از جیب آینده صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516864 تاریخ : 1399/05/07-17:55:05
,13,
امنیت غذایی کشور را با مباحث سیاسی گره نزنیم

تحقق 102 درصد ضریب خوداتکایی گندم؛

امنیت غذایی کشور را با مباحث سیاسی گره نزنیم

سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه نباید امنیت غذایی کشور را با مباحث سیاسی گره زد، گفت: از سال 95 تاکنون به لحاظ تولید گندم در بیشترین سطح ممکن قرار داریم و حتی امسال ضریب خوداتکایی گندم بیش از 102 درصد پیش بینی می شود.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، ساسان والی زاده با اشاره به اظهار نظر یکی از نمایندگان مجلس درباره استفاده از رانت برخی از چهره های سیاسی برای واردات گندم، اظهار داشت: اگر داده ها را درست کنار هم قرار دهیم و اطلاع رسانی شفاف در این رابطه صورت بگیرد، نباید چنین تصوراتی که با واقعیت فاصله دارد، ایجاد شود.

وی افزود: از سال 94 به بعد بر اساس برنامه ریزی که برای خوداتکایی در این محصول استراتژیک صورت گرفت، عملاً به سمت خوداتکایی کامل رفتیم و اکنون پنج سال متوالی است که در زمینه گندم، تولیدات داخلی، کفاف مصارف کشور مانند نان، دام، صنعت و همچنین بذر را می دهد.

سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی نیاز کشور به گندم را حدود 13 میلیون تن عنوان کرد و گفت: تولیدات کشور در این سال ها کمابیش برابر با همین مقدار بوده است و به عنوان مثال سال گذشته 13.7 میلیون تن گندم تولید کردیم و امسال نیز پیش بینی می شود حدود 14 میلیون تن گندم تولید شود.

وی عملکرد کشور در تولید گندم را درخشان توصیف و اظهار کرد: تولیدات در این حوزه به طور کامل نیاز داخلی کشور را پاسخ داده است. اگر امسال مقدار محدودی گندم وارد کشور شده است، ارتباطی به تولید و مصارف عمومی کشور ندارد و این واردات با نگاه تأمین ذخایر استراتژیک کشور در شرایط تحریمی صورت گرفته است و در واقع یک تدبیر حاکمیتی است ضمن این که این واردات رابطه به ماجرای سیاسی اخیر ندارد.

والی زاده بیان کرد: اگر کسی در سال های پیش طبق مقررات موجود گندم محدودی وارد کرده باشد، اساساً ربطی به شرایط حاضر کشور ندارد و در حال حاضر در شرایط ثبات هستیم.

حذف ردیف خودکفایی گندم شایعه است

سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی درباره شایعه حذف ردیف خودکفایی گندم نیز بیان کرد: اگر این حمایت ها حذف شده بود، شاهد این رشد نبودیم اما می دانیم که از سال 95 تاکنون به لحاظ تولید در بیشترین سطح ممکن قرار داریم و حتی امسال ضریب خوداتکایی گندم بیش از 102 درصد پیش بینی می شود.

وی افزود: بودجه ردیف خود کفایی گندم در قالب های دیگری برای حمایت بخش کشاورزی و تولید گندم آورده شده است. بخشی از آن در قالب ضریب خوداتکایی محصولات کشاورزی دیده شده، بخشی از آن در قالب طرح مکانیزاسیون اعمال شده و بخشی از آن نیز برای نهاده ها به منظور تامین بذر اختصاص داده شده است.

والی زاده خطاب به فعالان رسانه ای و سیاسی گفت: نباید امنیت غذایی کشور را با مباحث سیاسی گره زد و امنیت غذایی مردم قطعاً در شرایط موجود که پایداری مناسبی وجود دارد، تأمین می شود.

تحقق حدود 88 درصد خرید سال گذشته

وی درباره خرید تضمینی گندم، افزود: در حال حاضر حدود 88 درصد مجموع خرید سال قبل تحقق پیدا کرده و این در شرایطی است که تا آخر آبان ماه خرید ادامه دارد و برداشت گندم نیز تا اواسط شهریور ادامه خواهد داشت. بنابراین حتماً خرید گندم از کشاورزان نسبت به سال قبل افزایش پیدا خواهد کرد. هم اینک 10 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل خرید بیشتری انجام داده ایم.

سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی ضمن بیان این مطلب که افزایش قیمت خرید تضمینی در دستور کار زراعی سال آینده قرار دارد، عنوان کرد: این اقدامات قطعاً در راستای حمایت از کشاورزان صورت می گیرد.

وی به مسئله جنگل ها و وقف کوه دماوند اشاره و اظهار کرد: این موضوع برخلاف آنچه که در شبکه های اجتماعی بیان شد نه راجع به این اثر طبیعی و ملی که درباره هفت هکتار از مراتع متصل به دامنه های کوه دماوند است. سازمان اوقاف وقف این مراتع را اعلام کرده است و از 90 سال پیش تاکنون این موضوع مطرح بوده است.

والی زاده ادامه داد: بر اساس ماده یک قانون ملی جنگل های کشور مصوب 1341 که همچنان جاری است، همه جنگل ها و مراتع در تملک دولت و جزو اراضی ملی محسوب می شوند و قابل وقف نیست و بهره برداری از آن ها نیز بر عهده سازمان جنگل هاست. وقف غیر از این نیست که عایدات آن به نیت خیر به عموم مردم برسد و وقتی حاکمیت از جنگل ها صیانت می کند، منافع آن برای عموم مردم است.

وی با تصریح بر اینکه اگر نظارتی بر این ثروت های ملی صورت نگیرد، احتمال اینکه این مراتع آسیب ببیند و حتی تبدیل به ملک با بهره تجاری شوند، وجود دارد، گفت: سازمان جنگل ها و وزارت جهاد کشاورزی از ثروت های ملی کشور صیانت می کند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 192
طرح آرامش اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران