جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 522207 تاریخ : 1399/08/12-09:05:17
,17,5,
ایران تا 20 سال آینده واردکننده گاز می شود

با ادامه مصرف بی رویه؛

ایران تا 20 سال آینده واردکننده گاز می شود

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت گفت: اگر رشد معادل 3 درصد سالانه را برای مصرف گاز در کشور لحاظ کنیم، در 20 سال آینده باید سالانه 500 میلیون مترمکعب گاز وارد کنیم.

به گزارش بانک و صنعت، علی مبینی دهکردی در نشستی با حضور اصحاب رسانه افزود: ایران دومین دارنده گاز جهان است، اما اگر مصرف این حامل انرژی با شدت فعلی ادامه یابد تا 20 سال آینده به وارد کننده گاز تبدیل خواهیم شد.

وی با تاکید براینکه در 10 سال آینده شدت مصرف انرژی در کشور باید به نصف میزان فعلی برسد گفت: اگر شدت مصرف انرژی درایران متوقف نشود در پایان سال 1410 به رقمی حدود 8.3 میلیون بشکه معادل نفت خام در روز خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت افزود: در سال 96، میزان مصرف انرژی رقمی معادل 6.3 میلیون بشکه نفت خام در روز بوده است که در صورت تداوم روند کنونی، براساس رشد 3.3 درصد در سال پیش بینی می شود تا پایان سال 1410 به رقمی حدود 8.3 میلیون بشکه در روز برسد.

وی با بیان اینکه ظرفیت بهینه سازی معادل 3.5 میلیون بشکه انرژی در روز است که این میزان می تواند بین 6 تا 8 میلیارد دلار سالانه درآمد به دنبال داشته باشد، عنوان کرد: ضرورت دارد وحدت و انسجام ملی برای به کارگیری ظرفیت بهینه سازی انرژی که معادل 3.5 میلیون بشکه در روز محاسبه شده است، شکل بگیرد و این مسئله به عنوان راهبرد اصلی کشور برای عبور از بحران ایجادشده و تأمین منابع مالی برای انتقال و سرمایه گذاری در همه فعالیت ها و در همه جغرافیای ایران مورد توجه جدی مجلس، دولت و نهاد های علمی، فنی، صنعتی و اقتصادی و به ویژه اصحاب رسانه و فرهنگ قرار گیرد.

مبینی دهکردی در ادامه به تدوین دو سند مهم در حوزه بهینه سازی اشاره کرد و گفت: در مطالعات انجام شده به این نتیجه رسیدند که باید یک سند حمل ونقل تا افق 1420 برای کشور تدوین و بر اساس آن مشخص شود در 20 سال آینده چه میزان مصرف از چه نوع فرآورده برای چه نوع حمل ونقلی باید داشت.

وی افزود: این سند تهیه شد و هم اکنون در مراحل تصویب و ابلاغ قانونی قرار گرفته است. در آینده با در دست داشتن این سند می توان نسبت به سرمایه گذاری بالادستی و اتخاذ راهبرد های مناسب آن از دیدگاه روشن برخوردار شد.

مبینی دهکردی درباره سند دوم که تراز عرضه و تقاضای (تولید و مصرف) گاز کشور را تبیین کرده است، گفت: این سند از اهمیت مضاعف برخوردار است، زیرا نزدیک به بالای 70 درصد منبع انرژی کشور در بخش های مختلف از ذخایر و منابع غنی گاز تأمین می شود و اگر رشد مصرف کنونی در جامعه ادامه یابد در سال های نه چندان دور آینده باید واردکننده 500 میلیون مترمکعب روزانه گاز در کشور باشیم.

وی اضافه کرد: اینکه این میزان از گاز را چه کشوری به ما می دهد و با چه مبالغی می توانیم آن را تأمین کنیم مسئله بزرگ و حادی بود که سند تراز عرضه و مصرف گاز به آن پرداخته است. این موضوع اهمیت و ضرورت بهینه سازی مصرف را شفاف تر و اندازه و حجم توجه به صرفه جویی را که روزانه معادل 3.5 میلیون بشکه نفت خام است، روشن تر نشان می دهد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 217
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران