سازمان خصوصی سازی طرح اعتباری نوید پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی همراه بانک تمام عیار بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
شماره: 467796 تاریخ : 1398/04/18-12:53:54
,23,
آماده باش برای اجرای حاکمیت شرکتی در کشور

آماده باش برای اجرای حاکمیت شرکتی در کشور

بعد از تشریح عملیاتی کردن حاکمیت شرکتی در کشور برخی مفاد اساسنامه شرکت‌ها و دستورالعمل های مربوطه نیازمند اصلاح بوده که این امر توسط مراجع ذیصلاح صورت گرفته است.

بانک و صنعت، با توجه به اهمیت موضوع توضیح حاکمیت شرکتی عبارت از مسئولیت‌ها و شیوه‌های به کار برده شده توسط هیات مدیره و مدیران موظف است که با هدف مشخص کردن مسیر استراتژیک دستیابی به هدف‌ها، کنترل ریسک‌ها و مصرف مسئولانه منابع تعیین می‌شود. همچنین دیدگاه فدراسیون بین‌المللی حسابداران (IFAC) درخصوص حاکمیت شرکتی عبارت از مسئولیت‌ها و شیوه‌های به کار برده شده توسط هیات مدیره و مدیران موظف است که با هدف مشخص کردن مسیر استراتژیک دستیابی به هدف‌ها، کنترل ریسک‌ها و مصرف مسئولانه منابع تعیین می‌شود.

پس از تشریح عملیاتی کردن حاکمیت شرکتی در کشور برخی مفاد اساسنامه شرکت‌ها و دستورالعمل های مربوطه نیازمند اصلاح بوده که این امر توسط مراجع ذیصلاح صورت گرفته است، این دستورالعمل حاوی نکات مهمی درباره اصول حاکمیت شرکتی، ترکیب، نحوه انتخاب و وظایف هیأت مدیره، تشکیل مجامع عمومی، نحوه انتخاب عضو مستقل هیأت مدیره و پاسخگویی و افشای اطلاعات است.

 

 

نگاهی به نکات مهم مزایای حاکمیت شرکتی

با توجه به زمان کوتاه برای اجرای حاکمیت شرکتی در سال جاری براساس ابلاغیه منتشر شده در رسانه ها، در راستای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران، پیشگیری از وقوع تخلفات و نیز ساماندهی و توسعه بازار شفاف و منصفانه اوراق بهادار طبق بندهای 8، 11 و 18 ماده 7 قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران (مصوب آذرماه 1384 مجلس شورای اسلامی) و در راستای اصلاح نهادی حاکمیت شرکتی طبق بند (ح) ماده 4 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران، «دستورالعمل حاکمیت شرکتی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران» که در تاریخ   1397/4/27 در 6 فصل، 44 ماده و 24 تبصره به تصویب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار رسیده و ابلاغ شده بایستی در سال جاری لازم‌الاجرا شود.

 

 

مزایای اجرای حاکمیت شرکتی

اصلی ترین کارکرد حاکمیت شرکتی شکل دهی به روابط بین سرمایه گذاران، هیات مدیره، مدیران و سایر ذی نفعان است، که هدف آن ارزش آفرینی برای ذی نفعان از طریق بهبود فرآیند تصمیم گیری و عملکرد شرکت است. اجرای صحیح اصول حاکمیت شرکتی مشوق ها و رویه هایی را ایجاد می کند که منافع سهامداران را برآورده کرده و همزمان به منافع سایر ذی نفعان شرکت نیز توجه دارد. مزیت دیگر اجرایی شدن دستورالعمل حاکمیت شرکتی را به طور مناسب، ارزش آفرینی برای سرمایه گذاران، اعتباردهندگان و همچنین کارکنان، مشتریان و کل جامعه دانست و وی در ادامه افزود: حاکمیت شرکتی به سلامت محیط کسب و کار کمک می‌کند و سرمایه گذاری داخلی و خارجی را تشویق و منافع ذی نفعان را تامین می کند.

اجرای این موضوع با اهمیت منوط به تدوین اهداف و استراتژی های کلان شرکتی، تشکیل کمیته های هیات مدیره و فعال تر شدن هیات مدیره در فرآیند سیاستگذاری و نظارت بر امور اجرایی و نیز انجام مسئولیت پاسخگویی در قبال سهامداران و توجه به منافع سایر ذی نفعان از جمله وظایف هیات مدیره در اجرای این دستورالعمل است.

 

 

در انتها برخی دستاوردهای مورد انتظار متذکر می شود:

* تقویت اعتقاد دولت و قانونگذاران به ضرورت اجرای حاکمیت شرکتی در ساختار اقتصادی ‌دستگاه‌ها و سازمان‌ها و افزایش فرهنگ مسولیت پاسخگویی در بین مسولان و مدیران.

* تدوین قوانین و مقررات اصول حاکمیت شرکتی و کاهش تضاد بین قوانین و آیین‌نامه‌های اجرایی.

* تشکیل کارگروه‌های تخصصی اجرا و نظارت بر اجرای هدفمند حاکمیت شرکتی در سازمان‌های بزرگ دولتی.

* نظارت بر اجرای صحیح حاکمیت شرکتی و تعیین آیین‌نامه انضباطی مجازات تخلف و تقویت ضمانت‌های اجرایی.

 

 

رضا توسلی، نویسنده کتاب نامه مدیریت با رویکرد کنترل های داخلی و عضو انجمن حسابرسان داخلی ایرانارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 184
کسب رتبه یک توانگری مالی توسط بیمه سرمد موسسه اعتباری ملل پست بانک ایران بانک خاورمیانه