در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 517217 تاریخ : 1399/05/13-13:34:42
,10028,10031,
امکان برگزاری کلاس حضوری در30 درصد مدارس /3میلیون دانش آموز به آموزش مجازی دسترسی ندارند

امکان برگزاری کلاس حضوری در30 درصد مدارس /3میلیون دانش آموز به آموزش مجازی دسترسی ندارند

در نشست شورای هماهنگی بهبود و ارتقای شاخص های آموزشی و پرورشی، نمایندگان دستگاه ها و نهادهای مختلف ضمن تاکید بر ضرورت برقراری عدالت آموزشی در دوران شیوع کرونا، برای کمک به تامین 250 هزار تبلت ویژه دانش آموزان و دانشجویان تحت حمایت کمیته امداد، اعلام آمادگی کردند.

به گزارش بانک و صنعت، نهمین نشست شورای هماهنگی بهبود و ارتقای شاخص های آموزشی و پرورشی با حضور وزیر و معاونان وزارت آموزش و پرورش، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نمایندگانی از نهادهای حمایتی همچون بنیاد برکت، بنیاد علوی و برخی فعالان حوزه بانکی و اقتصادی کشور به میزبانی کمیته امداد برگزار شد.

سیدمرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد در این نشست که به بررسی و تامین تجهیزات تحصیلی و آموزش مجازی دانش آموزان محروم کشور اختصاص داشت، با بیان اینکه حدود 375 هزار دانش آموز و بیش از 80 هزار دانشجوی نیازمند، از خدمات و حمایت های کمیته امداد برخوردار هستند، گفت: طبق بررسی های انجام شده، 250 هزار نفر از این عزیزان از امکانات آموزش مجازی همچون تلفن همراه هوشمند و تبلت برخوردار نیستند که در شرایط شیوع کرونا در کشور و مجازی شدن کلاس ها در آموزش و پرورش و دانشگاه ها، احتمال افت تحصیلی و حتی ترک تحصیل این افراد را در پی دارد.

شناسایی 50 هزار دانش آموز و دانشجوی نیازمند در اولویت دریافت تبلت

وی با بیان اینکه 20 هزار دانش آموز تحت حمایت امداد در آستانه کنکور سراسری هستند، ادامه داد: برای نیمی از این فرزندان خدمات آموزش مجازی برقرار شده اما موفقیت در کنکور به عنوان یک گام مهم در ساختن آینده افراد، بستگی زیادی به فراهم شدن ابزار آموزشی فناورانه همچون تبلت و دسترسی به اینترنت دارد.

رئیس کمیته امداد خاطرنشان کرد: در حال حاضر 50 هزار نفر از دانش آموزان و دانشجویان نیازمند در اولویت دریافت تبلت شناسایی شده اند و امیدواریم با مشارکت نهادهای حمایتی، حاکمیتی، دستگاه های دولتی و مجموعه های اقتصادی و همراهی همیشگی مردم خیران، بتوانیم زمینه پیشرفت تحصیلی را برای آنان فراهم کنیم.

بختیاری با تاکید بر اینکه حدود 40 مرکز شبانه روزی امداد پذیرای دانش آموزان نیازمند در مناطق محروم کشور است، افزود: مادران سرپرست خانوار با وجود همه مشکلات، این فرزندان را امید فردای خود قرار داده اند و همه ما موظفیم به این آینده سازان ایران اسلامی کمک کنیم تا از حداقل امکانات آموزشی برخوردار شده و از رقابت تحصیلی با دیگر دانش آموزان، احساس ضعف و کمبود اعتماد به نفس نداشته باشند.

وی با بیان اینکه 6 هزار نفر از دانش آموزان تحت حمایت امداد برگزیده تحصیلی هستند، تاکید کرد: معتقدیم سنگرهای خدمت در کشور باید توسط این عزیزان که سختی کشیده هستند اشغال شود تا با بهره گیری از هوش و استعداد پرورش یافته، تاثیرگزاری خود را بر توسعه کشور نشان دهند.

رئیس کمیته امداد برگزاری جشن عاطفه ها را فرصتی خوب برای کمک به دانش آموزان محروم دانست و گفت: همانند گذشته، معلمان دلسوز آموزش و پرورش پرچم دار برگزاری این جشن هستند و امیدواریم با کاهش مشکلات ناشی از ویروس کرونا، شاهد برپایی جشن عاطفه ها در مدارس با رعایت پروتکل های بهداشتی و همچنین از طریق روش های مجازی باشیم.

سه میلیون دانش آموز کشور به آموزش مجازی دسترسی ندارند

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش نیز در این نشست با اشاره به راه اندازی سامانه آموزش مجازی برای دانش آموزان با عنوان «سامانه شاد» گفت: در سال تحصیلی گذشته پس از شیوع کرونا، از بیش از 14 میلیون دانش اموز سراسر کشور حدود 10 میلیون نفر در این سامانه عضو شدند و بیش از سه میلیون دانش آموز به دلایلی همچون نداشتن گوشی هوشمند یا تبلت یا عدم دسترسی به اینترنت، امکان استفاده از این سامانه را پیدا نکردند و در خطر ترک تحصیل قرار گرفتند.

وی دسترسی به ابزارهای آموزشی فناورانه را یک ضرورت دانست و افزود: امروز مدرسه به یک تبلت تبدیل شده و نگرانیم که پیشرفت های کشور در حوزه پوشش تحصیلی و کاهش نرخ ترک تحصیل به خطر بیفتند و اهدافی که به خوبی پیش رفته است، متوقف شود.

وزیر آموزش و پرروش بر استفاده از ظرفیت خیران برای توسعه آموزش مجازی در کشور تاکید کرد و ادامه داد: خیران مدرسه ساز می توانند با تمرکز بر خرید تبلت برای دانش آموزان، مدارس را به خانه نیازمندان ببرند.

حاجی میرزایی گفت: اصل برای ما در تحصیل دانش آموزان، برگزاری حضوری کلاس ها است؛ با ستاد ملی کرونا مذاکره کرده ایم و امیدواریم با یک برنامه ریزی دقیق، در مناطقی که امکان برگزاری کلاس حضوری وجود داشته باشد مدارس از 15 شهریور بازگشایی شود و در مناطق دیگر، آموزش از طریق صدا و سیما و مجازی برقرار شود.

وی اظهار کرد: 30 درصد مدارس ما زیر 35 نفر دانش آموز دارد که حدود 10 درصد دانش آموزان کشور را شامل می شوند و امکان برگزاری کلاس حضوری را دارند. در برخی مناطق نیز استفاده از روش زوج و فرد کردن دانش آموزان به عنوان یک راه حل پیشنهاد شده است تا بخشی از نگرانی مسئولان در مورد تامین ابزار و تجهیزات آموزش مجازی برطرف شود.

تعهد دولت برای تامین تجهیزات فناورانه آموزشی دانش آموزان تحت حمایت

در ادامه این جلسه، محمد امید، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با اشاره به برگزاری نشست مدیران کمیته امداد و معاون اول رئیس جمهور گفت: مکاتبات در مورد تامین تبلت برای دانش آموزان تحت حمایت امداد انجام شده و معاون اول رئیس جمهور تهیه این تجهیزات را به عنوان یک تعهد دولت پذیرفته و بر اجرای آن تاکید دارد.

وی ادامه داد: اگر نتوانیم امکانات آموزش مجازی را برای دانش آموزان محروم فراهم کنیم، فاصله آموزشی شدت گرفته و در آینده به یک شکاف طبقاتی غیر قابل جبران با آثار و تبعات مختلف اجتماعی تبدیل می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کمیته امداد، علاوه بر تعهد وزارت ارتباطات و اپراتورهای تلفن همراه برای تامین 25 هزار تبلت و فراهم کردن دسترسی به اینترنت برای دانش آموزان تحت حمایت امداد، مدیرعامل بنیاد علوی برای تهیه 14 هزار تبلت اعلام و نمایندگان بنیاد برکت، بنگاه های اقتصادی همچون ایمیدرو و ... برای خرید تبلت ویژه دانش آموزان محروم اعلام آمادگی کردند. همچنین رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی بر آمادگی شبکه بانکی کشور برای اختصاص منابع بانکی حوزه مدرسه سازی برای خرید تبلت تاکید کرد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 185
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران