صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521526 تاریخ : 1399/07/28-13:08:47
,15,
آنچه باید هنگام واگذاری سیم کارت بدانید

آنچه باید هنگام واگذاری سیم کارت بدانید

هنگام فروش یا واگذاری سیم کارت، کاربر جدید به تمام اطلاعات ذخیره شده سیم کارت و شبکه های اجتماعی دسترسی خواهد داشت، بنابراین لازم است برای جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی، اقداماتی از جمله غیرفعال کردن اکانت های فعال در شبکه های اجتماعی انجام شود.

به گزارش بانک و صنعت، بسیاری از جرائم و کلاهبرداری های اینترنتی و تلفنی با استفاده از سیم کارت های تلفن همراه سایر افراد انجام می شود، بنابراین کاربران نباید سیم کارت روشن و فعال خود را در اختیار دیگران قرار دهند. همچنین کاربران باید هنگام انتقال سند مالکیت سیم کارت های خود، حتماً اکانت های شبکه های اجتماعی که با آن سیم کارت فعال شده اند را حذف کند، زیرا احتمال سوءاستفاده از اکانت ها در شبکه های اجتماعی توسط خریدار سیم کارت وجود دارد.

از سوی دیگر برخی از افراد، بنا به دلایلی مجبور به استفاده از چندین سیم کارت هستند، اما بعد از مدتی ممکن است از سیم کارتی استفاده نکنند یا سیم کارت مفقود شود که در نهایت پس از چندین ماه، سیم کارت توسط اپراتورها به مالکیت فرد دیگری درمی آید. در چنین شرایطی لازم است کاربر نکاتی را مدنظر قرار دهد که پلیس فتا به این موارد اشاره کرده است.

کاربران می توانند از طریق پیامک 3000150 و پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، از تعداد سیم کارت هایی که با شماره ملی آن ها ثبت شده است، اطلاع یابند و برای اطلاع از شماره سیم کارت موردنظر از طریق اپراتور مربوطه اقدام کنند.

یکی از چالش های فعلی کاربران تلفن همراه، وجود سیم کارت هایی است که به علت عدم فعالیت کاربر، توسط شرکت ارائه دهنده خدمات ارتباطی، پس از پایان مهلت قانونی سلب امتیاز شده و مجدداً به چرخه فروش برگردانده می شود و به صورتی قانونی در اختیار کاربری دیگر قرار می گیرد.

از آنجایی که کاربر جدید به تمام اطلاعات ذخیره شده این سیم کارت ، دسترسی خواهد داشت، اطلاعاتی شامل پیام رسان های تلفن همراه و همه اطلاعات کاربر قبلی بدون هیچ دردسری در دسترس کاربر جدید خواهد بود که با این اتفاق، همه عواقب سوءاستفاده از اطلاعات شخصی کاربران، متوجه صاحب قانونی سیم کارت است.

مؤثرترین توصیه برای جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی دراین باره می تواند این باشد که فرد، پیش از فروش سیم کارت خود، تمامی اکانت های فعال در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها را غیرفعال کند و حتی لازم است پیش از واگذاری سیم کارت، کانال ها و گروه های فعال در شبکه های اجتماعی را نیز غیرفعال و حذف کند و علاوه بر این عکس و فیلم های بارگذاری شده را هم از شبکه های اجتماعی پاک کند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 173
طرح آرامش اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران