در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512302 تاریخ : 1399/02/16-15:30:39
,17,
انتقاد از سنگ اندازی و تعلل در قرائت گزارش تحقیق و تفحص از قاچاق

در نامه ای به نمایندگان مجلس مطرح شد

انتقاد از سنگ اندازی و تعلل در قرائت گزارش تحقیق و تفحص از قاچاق

قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی طی نامه ای به نمایندگان مجلس، از دخالت های غیر طبیعی در قرائت گزارش کمیته تحقیق و تفحص از عوامل قاچاق کالا در صحن علنی مجلس انتقاد کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، داوود گودرزی فرمانده قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی در نامه ای خطاب به نمایندگان مجلس و اعضای کمیته تحقیق و تفحص مجلس از روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به کم کاری دستگاه های اجرایی در اجرای آئین نامه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از سنگ اندازی در قرائت گزارش تهیه شده از سوی این کمیته که سه سال و نیم از تهیه آن می گذرد، خواستار تسریع در قرائت گزارش مذکور شدند.

متن نامه منتشره به شرح زیر است:

اعضای محترم هیئت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی
اعضای محترم کمیته تحقیق و تفحص از روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز

سلام علیکم

با احترام؛ همانگونه که مستحضرید قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دی ماه سال 92 در مجلس شورای اسلامی تصویب و در اسفند 92 توسط رئیس جمهور به دستگاه های اجرایی ابلاغ گردید و متأسفانه با تأخیر چند ساله در سال های 95 و 96 آئین نامه های اجرایی آن تدوین و ابلاغ شد ولی اجرای این آئین نامه ها نیز با تعلل و کم کاری دستگاه ها مواجه شد.

در جلسه مورخه 03/ 09/ 1395? صحن علنی مجلس، تحقیق و تفحص از روند مبارزه با قاچاق تصویب و در جلسه 1395/09/23 کمیسیون اقتصادی، اعضا کمیته تحقیق و تفحص از قاچاق انتخاب شدند.

طی 3 سال و نیم گذشته بارها و بارها پایان تحقیق و تفحص اعلام شده و رئیس کمیته تحقیق و تفحص، اعضا آن و رؤسای کمیسیون فعلی و سابق اقتصادی مکرراً اعلام نموده اند که گزارش به زودی در صحن علنی قرائت می شود ولی در عمل اتفاقی نیفتاد که با توجه به دخالت های غیرطبیعی در قرائت گزارش، آقای کریمی عضو کمیته تحقیق و تفحص از ابتدای سال گذشته بخش هایی از گزارش را قرائت و تخلفات برخی از دستگاه ها از قانون مبارزه با قاچاق مانند گمرک و اتاق بازرگانی و حجم قانون گریزی و … را مطرح نمودند.

با پیگیری های فراوان رسانه ها، تشکل های دانشجویی و کارگری، تولیدکنندگان، اصناف، کارشناسان و … در سال گذشته مجدداً اعضا کمیته چندین بار وعده قرائت گزارش را دادند و آقای نوروزی در برنامه تلویزیونی متن و حاشیه در تاریخ 11/ 10/ 1398? به همه مردم وعده قرائت گزارش را داد که باز هم وعده های داده شده عملیاتی نشد.

در اظهارات برخی نمایندگان به سنگ اندازی و مانع تراشی دست های پنهان برای عدم قرائت گزارش و دخالت دستگاه های متخلف اشاره می شود که در این خصوص چند سوال جدی وجود دارد:

1- علت تعلل 3و نیم ساله و عدم جسارت برای پیگیری گزارش و برخورد قاطع با عوامل قاچاقچی و قاچاق ساز چیست؟

2- دست های پنهان که مانع قرائت گزارش شده اند چه کسانی هستند؟

3- چرا گزارش به جای اینکه در صحن علنی قرائت شود برای متخلفین قرائت شده که سنگ اندازی نمایند؟ و به خود اجازه دخالت و جرح و تعدیل گزارش را بدهند؟

لذا بهترین اقدام در روزهای پایانی مجلس دهم پایان دادن به این شبهات و ابهامات است و قرائت این گزارش به صورت کامل، می تواند حداقل کاری باشد که نمایندگان مجلس در این شرایط برای مبارزه با قاچاق کالا انجام دهند.

داوود گودرزی

دبیر قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادیارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 162
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران