تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 311489 تاریخ : 1396/09/27-15:47:52
,17,
ایجاد سامانه های اطلاعاتی بسترساز عدالت مالیاتی

ایجاد سامانه های اطلاعاتی بسترساز عدالت مالیاتی

شفافیت در عملکرد و قوانین اقتصادی، متضمن سلامت اقتصادی و اجتماعی در جامعه و ایجاد اعتماد متقابل میان دولت و شهروندان است. عدم شفافیت اقتصادی نیز به نوبه خود راه را بر تحقق عدالت مالیاتی می‏ بندد; چرا که اطلاعات شفاف در هر حوزه‏ای اولین لازمه اجرای عدالت است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور، یکی از راهکارهای رهایی از اقتصاد غیر شفاف، اصلاح و بهبود ساختار نظام مالیاتی کشور است. پیش نیاز اصلاح نظام مالیاتی نیز یک سیستم اطلاعاتی جامع است چرا که با نبود اطلاعات جامع، عدالت مالیاتی ایجاد نمی‏شود. راه حل رفع این مشکل ایجاد شفافیت در اقتصاد ، دسترسی نظام مالیاتی به اطلاعات و نظام مند کردن سیستم‏ها است از این رو صورت معاملات فصلی سندی مهم درنظام اقتصادی کشور است. زیرا اطلاعات مندرج در آن، زمینه‏ ساز شفافیت اقتصادی وتامین کننده عدالت مالیاتی است. 

براساس ماده 169 قانون مالیاتهای مستقیم به منظور شفافیت فعالیت اقتصادی و استقرار نظام یکپارچه اطلاعات مالیاتی پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مودیان مالیاتی شامل مواردی نظیر اطلاعات مالی، پولی و اعتباری، معاملاتی ، سرمایه ای و ملکی اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد می شود.
وزارتخانه ها، موسسات دولتی، شهرداری ها،موسسات وابسته به دولت و شهرداری ها و سایر اشخاص حقوقی اعم از دولتی و غیر دولتی که اطلاعات مورد نیاز پایگاه فوق را در اختیار دارند و یا به نحوی موجبات تحصیل درآمد و دارایی برای اشخاص را فراهم می آورند، موظفند اطلاعاتی را در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قراردهند از جمله این اطلاعات ، اطلاعات هویتی،اطلاعات معاملاتی اشخاص،اطلاعات مالی، پولی ، اعتباری و سرمایه ای اشخاص و سایر اطلاعات فعالیت های اقتصادی که با پیشنهاد وزارت امور اقتصاد و دارایی و تصویب هیات وزیران به موارد مزبور اضافه خواهد شد.
سازمان امورمالیاتی کشور، درراستای اجرای سیاست های دولت مبنی بر توسعه خدمات الکترونیکی ، با پیاده سازی طرح جامع مالیاتی وشفافیتی که ارسال صورت معاملات فصلی درمبادلات اقتصادی به همراه دارد بستر مناسبی را برای رعایت عدالت و رشد و شکوفایی اقتصاد کشور فراهم می کند. ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 173
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران