جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515466 تاریخ : 1399/04/15-17:55:34
,2,
انتشار اوراق گواهی سپرده با سود 18 درصد

مدیر امور مالی بانک مسکن خبر داد

انتشار اوراق گواهی سپرده با سود 18 درصد

بانک مسکن در راستای سیاست های ابلاغی بانک مرکزی، اوراق گواهی سپرده یک ساله با نرخ سود 18 درصد منتشر می کند، بازدهی این اوراق نسبت به سپرده یک ساله 3 درصد بیشتر خواهد بود.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی بانک مسکن، بانک مرکزی پس از سیاست کاهش نرخ سود سپرده های یک ساله به 15 درصد، به بانک ها مجوز انتشار اوراق گواهی سپرده مدت دار داده است. در این راستا، بانک مسکن، در تاریخ 15 تیرماه سال جاری، به منظور حمایت از مشتریانی که به دنبال سود بالاتر و ریسک کمتری هستند، انتشار اوراق گواهی سپرده را در دستور کار قرار داده است. صابر عسکرپور، مدیر امور مالی بانک مسکن در گفت و گو با «هیبنا» با بیان این موضوع که پس از کاهش نرخ سود سپرده ها، بانک مرکزی این مجوز را برای انتشار اوراق به بانک ها ارائه کرد، گفت: بر اساس مقررات مکتوب بانک مرکزی، بانک ها به میزان 10 درصد از مانده سپرده های بلند مدت خود در پایان اسفند ماه سال 1398، می توانند اوراق گواهی سپرده مدت دار منتشر کنند. البته با توجه به ماهیت بانک مسکن که اکثر مشتریان در آن، مبادرت به افتتاح حساب های کوتاه مدت نموده و امکان تمدید سپرده ها نیز با نرخ های غیرمعمول برای بانک مسکن وجود ندارد و همچنین با توجه به این که بانک مسکن تسهیلات بلندمدت به مشتریان اعطا می نماید، لذا از بانک مرکزی تقاضای سقف انتشار اوراق سپرده را کردیم.

وی افزود: با توجه به درخواست بانک مسکن، بانک مرکزی با افزایش این نسبت به 15 درصد برای بانک مسکن موافقت کرد و در نتیجه قرار است که بانک مسکن به میزان 6000 میلیارد ریال دیگر اوراق گواهی سپرده با نرخ 18 درصد منتشر کند.

عسکرپور درباره ویژگی های این اوراق توضیح داد: اوراق گواهی سپرده، یکساله و معاف از مالیات است و قابل بازخرید قبل از سررسید نزد بانک با نرخ سود 10 درصد سالانه است. همچنین پرداخت سود این اوراق نیز به شکل ماهانه صورت می پذیرد. او افزود: از دیگر ویژگی های این اوراق این است که این اوراق بانام بوده و به شکل الکترونیکی در واحدهای 1 میلیون ریالی منتشر می‍ شود.

او در پاسخ به این سوال که در حال حاضر جذابیت این اوراق برای مشتریان بانک مسکن چیست، توضیح داد: نرخ سود اوراق از نرخ سود سپرده های یک ساله به میزان 3 درصد بیشتر است. اما در صورت بازخرید قبل از سررسید تفاوتی با سایرسپرده ها از نظر بازدهی وجود نخواهد داشت. در حال حاضر در بازار سرمایه نیز اوراق های با نرخ 18 درصد وجود ندارد و گزارش ها نشان می دهد که اوراق هایی که دولت از طریق حراج منتشر می کند، با نرخ 15 تا 16 درصد به فروش می رسد. از سوی دیگر، بانک مسکن نیز می تواند با بهره گیری از این اوراق، شرایط را برای حفظ نقدینگی بلندمدت به منظور تعهدات خود در راستای سیاست های تبیین شده و اهداف خود بهبود ببخشد.

مدیر امور مالی بانک مسکن با توجه به حجم پایین این اوراق و جذابیت بالای آن نسبت به سایر اوراق موجود در بازار، پیش بینی کرد که تقاضای قابل توجهی برای خرید این اوراق وجود داشته باشد و عرضه این اوراق، با استقبال مشتریان روبرو شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 211
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران