صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 519603 تاریخ : 1399/06/26-12:33:13
,15,
اقتصاد دیجیتال، راه حل برون از بحران اقتصادی

اقتصاد دیجیتال، راه حل برون از بحران اقتصادی

اقتصاد برای یافتن راه حل مداوم و پایدار برای مشکلاتی از جمله بحران کووید 19، بیشتر از هر زمان دیگری به نوآوری وابسته است و یک راه حل ممکن برای بحران اقتصادی فعلی، تقویت اقتصاد دیجیتال است.

به گزارش بانک و صنعت، بحران همه گیری کرونا، تاثیرات عمیقی بر مردم سراسر دنیا داشته است و خیلی از این تاثیرات آسیب زا هنوز مشخص و آشکار نشده اند. این روزها همه شهروندان جهان، در حال صحبت درباره بحران های اقتصادی هستند. بی شک فضایی مشابه شرایط حاضر، پیش از این هرگز دیده نشد بود. بحرانی که سبب افزایش شدید نرخ بیکاری بعد از تعطیلی ها شده و می توان گفت اقتصاد جهان را با خطر نابودی مواجه کرده است.

دنیا زمان و دوران بی سابقه ای را سپری می کند. واژه بی سابقه طی چند ماه گذشته در عناوین بی شماری از اظهار نظرها و یادداشت ها ظاهر شده است. بر اساس گزارش پژوهشگاه فضای مجازی از پایگاه آماری گوگل ترندز، جست وجوی این کلمه در بازه زمانی مارس و آوریل 2020 ، یعنی در دوره اوج بیماری همه گیر کووید 19، در بسیاری از مناطق ایالات متحده، افزایش بی سابقه ای داشته است.

با وجود این، ما باید از تجربه این اپیدمی گسترده در سال 2020 احساس آسودگی کنیم؛ زیرا در سال جاری بشریت به مرحله ای رسیده که فناوری به میزان کافی توسعه یافته است. مرحله ای که اگرچه فاصله گذاری فیزیکی به خاطر جلوگیری از شیوع بیماری افزایش داشته، اما افراد هنوز هم به واسطه این پیشرفت های تکنولوژیک می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

تعاملات و ارتباطات انسان در هسته یک اقتصاد پررونق شکل می گیرد و هرچه این تعاملات کاهش پیدا کند، رشد اقتصادی کندتر می شود. بنابراین این سوال مطرح است که موسسین شرکت ها و مخترعین چه طور می توانند در انتقال شیوه ارتباطات انسان ها از حالت فیزیکی به دیجیتالی همکاری و کمک کنند.

اقتصاد برای یافتن راه حل مداوم و پایدار برای مشکلات، بیشتر از هر زمان دیگری به نوآوری وابسته است و یک راه حل ممکن برای بحران اقتصادی فعلی، تقویت اقتصاد دیجیتال است. ما شاهد بوده ایم که چگونه راه حل هایی مانند استفاده از اپلیکیشن زوم در تشکیل کنفرانس های تصویری، در دوران همه گیری کووید 19 به سرعت افزایش پیدا کرده است. چنین راه حل هایی در حمایت از بازیگران اقتصادی مانند صاحبان مشاغل و مصرف کنندگان بسیار پراهمیت است.

ابزارهای دیجیتالی به حفظ بقای بسیاری از مشاغل کمک می کنند و همچنین امکان شکل گیری همکاری های لازم را برای رفع موانع اقتصادی در این اوقات دشوار، فراهم می سازد. بسیاری از ما آینده را به گونه ای تصور می کنیم که در آن روبات ها مسئولیت وظایف و ارتباطات اساسی را بر عهده گرفته، زندگی ما را آسان تر کرده و اقتصاد کارآمدتری را ایجاد می کنند. کووید 19 ممکن است نقش یک کاتالیزور (عامل فعال کننده) را برای انتقال ما به دوران اقتصاد دیجیتال ایفا کند و روزبه روز بیشتر آشکار می شود که راه برگشتی به عقب وجود ندارد.

این مقاله می تواند منبع الهام بخش برای کارآفرینانی باشد که به عقیده بسیاری از کارشناسان، ستون فقرات اقتصاد جهانی و ارکان نظام مالی آینده هستند. بحران کووید 19 حداقل تا یک سال دیگر ادامه خواهد یافت و تاثیرات آن فراتر از این احساس خواهد شد. در دوران پساکرونا تمرکز کارآفرینان بر مشارکت در اقتصاد دیجیتال جهانی بسیار ضروری است. چندین زمینه نیاز به بهینه سازی دارد که بسیاری از آنها هم اکنون توسط کارآفرینان مورد کاوش و بررسی قرار گرفته اند.

کارآفرینانی که به دنبال شکل دادن به اقتصاد دیجیتال هستند ممکن است به ایجاد و تشکیل مواردی بپردازند که پژوهشگاه فضای مجازی به آنها اشاره کرده است. از جمله صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر هوش مصنوعی که به مردم امکان سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار را می دهد. و در حال حاضر فقط برای افرادی که خالص دارایی و درآمد بالایی دارند قابل دسترسی است.

پلتفرم هایی که به افراد دارای درآمدهای خالص بالا امکان ارتباط مستقیم با افراد نیازمند را می دهند و از این طریق به آنها کمک مالی می کنند. این سکوها می توانند به توزیع مجدد ثروت به ویژه در یک سیستم بازسازی شده در زمان بحران کمک کند. همچنین مناسب ترین راه حل های آموزش از راه دور در خانه برای والدین که بتوانند آموزش باکیفیت و مبتنی بر نیازهای منحصر به فرد را به فرزندان خود ارائه دهند. به علاوه فناوری هایی که اجازه می دهند عموم مردم در ازای ارائه داده های شخصیشان، به صورت عادلانه وجوهی را دریافت کنند. همچنین برنامه های کاربردی که شرکت های مسئول اجتماعی را به شهروندان متصل می کند و آن ها را به انجام کارهای خوب در ازای دادن پاداش تشویق می کند. به عنوان مثال، می توان به ارائه اشتراک رایگان پلتفرم نتفلیکس به پزشکان و پرستاران در طول دوران شیوع کووید 19، اشاره کرد.

اقتصاد جهانی هیچ گاه تا این اندازه به کارآفرینان و مبتکران وابستگی نداشته است. دقیقا همان طور که امروزه برخی مشاغل وجود دارند که هیچ کس حتی 20 سال پیش به امکان وجودشان فکر نکرده بود، در آینده نزدیک نیز مشاغل جدیدی که هرگز تصورش را نمی کردیم، ایجاد می شوند. در سراسر جهان ، دولت ها تمام تلاش خود را برای حفظ نقدینگی در اقتصاد انجام می دهند.

با این حال، راه رفع مشکل، تا حدود زیادی در دست مبتکرانی است که می توانند یک اکوسیستم دیجیتالی ایجاد کنند و فراتر از حد و مرزهای اقتصاد فیزیکی، فرصت های بی شماری را برای مردم فرآهم می کند. اگرچه واقعیت این است که در زمان دشواری قرار گرفته ایم، اما انسان ها ثابت کرده اند که هرچقدر هم زمان سخت و چالش برانگیز باشد، برای یافتن کارآمدترین راه حل ها برای مشکلات، سازگار می شوند و این همان هسته اصلی نوآوری است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 201
طرح آرامش اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران