جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 446216 تاریخ : 1397/10/26-18:33:15
,17,
الزام برای اینکه مالکین سرخابی ها هوادار یا پیشکسوت باشگاه باشند،وجود ندارد

پوری حسینی:

الزام برای اینکه مالکین سرخابی ها هوادار یا پیشکسوت باشگاه باشند،وجود ندارد

رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: الزام و اجباری برای این که مالکین باشگاه استقلال و پرسپولیس باید هوادار یا پیشکسوت باشگاه باشند، وجود ندارد و این موضوع مخالف این گفته نیست که اگر کسی باشگاه را خرید، الزاما باید هوادار و پیشکستون نباشد و چنین چیزی را کسی تا به حال ادعا نکرده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی سازمان خصوصی سازی، پوری حسینی در گفتگو با رادیو اقتصاد گفت: همه برنامه ریزی دولت و وزارت ورزش و سازمان خصوصی سازی این است که تا پایان امسال مزایده استقلال و پرسپولیس برگزار شود.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: اگر نمایندگان مجلس نظرشان این است که واگذاری این دو باشگاه در سال 97 انجام نشود و واگذاری سرخابی ها در سال 98 با روشی باشد که آنها می گویند، این کار  نیاز به بررسی بیشتری خواهد داشت.

وی در خصوص واگذاری سرخابی ها از طریق فرابورس گفت: ورود این دو باشگاه به فرابورس شرایطی دارد که بر این اساس تا زمانی که سرخابی ها در اختیار دولت هستند، این شرایط را ندارد. ضمن این که برای کشف قیمت، استقلال و پرسپولیس باید وارد بورس شوند که این موضوع یک تناقض آشکار بوده و این موضع اصلا نشدنی است. یعنی باشگاه های استقلال و پرسپولیس تا زمانی که در اختیار دولت هستند به جهت این که مشکلات ساختاری که دارند، این کار شدنی نیست.

پوری حسینی با اشاره به این که با این فرض که نمایندگان مجلس به این موضوع دقت نکرده اند و منظورشان این بوده که در استقلال و پرسپولیس باید در بورس عرضه شود، گفت: واگذاری 51 درصد سهام هر یک از این باشگاه ها به صورت بلوکی و واگذاری بقیه سهام آنها به صورت خرد، باز هم باید در بورس انجام شوند و باید این باشگاه ها نماد فعالی در بورس داشته باشند، که این موضوع هم نشان میدهد واگذاری این دو باشگاه در فرابورس شدنی نیست.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی اذعان داشت: در هر حال مصوبه مجلس در خصوص واگذاری استقلال و پرسپولیس نیاز به بحث و بررسی زیادی دارد؛ چرا که ما تجربه ناموفقی از سال 94 داریم که در آن زمان سازمان خصوصی سازی به تکلیف هیات واگذاری در مزایده اول و دوم سرخابی ها اعلام کرد که هر کس در مزایده اول و دوم موفق به خرید 100 درصد باشگاه استقلال و پرسپولیس شود موظف است که 20 درصد را به هواداران واگذار کند.

وی گفت: با وجود این جالب است که در دو مزایده ای که برگزار شد هیچ کس مراجعه نکرد و حتی یک پیشنهاد هم برای استقلال و پرسپولیس دریافت نکردیم و وقتی این شرط را برداشتیم و این اجبار را از خریدار حذف کردیم، در نوبت سوم و چهارم سرخابی ها خریدار پیدا کردند.

پوری حسینی افزود: اگر نمایندگان مجلس به این نکات توجه دارند، این تکلیف که باید بخشی از سهام سرخابی ها به عموم واگذار شود باید دقت بیشتری به آن داشته باشند.

وی گفت: ما مجری قانون هستیم و هر دستوری بدهند همان را اجرا می کنیم، اما به عنوان مشاور نمایندگان مجلس و کسی که تجربه این کار را دارد، به نمایندگان مجلس عرضه می کنم که ای کاش این قفل و بندها را در لابه لای سطوح قانون ننویسند؛ چرا که اگر استقلال و پرسپولیس وارد فرابورس نشوند و احتمال کشف قیمت این دو باشگاه به شکلی که می گویند نباشد و اگر برای خرید 51 درصد سهام پرسپولیس و استقلال هم کسی نیاید و خریداران مایل به خرید بالای 67 درصد و یا 100 درصد سهام این باشگاه ها باشند، اگر بخش خصوصی از واگذاری استقلال و پرسپولیس استقبال نکرد، مسولیت این موضوع بر عهده سازمان خصوصی سازی نوشته نشود.

پوری حسینی افزود: پیشنهاد نمایندگان مجلس در خصوص واگذاری سرخابی ها در فرابورس و همچنین واگذاری بلوک 51 درصدی سهام، نیاز به بررسی دقیق تری دارد و ای کاش این نوع نوشته ها در قانون مجلس نیاید؛ چرا که نحوه واگذاری سرخابی ها را هیات واگذاری بررسی می کند و هفته ها است که توسط سازمان خصوصی سازی از صاحب نظران در این زمینه نظر خواهی می کنیم و اگر چنین عبارتی در قانون بیاید، احتمال دارد با عدم استقبال بخش خصوصی روبرو شود و بر این اساس شاید مسئولیت عدم موفقیت در واگذاری استقلال و پرسپولیس را نباید از مسئول اجرایی بازخواست کرد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی همچنین در خصوص حضور پیشکسوتان در واگذاری این دو باشگاه گفت: در این زمینه باید دو بحث را از یکدیگر جدا کنیم، یکی بحث مالکیت سهام باشگاه و دیگری مدیریت باشگاه است.

وی افزود: در دنیا این طور نیست که مالکان باشگاهها الزاما خود ورزشکار یا پیشکسوت یا مربی و یا سرمربی باشند و الزامی در این زمینه وجود ندارد.

پوری حسینی اضافه کرد: البته متداول این است که مالکین باشگاه، خود تشویق می کنند که هواداران بخشی از سهام باشگاه ها را داشته باشند و از این کار استقبال می کنند. بر این اساس این که قفل بزنیم و بگوییم که هر کسی بیاید مالک باشگاه بشود، باید الزاما هوادار باشد یا بازیکن سابق این دو باشگاه و یا پیشکسوت، یقیقا چنین مزایده ای از الان محکوم به شکست است. ضمن این که هیچ متری برای هوادار بود یا نبودن کسی نداریم که سهام استقلال و پرسپولیس را به آنها واگذار کنیم. مثلا اگر کسی بگوید هوادار استقلال یا پرسپولیس است، نمی توانی به این موضوع استناد کنیم و شناسنامه ای برای این کار تولید نشده است.

وی گفت: نکته دوم این که مگر سازمان خصوصی سازی و مجریان امر و اعضای هیات واگذاری اظهاری کرده اند که قرار است سهام این دو باشگاه به پیشکسوتان واگذار نشود که آنها موضع می گیرند و می گویند این چه خصوصی سازی است؟ همچنین الزام و اجباری برای این که مالکین باشگاه باید هوادار یا پیشکسوت باشگاه باشند، وجود ندارد و این موضوع مخالف این گفته نیست که اگر کسی باشگاه را خرید، الزاما باید هوادار و پیشکستان نباشد و چنین چیزی را کسی تا به حال ادعا نکرده است.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: به شدت از مدیران دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، اتاق تعاون و اتاق بازرگانی خواهش کردیم در فرصت پیش رو، هواردان را تشویق کنند تا متمرکز شوند. زیرا هواداران گروه گروه هستند و مهم این است که اگر قصد شرکت در مزایده این دو باشگاه را دارند، الفبای آن رقابت می باشد و شرکت برای عموم آزاد است. بنابراین اگر هواداران می خواهند در مزایده استقلال و پرسپولیس شرکت کنند، از الان به فکر ایجادتشکل باشند و روز مزایده نگویند که فرصت نکردیم این کار را انجام دهیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 181
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران