صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520965 تاریخ : 1399/07/19-09:00:12
,2,
آمادگی بانک توسعه صادرات برای رفع مشکلات تعهدارزی صادرکنندگان

آمادگی بانک توسعه صادرات برای رفع مشکلات تعهدارزی صادرکنندگان

معاون بین الملل بانک توسعه صادرات ایران از آمادگی این بانک برای رفع مشکلات تعهد ارزی صادرکنندگانی که طی سال های پیش صادرات ریالی انجام داده اند، خبر داد.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران، حمید رضا معبودی، افزود: در همین راستا به شعب بانک توسعه صادرات اعلام شده که فهرستی از صادرکنندگان و تولیدکنندگان شناخته شده تولیدی که به خصوص در استان های مرزی فعالیت دارند را تهیه و ارسال کنند تا بتوانیم با رایزنی با بانک مرکزی مشکلات رفع تعهد ارزی سال های پیش را رفع کنیم.
وی با بیان اینکه صادرکنندگان می توانند مسائل و ابهامات خود را در حوزه رفع تعهد ارزی به بانک توسعه صادرات ایران منعکس کنند، گفت: رفع مشکل صادرکنندگان در مسیر ایفای تعهدات ارزی، ضامن تداوم صادرات است.
معبودی با اشاره به مقررات بسته اخیر بانک مرکزی، گفت: همانطور که در این بسته اشاره شده صادرکنندگان می توانند 20 درصد از درآمد صادراتی خود را به شکل اسکناس و 80 درصد را به صورت حواله ارائه کنند و صادرکنندگانی که صاحب بنگاه تولیدی هستند می توانند 30 درصد از ارز حاصل از صادرات خود را صرف رفع نیاز وارداتی مجموعه تولیدی خود کرده و مابقی آن را به شکل حواله در بازار ثانویه به فروش برسانند.
معبودی ادامه داد: بر اساس اطلاعات دریافت شده از شعب بانک توسعه صادرات ایران تمامی صادرکنندگان اصلی و اصیل کشور نسبت به عودت ارزهای صادراتی خود پایبند هستند.
وی، بازگشت ارز صادراتی به کشوررا ضامن تداوم تجارت و صادرات آتی دانست و افزود: عدم ایفای تعهد ارزی از سوی تعداد اندکی از صادرکنندگان نباید این شائبه را در جامعه ایجاد کند که این افراد تمایلی به بازگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصادی کشوررا ندارند.
وی گفت: بانک توسعه صادرات از تمام توان خود برای حل مشکلات عملیاتی و سامانه ای در حوزه رفع تعهد ارزی در حداقل زمان ممکن با هماهنگی با نهادهای سیاست گذار از جمله بانک مرکزی و سازمان توسعه تجارت استفاده می کند.
به گفته این مقام مسئول، بانک توسعه صادرات به شعب خود در سراسر کشور اعلام کرده تا چالش های صادرکنندگان در مورد عدم همخوانی با بخشنامه های بانک مرکزی را به مرکز منتقل کنند تا با مکاتبه با این نهاد، رفع شود.
معبودی یادآور شد: به منظور بررسی دلایل عدم ایفای تعهد صادراتی به صورت منظم جلسات مختلفی با حضور مدیران شعب در سراسر کشور به صورت آنلاین برگزار می شود.
وی در ادامه به عمده مشکلات مطرح شده از سوی صادرکنندگان در حوزه رفع تعهد ارزی اشاره کرد و گفت: دریافت ریال به جای ارز تا 16 مرداد ماه 97 برای کشورهای عراق و افغانستان مستثنی بود اما پس از آن بر اساس سیاست های بانک مرکزی این روش منتفی شد.
معبودی در پایان تصریح کرد: با توجه به اینکه صادرات در تراز تجاری کشور دیده شده و باید به شکل ارز نمایش داده شود لذا صادرکنندگان مکلفند ما به ازای صادرات خود یا واردات مورد نیاز کشور را انجام دهند و یا ارز حاصل از آن را به چرخه اقتصاد کشور بازگردانند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 143
نحستین ، بزرگترین شد محله ویلایی پرنیان اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران