در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520557 تاریخ : 1399/07/10-15:48:26
,5,
آمادگی ایران برای اتصال شبکه برق به اروپا

وزیر نیرو خبر داد:

آمادگی ایران برای اتصال شبکه برق به اروپا

وزیر نیرو گفت: ما آمادگی داریم شبکه برق ایران، به عنوان بزرگترین قدرت تولید برق در خاورمیانه، را به کشورهای اروپایی وصل کنیم.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از وزارت نیرو، رضا اردکانیان، امروز در پیام ویدئویی به همایش مجازی اروپا - خزر که به منظور بررسی موضوع های مربوط به توسعه همکاری های اقتصادی و به ویژه انرژی بین کشورهای منطقه دریای خزر در برلین برگزار شده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران با وجود منابع عظیم انرژی و با دارابودن نیروی انسانی متخصص و تأسیسات عظیم در حوزه انرژی، در بهترین موقعیت ترانزیتی یعنی در بین دو دریای خزر در شمال و خلیج فارس در جنوب قرارداشته و همچنین با قرار گرفتن در موقعیت ترانزیتی شرق به غرب و شمال - جنوب و داشتن مرز مشترک آبی و خاکی با 15 کشور، می تواند مسیری مناسب برای ترانزیت کالای کشورهای حوضه دریای خزر و رونق کریدورهای بین المللی حمل و نقل و همچنین کریدورهای انرژی بویژه کریدور انتقال برق باشد.

وی ادامه داد: به منظور کمک به توسعه ارتباطات همسایگان محصور در خشکی به بازارهای بین المللی، زیرساخت های ترانزیتی بسیار عظیمی را در کشورمان ایجاد کرده و به صورت عملی تعهد خود را برای توسعه و صلح و ثبات منطقه ای نشان داده ایم.

اردکانیان افزود: کشورهای اتحادیه اروپا می توانند در چارچوب دوجانبه و یا در قالب ساز و کارهای چندجانبه همانند سازمان اکو (ECO) برای توسعه همکاری منطقه ای ما را همراهی کنند.
وزیر نیرو تصریح کرد: کشورهای منطقه با دارا بودن درصد عمده ای از منابع اثبات شده نفت و گاز در جهان، لازم است با تقویت روابط، در صدد تنظیم سیاست های تولید و صادرات این منابع عظیم باشند و بطور بالقوه در تعیین قیمت و عرضه این منابع در سطح جهان نقش ایفا کنند.

به گفته این مقام مسؤول در این چارچوب، نکته حائز اهمیت ارتباط الکتریکی ایران با تمامی کشورهای همسایه خود که با آنان مرز خاکی مشترک دارد، است؛ بگونه ای که سالانه حجم قابل توجهی انرژی برق با این کشورها مبادله می شود.

ایران در صدد فعال کردن کریدورهای برقی شمال - جنوب و غرب به شرق

وی گفت: فراتر از آن ما در صدد هستیم کریدورهای برقی شمال- جنوب و غرب به شرق را فعال کنیم و در زمان حاضر توافق های اولیه آن حاصل شده و در مرحله توافق برای بررسی های مطالعات فنی و اقتصادی قرار دارد. در این ارتباط ما برنامه ریزی کرده ایم شبکه برق ایران را به کشور روسیه وصل کنیم و با بهره گیری از اختلاف اوج مصرف در ماه های گرم و سرد سال در دوکشور، علاوه بر کسب بهره های اقتصادی قابل توجه، بتوانیم در ایجاد ظرفیت های جدید تولید برق صرفه جویی و همچنین از این طریق به توسعه پایدار منطقه کمک شایانی کنیم.

آمادگی ایران برای اتصال شبکه برق به اروپا

وزیر نیرو اظهار داشت: ما آمادگی داریم شبکه برق ایران، به عنوان بزرگترین قدرت تولید برق در خاورمیانه، را به کشورهای اروپایی وصل کنیم و زمینه تبادل بویژه صادرات برق به عنوان یک انرژی سبز را به اروپا فراهم آوریم. خوشبختانه توافق های اولیه آن به عمل آمده و با جدیت این موضوع را پیگیری می کنیم. در سمت شرق ایران نیز علاوه بر افغانستان و پاکستان، اتصال شبکه برق ایران به کشورهای تاجیکستان و ازبکستان و در ادامه چین و در جنوب شرقی به کشور هند در دست بررسی است.

به گفته این مقام مسؤول با عنایت به نیاز روزافزون منطقه ای و جهانی به انرژی و ناکافی بودن سرمایه گذاری انجام شده برای تأمین آن در منطقه و همچنین نیاز روز افزون اروپا به انرژی، این حوزه می تواند به زمینه ای برای همکاری پایدار تبدیل شود. ایران با داشتن منابع عظیم انرژی فسیلی، انرژی های تجدید پذیر و مهم تر از همه، نیروی انسانی ماهر، فرصت های خوبی را برای همکاری دوجانبه و چندجانبه ارائه می دهد.

اروپا با سرمایه گذاری در تولید انرژی در ایران می تواند نیاز خود را تامین کند

وی افزود: اروپا می تواند با سرمایه گذاری در زمینه تولید انرژِی در ایران، بخشی از نیاز آتی انرژی خود را به صورت پایدار تأمین کند. قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی در جمهوری اسلامی ایران، یکی از جامع ترین قوانین حمایت از سرمایه گذاری خارجی در سطح منطقه را ایجاد و سرمایه گذاران خارجی را از حقوقی همانند اتباع داخلی برخوردار کرده است.

بر اساس اظهارات وزیر نیرو حمایت از سرمایه ها و سرمایه گذاران در اولویت های مهم کشور ما قرار گرفته و ایجاد زیر ساخت ها و همگرایی های اقتصادی از اولویت ها ما بوده و است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 213
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران