صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518047 تاریخ : 1399/05/28-09:47:54
,15,
ایجاد رقابت در بازار، قیمت گوشی را کاهش داد

ایجاد رقابت در بازار، قیمت گوشی را کاهش داد

به گفته رییس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل، کاهش قیمت ارز و ترخیص گوشی های دپوشده از گمرک، منجر به ایجاد رقابت سالم در بازار و کاهش قیمت موبایل در سطح عرضه به مصرف کننده نهایی شد.

به گزارش بانک و صنعت، در ماه های گذشته به دلیل مشکلات مربوط به کرونا و تولید و از سوی دیگر، مشکلات واردات، قیمت گوشی با افزایش نامتعارف در بخش عرضه به مصرف کننده مواجه بود، پس از آن نیز خبر محدودیت واردات موبایل با ارزش بالای 300 یورو مطرح شد که با گران شدن گوشی های پرچمدار گره خورد.

رضا قربانی رییس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل با بیان اینکه بازار موبایل تابع سه شاخصه مهم است، گفت: اصلی ترین آن نرخ ارز است، بعدی تامین کالا و اینکه کالا به اندازه کافی وارد شود که بازار را اشباع کند. سوم اینکه کالا دچار دلالی نشود. یعنی حرکت کالا از شرکت واردکننده تا مصرف کننده نهایی، چرخه صحیح و شفافی را طی کند. این سه مورد قیمت بازار را تعیین می کند.

وی ادامه داد: در هفته های گذشته دلار تا 25 تومان هم رسیده بود که اکنون کاهش یافته و به 22 هزار تومان رسیده و در این رنج در نوسان است. از طرفی حدود 550 هزار گوشی در گمرک دپو شده بود که با هماهنگی های انجام شده با وزارت صمت و بانک مرکزی و وزارت ارتباطات، بالاخره ارز حاصل از صادرات به آنها تخصیص یافت تا این گوشی ها از گمرک ترخیص شود و نیاز بازار را تامین کند.

رییس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل با تاکید بر ایجاد رقابت در بازار بیان کرد: با ترخیص این کالاها و کاهش قیمت ارز، در بازار رقابتی سالم ایجاد شد تا هم واردکننده ها و هم اصناف کالا را در رقابت بفروشند. از طرفی به دلیل وفور کالا، بازار از دست دلال خارج شد، چون دلال بازی دیگر صرفه اقتصادی ندارد. اکنون قیمت تلفن همراه بسته به مدل، نسبت به 20 تا 30 روز گذشته در بخش خرده فروشی و عرضه به مصرف کننده نهایی بین 15 تا 30 درصد کاهش پیدا کرده است.

قربانی درباره موضوع گران فروشی گوشی هایی که با ارز ارزان وارد شده اند، اظهار کرد: در سال 1399 ارز نیمایی به کالاهای تلفن همراه تخصیص پیدا نکرد و منشا ارز تمام کالاهای دپوشده در گمرک، حاصل از صادرات بوده است. از 24 تیر تا 7 مرداد به این کالاها ارز تخصیص یافت و از 7 مرداد ترخیص شدند. بنابراین تمام کالاهای موجود در بازار از دلار 23 تا 25 هزار تومان ارز حاصل از صادرات تامین شده است.

وی ادامه داد: از طرف دیگر چرخه واردات تا فروش کالایی مثل تلفن همراه نهایتا بین 15 تا 25 روز است و برای شرکت واردکننده، عمده فروش یا خرده فروش توجیه اقتصادی ندارد که بخواهد کالا را شش ماه احتکار کند. از طرفی آخرین زمانی که شاهد دلار 12 هزار تومانی بودیم، بهمن ماه سال 1398 بوده است. بنابراین کالایی با ارز 12 هزار تومانی به هیچ عنوان در بازار وجود ندارد و تمام کالاهای موجود، با ارز حاصل از صادرات و دلار 20 هزار تومان و بیشتر وارد شده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 199
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران