز برنمی آید.

وی افزود: طی 1.5 ماه گذشته نرخ دلار حدود 50 درصد افزایش یافته و متعاقباً قیمت نهاده های ساختمانی 30 تا 40 درصد رشد داشته است. این اتفاق بر روی قیمت تمام شده مسکن تاثیرگذار است اما در طرف تقاضا توانی برای خرید وجود ندارد. همین مسئله منجر به افت معاملات در شهریور ماه شد و احتمالا در فصل پاییز هم این روند ادامه خواهد داشت.

این کارشناس بازار مسکن درباره پیش بینی این بازار در فصل پاییز گفت: همانطور که گفتم همه چیز به نوسانات نرخ ارز و بستگی دارد اما افت قیمت مسکن بعید است. تنها می توان به کنترل نرخ مسکن در صورت ثبات بازارهای موازی امیدوار بود.

عضو هیئت مدیره کانون انبوه سازان تصریح کرد: تقاضای واقعی مسکن تقریباً از بازار خارج شده و خریدهای کنونی توسط سرمایه گذاران انجام میشود. در وضعیت کلی عطش خرید ملک رو به کاهش است و اگر ادامه پیدا کند فروشنده واقعی چاره ای جز این ندارد که خود را با شرایط وفق دهد. این می تواند به تعادل بازار مسکن منجر شود.

به گفته مرتضوی، زمانی که نرخ دلار حدود 21 هزار تومان بود میلگرد کیلویی 8 تا 9 هزار تومان فروخته می شد که هم اکنون با دلار 29 هزار تومانی به کیلویی 13 تا 14 هزار تومان رسیده است. اگر دلار ارزان شود قیمت مصالح ساختمانی نیز کاهش می یابد.

قیمت مسکن در تهران متری 24 میلیون تومان

تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در شهریورماه سال 1399 به 8.5 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 6.8 درصد کاهش و 203.7 درصد افزایش نشان می دهد. همچنین بر اساس اعلام بانک مرکزی در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 24.2 میلیون تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل 5.1 و 91.7 درصد افزایش نشان می دهد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 192
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران