از جیب آینده طرح اعتباری نوید پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512906 تاریخ : 1399/02/27-04:30:18
,23,
الزامات اجرای سند توسعه فرهنگ بیمه

یادداشت

الزامات اجرای سند توسعه فرهنگ بیمه

سند توسعه فرهنگ بیمه زیر نظر شورای راهبردی مرکب از خبرگان فنی و تجربی در راستای تحقق راهبرد اول سند چشم انداز صنعت بیمه در افق 1400 در اداره کل روابط عمومی بیمه مرکزی تدوین و تهیه و در تیرماه 1392 با حضور وزیر وقت امور اقتصادی و دارایی رونمایی شد که در واقع نقشه راهِ این صنعت در حوزه فرهنگ سازی و توسعه فرهنگ بیمه است.

بانک و صنعت، در حال حاضر با توجه به فراگیر شدن ابزارهای مدرن ارتباطی و شبکه های اجتماعی و گستردگی این فضاهای تأثیرگذار، بازنگری و اصلاح این سند حسب تأکید مدیران ارشد صنعت بیمه در دستور کار قرار گرفته تا مفاد و برنامه های آن با جامعیت کامل عملیاتی و اجرا شود. بدیهی است که تدوین و بازنگری سند صرفاً کفایت نمی کند و لازم است از نظر ضمانت اجرایی نیز تمهیداتی برای آن اندیشیده شود.

آمارها و گزارش های صنعت بیمه در سه دهه اخیر گویای این واقعیت است که این صنعت توانسته بطور نسبی رضایت و اعتماد اقشار مختلف مردم و فعالان اقتصادی کشور را به خود جلب کند و استقبال وسیع طبقات متوسط جامعه به انواع بیمه ها از جمله بیمه های زندگی گویای این واقعیت است و شرکت های بیمه توانسته اند تا حدودی مردم و فعالان اقتصادی را با مزایا و کارکردهای بیمه آشنا سازند اما قطعاً این کافی نیست و با نقطه مطلوب فاصله دارد؛ چرا که این صنعت زمینه ساز آرامش خاطر و امنیت روانی جامعه است و باید در مسیر همگانی سازی حرکت کند.

بیمه کارکردهای زیادی دارد که متأسفانه کمتر به آن پرداخته شده و اکنون با توجه به بازنگری سند و تأکید مشترکِ مدیران ارشد نهاد ناظر و صنعت بیمه مبنی بر ترویج فراگیر بیمه و فرهنگ آن در سطح جامعه، فرصت مغتنم است تا روابط عمومی های صنعت بیمه در قالب شورای اطلاع رسانی با اجرای دقیق مفاد این سند (به صورت پایدار و نه مقطعی)، خلاهای موجود اطلاع رسانی را پُرکرده و با انجام تبلیغات منسجم و پیوسته، بیمه را به عنوان یک نیاز اساسی جامعه در فضاهای مختلف مطرح و زمینه همگانی شدن این صنعت اطمینان بخش را فراهم سازند.

نباید فراموش کنیم که تبلیغات و فرهنگ سازی در حوزه بیمه لازم است اما کافی نیست و در کنار این اقدامات، موضوعاتی مانند نحوه تعامل و برخورد و ارتباط اثربخش با مشتریان، جلب رضایتمندی مشتریان، اصلاح فرایندهای خدمات رسانی و طراحی و ارائه محصولات بیمه ای شفاف و متناسب با نیاز مردم نیز حائز اهمیت و ای بسا مهم ترین مؤلفه توسعه فرهنگ بیمه است و باید مدنظر بیمه گران قرار بگیرد.

بر همین اساس، نقشه راهبردی توسعه فرهنگ بیمه مرکب از سه بُعد اساسی است که عبارتند از: بُعد زیرساختی، بُعد فرایندی و بُعد ترویجی که برای هریک از این ابعاد اقدامات راهبردی خاصی تعریف شده است. بدیهی است که دستیابی به اهداف مندرج در سند و هدف غایی در وهله اول مستلزم تقویت و بهبودِ اهداف زیرساختی و در وهله دوم تقویت و بهبودِ اهداف فرایندی و در نهایت، تقویت اهداف ترویجی و اجرای برنامه های آن است. یعنی در واقع، این ابعاد مکمل یکدیگرند؛ در غیراینصورت، اقدامات راهبردی ابعاد مورد نظر عملی و محقق نخواهد شد و ابتر باقی خواهد ماند.

در حال حاضر هر یک از شرکت های بیمه سعی می کنند با انجام تبلیغات به نحو مقتضی فرهنگ بیمه را گسترش دهند اما این تبلیغات برای فروش محصول مقطعی و فاقد اثربخشی است و به نهادینه شدن فرهنگ بیمه کمک چندانی نمی کند؛ و لازم است نگاه صنعت بیمه به تبلیغات تغییر کند و با استفاده از ابزارهای مدرن ارتباطی و اثربخش در کنار معرفی محصولات بیمه ای و «برند سازی»، به «اعتماد سازی» نیز پرداخته شود؛ در واقع ماهیت صنعت بیمه نیز بر همین اصل استوار است و تمام قراردادهای بیمه برپایه اعتماد متقابل شکل می گیرد و این مساله (اعتمادسازی و جلب اعتماد مردم به بیمه) باید زیر ساخت مباحث تبلیغاتی و اطلاع رسانی صنعت بیمه قرار بگیرد؛ چرا که بیمه یک اقدام تعاملی است و فرهنگ بیمه در واقع همان تصویر خوشایند از فعالیت های بیمه ای است که در ذهن بیمه گذاران نقش می بندد و در این میان توجه صنعت بیمه به ابعاد قید شده در نقشه راهبردی توسعه فرهنگ بیمه و نیز پایبندی شرکت های بیمه به اصول بیمه گری و ایفای بموقع تعهدات در مقابل مشتری و وفاداری به وعده ها، نقش اساسی ایفا می کند و برای توسعه فرهنگ بیمه تعیین کننده است.

قطعاً با تحقق موارد فوق الذکر، زمینه همگانی شدن این صنعت اطمینان بخش در سطح جامعه و کشور با تعامل و همکاری متقابل شورای اطلاع رسانی صنعت بیمه و رسانه های جمعی فراهم خواهد شد و به سرمنزل مقصود خواهد رسید. انشاء ا...

کریم همتی؛ مشاور مدیرعامل و مسئول حوزه روابط عمومی بیمه میهنارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 213
!تسهیلات شما آماده است اپلیکیشن پرداخت صاپ کسب رتبه یک توانگری مالی توسط بیمه سرمد موسسه اعتباری ملل پست بانک ایران بانک خاورمیانه