در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514276 تاریخ : 1399/03/22-14:52:55
,11,
ایده «فروش متری مسکن در بورس»، از بنیان غلط است

کارشناس اقتصاد مسکن:

ایده «فروش متری مسکن در بورس»، از بنیان غلط است

کارشناس اقتصاد مسکن گفت: فروش متری مسکن که فکر آن از زمان دولت اصلاحات شکل گرفته از بنیان غلط است.

به گزارش بانک و صنعت، افشین پروین پور شب گذشته در برنامه تیتر امشب شبکه خبر افزود: حوزه "مسکن"، "خودرو" و "ارز" از طرف دولت رها شده است و راهکاری برای ساماندهی آن ندارد و هر سال در این زمان بطور مقطعی به مسکن پرداخته می شود و پس از مدتی رها می شود.

کارشناس اقتصاد مسکن گفت: بخش زمین و مسکن در ردیف اول اقتصاد و مستعد سوداگری است که سوداگران کنترل بازار را به دست می گیرند.

وی با بیان اینکه تحلیل های غلط از بازار و واقعیت آن موجب مشکلات و برطرف نشدنِ مسکن می شود، تصریح کرد: اگر صحبت ها بر مبنی واقعیت بود این افزایش روزانه قیمت به وجود نمی آمد.

پروین پور با نقدی بر ایده ورود ساخت و ساز مسکن به بورس و خرید متری مسکن گفت: به جای ورود زمین و مسکن به بورس؛ صندوق جمع آوری سرمایه تشکیل شود و فروش متری مسکن هم که فکر آن از زمان دولت اصلاحات شکل گرفته از بنیان غلط است.

وی افزود: کسی که توان خرید یک متر مسکن را ندارد با افزایش قیمت مسکن و درآمد ثابت، سال ها باید منتظر خانه دار شدن بماند، اما باید به ریشه مشکل مسکن پرداخت.

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه هم با بیان اینکه "کمبود سرمایه" و "کاهش تولید" دو علت اصلی آشفتگی بازار مسکن است گفت: اگر مسکن به بازار سرمایه وارد شود هر دو مشکل برطرف خواهد شد و تأمین سرمایه در بورس نیاز یک میلیون واحد مسکونی در سال را برطرف می کند.

وی افزود: مرجع قیمت گذاری مسکن در کشور مشخص نیست و اگر قیمت مسکن به کمک بورس شفاف شود گلوگاه های مسکن مشخص می شود.

مهدی روانشادنیا، کارشناس اقتصاد مسکن نیز به طرح "جامع مسکن ملی" اشاره کرد و گفت: علت بی تأثیر بودن طرح های مختلف در کاهش قیمت مسکن، فاصله مطرح شدن طرح ها تا عرضه آن به متقاضیان است.

وی افزود: شرایط امروز مسکن رضایت نسبی را به وجود نیاورده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 174
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران