در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514685 تاریخ : 1399/03/31-16:48:15
,11,
انتقاد سازمان بنادر از تحریم های غیرقانونی آمریکا به آیمو

انتقاد سازمان بنادر از تحریم های غیرقانونی آمریکا به آیمو

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در رایزنی با دبیرکل سازمان بین المللی دریانوردی (آیمو) از تهدیدات و تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه فعالیت های مشروع و قانونی کشتیرانی ایران، انتقاد و آن را مغایر با کنوانسیون های بین المللی اعلام کردیم.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد در اولین نشست شورای مدیران ارشد ارگان های دریایی کشور، تاکید کرد: در گفت و گو با دبیرکل آیمو، بر این نکته تاکید کردیم که دریانوردان ایرانی در حالی که به صورت قانونی و در چارچوب کنوانسیون ها و مقررات بین المللی دریانوردی، وظایف قانونی خود را پیگیری می کنند، مورد تهدید قرار می گیرند.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: بروز چنین رفتار خارج از عرفی از سوی آمریکا تهدید مستقیمی بر ایمنی دریانوردی محسوب می شود که لازم است توسط آیمو و سایر سازمان های نظارتی بین المللی اصلاح و پیشگیری شود.

راستاد افزود: با وجود اعتقاد دبیرکل آیمو به جایگاه غیر سیاسی این سازمان، ضرورت رعایت همه جانبه ایمنی دریانوردی و حفاظت از محیط زیست را جزو وظایف ذاتی سازمان بین المللی دریانوردی برشمردیم و در نهایت برای اولین بار توانسته ایم این سازمان را متقاعد کنیم تا موضوع تهدیدات غیرقانونی فعالیت های کشتیرانی ایران را از نظر حقوقی بررسی کنند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی همچنین، با اشاره به تاثیرات فراگیر شیوع بیماری کرونا بر اقتصاد حمل و نقل دریایی جهان، افزود: شرایط پرچالشی را داریم، بازار حمل و نقل دریایی متاثر از شرایط تجارت بین المللی و اقتصاد جهانی است. کرونا بر اقتصاد جهان سایه سنگینی انداخته است و به تبع آن، مبادلات تجاری بین کشورها کاهش پیدا کرده و در نتیجه شاهد کاهش تقاضا برای حمل و نقل دریایی هستیم.

راستاد با اعلام اینکه «در همه زنجیره فعالیت های حمل و نقل دریایی شاهد رکود هستیم» توضیح داد: در چهار ماه اول سال 2020 میلادی، در مقایسه با سال قبل، سفارش ساخت کشتی حداقل تا 60 درصد کاهش با مواجه شد. اجاره روزانه کشتی های کیپ سایز (بزرگ ترین کشتی های باری) از 35 هزار دلار در اواخر سال 2019 به کمتر از پنج هزار دلار درآوریل 2020 رسید که نشان می دهد صنعت کشتیرانی و حمل و نقل دریایی به شدت دچار بحران ناشی از اپیدمی کووید 19 شده است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، با اشاره به تحریم های جدید اعمال شده به صنعت کشتیرانی کشور، تاکید کرد: در این خصوص به تعامل جدی تر و تنگاتنگ ارگان ها و شرکت های دریایی نیاز داریم و لازم است از تمام امکانات و توان داخلی برای بهبود روند فعالیت ها در این حوزه و به حداقل رساندن آثار ناشی از تحریم ها بهره ببریم.

راستاد با تاکید بر اینکه ظرفیت بزرگ دریایی کشور قابل تحریم نیست، افزود: برای مقابله با تحریم ها هرگز کوتاه نمی آییم و با پیگیری های حقوقی گسترده در مجامع بین المللی، تلاش می کنیم صدمات ناشی از تحریم ها و تهدیدات یک جانبه و غیر قانونی را کاهش دهیم.

مدیرعامل سازمان بنادر همچنین تاکید کرد: کرونا بر گردشگری و مسافرت های دریایی در ایران و جهان نیز تاثیر منفی گذشته است، به طوری که نوروز امسال در مقایسه با سال قبل، شاهد کاهش 98 درصدی فعالیت ها در این زمینه بوده ایم.

راستاد با بیان اینکه صنعت گردشگری و سفرهای دریایی به مکانیزم های حمایتی نیاز دارد، خاطرنشان کرد: صنایع دریایی کشور نیز برای ساخت انواع شناور در دوران کرونا به حمایت جدی نیاز دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ناوگان سنتی کشور به شدت آسیب پذیر شده اند، از اقدام سازمان برای بهبود کیفیت و ارتقای ناوگان ایرانی در منطقه خبر داد و گفت: در خصوص کیفیت و ایمنی شناورها نباید دچار اغماض شویم. در این راستا و در زمینه ایمنی ناوگان سنتی و صیادی؛ به یک تحول جدی نیاز داریم و باید به سمت به روز رسانی این شناور ها، متناسب با شرایط حمل و نقل و تجارت دریایی، حرکت کنیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 192
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران