صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516405 تاریخ : 1399/04/31-15:23:00
,8,
اقدام سازمان بورس برای کاهش قطعی و اختلال معاملات

اقدام سازمان بورس برای کاهش قطعی و اختلال معاملات

مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه به کارگزاری ها ابلاغ کرد، در صورت فعال سازی مرکز داده پشتیبان، امکان بهره برداری از سامانه معاملاتی اختصاصی خود را خواهند داشت و انتظار می رود با راه اندازی این مرکز پشتیبان اختلال های سامانه آنلاین کارگزاری ها و همچنین سامانه معاملاتی بورس کاملا محدود شود.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از بازار سرمایه، حامد سنجری، سرپرست مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه گفت: سال 98 بند جدیدی مبنی بر راه اندازی مرکز داده پشتیبان به الزامات امنیت اطلاعات بازار سرمایه اضافه و مراتب به کارگزاری ها ابلاغ شد و اکنون با افزایش روزافزون استقبال از بورس و ورود تعداد زیادی از سرمایه گذاران، مقرر شد تا موارد کنترلی بیشتری به آن افزوده شود تا کارگزاران با مشکلاتی مشابه آنچه پیش از این رخ داده، روبرو نشوند.

وی با اشاره به اینکه بر اساس تصمیم جدید، از این پس، سامانه معاملاتی کارگزاری ها باید به یک مرکز داده پشتیبان مجهز باشد، گفت: حساسیت این امر به ویژه با توجه به رونق بازار سرمایه بیش از گذشته نمایان شده و بر این اساس الزاماتی از سوی سازمان بورس به کلیه کارگزاری ها اعلام شد و مکاتباتی با این نهادهای مالی صورت گرفت تا نسبت به راه اندازی یک مرکز داده پشتیبان اقدام کنند.

سنجری افزود: بر این اساس، هر کارگزاری که درخواستی مبنی بر ایجاد یک شرکت نرم افزاری IT اختصاصی داشته باشد، باید مرکز پشتیبان اطلاعات خود را راه اندازی کند؛ در غیر این صورت تاییدیه امنیتی از سوی سازمان بورس صادر نمی شود.

وی پیرامون کارگزاری هایی که با شرکت های خدمات بر خط بازار سرمایه (OMS) همکاری دارند، افزود: این کارگزاری ها نیز باید ماهانه وضعیت پیشرفت خود را گزارش دهند و هر چه سریعتر نسبت به راه اندازی مرکز داده پشتیبان اقدام کنند.

به گفته سنجری، چنانچه مدت زمان تعیین شده برای راه اندازی این مرکز به اتمام برسد و اقدامی در این زمینه صورت نگیرد، مجوزهای تاییدیه امنیتی کارگزاری ها لغو خواهد شد.

سرپرست مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار در ارتباط با این موضوع که الزام کارگزاری ها به تجهیز مرکز پشتیبان چه کمکی به سرمایه گذار خواهد کرد، گفت: تلاش می شود تا مرکز پشتیبان فعال سازی شود و نتیجه مستقیم این امر معطوف به سرمایه گذاران است و در واقع اختلال در سامانه معاملات آنلاین کارگزاری ها آن هم به مدت دو تا سه روز، ضرر و زیان معاملاتی برای سهامداران و سرمایه گذاران به دنبال خواهد شد و باید در رفع این مشکل اقدام های لازم انجام شود.

سنجری با اشاره به اینکه مشکل فنی و امنیتی حوزه IT در نهاد مالی یک امر طبیعی است، گفت: زمانی که به این مرکز پشتیبان مجهز باشیم،هنگام بروز چنین مشکلاتی این مرکز داده پشتیبان در مدت زمان کوتاهی فعال شده و سهامدار قطعی طولانی مدت نخواهد داشت و این قطعی شاید به چند ساعت محدود باشد.
به گفته این مقام مسوول، چنانچه این مرکز داده بهینه پیاده سازی شود که تلاش و هدف اصلی سازمان بورس نیز تحقق این امر است، زمان قطعی و اختلال به حداقل ممکن می رسد.

سنجری افزود: همین رویه ای که برای کارگزاری ها در نظر گرفته شده به شرکت مدیریت فناوری بورس تهران نیز ابلاغ شده و در واقع باید این شرکت معاملات را به شیوه کپی در یک مرکز جداگانه نگهداری کند که چنانچه قطعی سامانه به شکل زیرساختی یا هر مشکلی از جمله سوختن قطعه ای رخ داد، مرکز داده دوم از بازار سرمایه پشتیبانی کند.

وی خاطرنشان کرد: شرکت مدیریت فناوری در این ارتباط اقدام های مناسبی انجام داده و فعالیت مثبتی در زمینه راه اندازی و پیاده سازی این مرکز پشتیبان انجام داده است.

سنجری گفت: مرکز نظارت بر اطلاعات بازار سرمایه پیگیر این موضوع است و تعارفی برای راه اندازی این مراکز امنیتی با کارگزاری های فعال در بازار سرمایه ندارد و کارگزاری ها باید در حوزه آی تی به ویژه در بحث مرکز پشتیبان داده سرمایه گذاری منطقی انجام دهند و قطعا این امر به پایداری درآمد آنها کمک می کند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 178
نحستین ، بزرگترین شد محله ویلایی پرنیان اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران