در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512744 تاریخ : 1399/02/23-16:58:24
,17,
افزایش 85 درصدی صادرات ایران به اوراسیا در اقلام مشمول تخفیف تعرفه

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران خبر داد:

افزایش 85 درصدی صادرات ایران به اوراسیا در اقلام مشمول تخفیف تعرفه

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از رشد 85 درصدی صادرات ایران به اوراسیا در اقلام مشمول تخفیف تعرفه خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، حمید زادبوم گفت: مقایسه آمار تجارت ایران و اوراسیا در اقلام ترجیحی بیانگر رشد مثبت صادرات ج. ا ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا (رشد 85 درصدی صادرات ایران در اقلام مشمول تخفیف) در چارچوب اقلام مشمول موافقتنامه نسبت به واردات از آن اتحادیه است.

وی افزود: برآوردها نشان دهنده آن است که از کل واردات ایران از اتحادیه اقتصادی اوراسیا تنها 13 درصد در چارچوب موافقتنامه فیمابین مشمول تخفیف تعرفه ای هستند در صورتی که این رقم در مورد کل صادرات ایران به اوراسیا بالغ بر 49 درصد است. ضمن اینکه رصد اقلام مورد مبادله بیانگر آن است که صادرات ایران از تنوع بیشتری برخوردار بوده و قابلیت توسعه بیشتر را نیز دارد. این در حالی است که اقلام وارداتی از اتحادیه اقتصادی اوراسیا عموماً کالاهای اساسی، محدود و مورد نیاز کشور است و عمدتاً بدون ارائه تخفیف تعرفه ای (تثبیت تعرفه) به کشور وارد شده اند.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران بیان کرد: میزان صادرات ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا در فهرست امتیازات اعطایی ایران به اوراسیا در چارچوب موافقتنامه موقت فیما بین از زمان اجرایی شدن موافقتنامه (آبان 1398 تا پایان اسفند 1398) بالغ بر 281.3 میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رقم 166.1 میلیون دلار، 69.4 درصد رشد نشان می دهد.

زادبوم ادامه داد: با تفکیک کالاهای مشمول تخفیف تعرفه ای از کالاهای تثبیت تعرفه که بدون ارائه تخفیف به اوراسیا وارد کشور شده اند، میزان صادرات ایران در اقلام مشمول تخفیف تعرفه بالغ بر 244.3 درصد بوده که نسبت به مدت مشابه قبل 85.6 درصد رشد نشان می دهد. از لحاظ وزنی نیز 52 درصد رشد در کل فهرست و 58.6 رشد در اقلام مشمول تخفیف تعرفه ای صورت گرفته است.

آمار صادرات ایران به اوراسیا در اقلام ترجیح داده شده توسط آن اتحادیه

زادبوم با اشاره به آمار صادرات ایران به اوراسیا گفت: نتایج بررسی آمار صادرات ایران به اوراسیا در اقلام ترجیح داده شده توسط آن اتحادیه بیانگر رشد 69.4 درصدی صادرات ایران به اوراسیا در کل اقلام فهرست اعطایی اوراسیا و رشد 85.6 درصدی در صادرات ایران به اوراسیا در اقلام مشمول تخفیف تعرفه است.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: 86 درصد کل صادرات ایران به اوراسیا در اقلام ترجیحی مشمول تخفیف تعرفه ای می شوند و 49 درصد از کل صادرات ایران به اوراسیا مشمول تخفیف تعرفه ای شده اند که 244 میلیون دلار از 489 میلیون دلار است. همچنین از 15 قلم عمده صادراتی ایران به اوراسیا در اقلام موافقتنامه ای 14 ردیف مشمول تخفیف تعرفه هستند.

آمار واردات ایران در اقلام ترجیح داده شده به اوراسیا

زادبوم در مورد آمار واردات ایران در اقلام ترجیح داده شده به اوراسیا نیز گفت: واردات از اوراسیا در کل فهرست ترجیحات اعطایی ایران 25.1 درصد کاهش داشته است و در اقلام مشمول تخفیف 59 درصد کاهش در واردات از اوراسیا صورت گرفته است.

به گفته وی 18 درصد کل واردات ایران از اوراسیا در اقلام ترجیحی، مشمول تخفیف تعرفه ای می شود و از کل واردات ایران از اوراسیا (546.2 میلیون دلار) 71 میلیون دلار یعنی 13 درصد مشمول تخفیف تعرفه ای بوده اند.

زادبوم افزود: از 15 قلم عمده وارداتی ایران از اوراسیا در اقلام موافقتنامه ای تنها 2 ردیف (روغن خام و سایر چوب دارای دو لایه) مشمول تخفیف تعرفه هستند.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در مورد عمده اقلام صادراتی به اوراسیا گفت: این اقلام شامل اقلامی مانند پسته، سیب، کیوی، پرتقال، فرش، انگور و خرما است و از میان این اقلام تنها کیوی مشمول تثبیت تعرفه در نرخ صفر درصد است و بقیه اقلام مشمول تخفیف تعرفه ای از طرف اوراسیا هستند.

گفتنی است، موافقت نامه موقت برای تشکیل منطقه تجارت آزاد بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا پس از دو سال مذاکره با سرپرستی سازمان توسعه تجارت ایران، در اردیبهشت سال 1397 توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت ایران و مقامات کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا امضا شد و پس از تصویب آن در مجلس شورای اسلامی در تیرماه 1398 و تکمیل فرایند تصویب در کشورهای عضو، از 5 آبان 1398 اجرایی شد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 220
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران