تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514545 تاریخ : 1399/03/27-11:22:58
,8,
آمادگی زیرساخت های بورس کالا برای معاملات مسکن

کارشناس ارشد بازار سرمایه اعلام کرد:

آمادگی زیرساخت های بورس کالا برای معاملات مسکن

کارشناسان بورس در اعلام راهکارهای خود برای بهبود اوضاع بازار مسکن، به سازوکار بورس کالا اشاره کرده اند؛ از بازار سرمایه خبر می رسد که چند طرح برای حفظ سرمایه مردم همسو با تورم مسکن در دست اقدام است و براساس بررسی ها، زیرساخت های معاملاتی بورس کالا برای برداشتن گامی در راستای خانه دار شدن مردم آماده است.

به گزارش بانک و صنعت، رشد بی وقفه بهای مسکن طی دو سال اخیر، تقریبا معادلات گذشته روند قیمت ها را برهم زده است، چراکه همواره در ذهن عموم جامعه روند حدودی یک سال رشد و چهار سال ثبات قیمت ها وجود داشت اما نمودار اخیر رشد قیمت مسکن بیانگر تفاوت شرایط فعلی با سابقه تاریخی نرخ ها است. همین اتفاق باعث شده تا بعضا عنوان شود برای مثال یک کارمند یا کارگر پس از چند سال کار بی وقفه می تواند یک واحد نقلی در جنوب شهر تهران خریداری کند و این موضوع زمانی که به قشر جوان با درآمدهای پایین نگاه می کنیم، تقریبا به آرزویی دور از دسترس می رسیم.

مصطفی صفاری کارشناس ارشد بازار سرمایه با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای جهان از طرح های مختلف مالی برای خانه دار شدن تعداد بیشتری از مردم استفاده می شود، گفت: طرح پیش فروش متری مسکن، از روش های رایج جهانی تأمین مالی پروژه مسکن است و هدف از آن این است که مردم با هر توان مالی بتوانند صاحب خانه شوند. این خرید می تواند از یک متر آغاز شود و به 10 متر و حتی کل ساختمان برسد و با این کار برای آینده خود سرمایه گذاری کند.

وی افزود: طرح پیش فروش متری مسکن برای خریدار این قابلیت را هم دارد که در زمان فروش می توانند متراژ آپارتمان خود را تبدیل به پول نقد کنند. این طرح، پروژه بسیار مناسبی است که قبلاً به صورت غیررسمی در شهر قم انجام شده و موفقیت آمیز بوده است، اکنون نیز به کمک بورس کالا این طرح در حال مکانیزه شدن است تا همه مردم ایران بتوانند در آن سهیم باشند و خانه دار شوند؛ من به این طرح بسیار امیدوار هستم.

صفاری به اجرای غیررسمی این طرح در شهر قم اشاره کرد و گفت: در قم، به عنوان مثال یک پروژه هزار متری در نظر گرفته می شد و به عنوان سرمایه گذار یک متر از طبقه اول آن را مبنا قرار می دادند. خریداران هم برمبنای آن یک متر می توانستند سرمایه گذاری کنند. وقتی ساختمان، آماده و نهایی می شد، ارزش افزوده آن نیز بیشتر شده و قیمت آن نیز همانند قیمت ساختمان های مجاور افزایش پیدا می کرد. بنابراین، خریدار می توانست هنگامی که پروژه تکمیل شد، مقدار متراژ خریداری شده خود را به قیمت روز بفروشد و سود ببرد.

این اقتصاددان با بیان اینکه این دست طرح های مالی در حوزه مسکن در کشورهای دیگر هم سابقه دارد، اظهار داشت: این طرح با کمی تغییرات در بسیاری از کشورها در حال انجام است و مورد استقبال مردم قرار گرفته است. از این طرح به عنوان تأمین مالی پروژه ها استفاده می شود که باعث می شود آن هایی که سرمایه کمی دارند هم بتوانند وارد پروژه های خرید خانه شوند و با خرید چند متر در آن سرمایه گذاری کنند.

صفاری با بیان اینکه زیرساخت های اجرای طرح های فروش مسکن در بورس کالا فراهم است و به نظر می رسد این طرح ها برای مردم نیز جذاب باشد، گفت: اجرای ابزارهای مالی بر پایه مسکن قطعاً برای خیلی از مردم جذاب خواهد بود که با هر مقدار سرمایه ای که دارند، بتوانند در بازار مسکن سرمایه گذاری کنند. البته همه این ها بستگی به عملکرد افرادی دارد که این پروژه ها را انجام می دهند اما طرح پیش فروش متری مسکن یکی از بهترین روش ها برای خانه دار شدن است.

به هرحال، مسکن همیشه برای سرمایه گذاری جذابیت داشته و این طرح می تواند پول های کوچک در بحث مسکن را جذب کند. مردم معمولاً همه پس انداز خودشان را طلا و سکه نمی خرند و چنین طرح هایی می تواند مردم را به سمت خود جذب کند تا سرمایه گذاری مطمئنی در مسکن داشته باشند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 172
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران