بیمه آسیا ، تخفیف به مناسبت هفته دولت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520462 تاریخ : 1399/07/09-10:42:21
,5,
افزایش 420 میلیون متر مکعبی تولید گاز پارس جنوبی در 7 سال گذشته

زنگنه اعلام کرد:

افزایش 420 میلیون متر مکعبی تولید گاز پارس جنوبی در 7 سال گذشته

وزیر نفت با اشاره به اولویت بندی توسعه فازهای پارس جنوبی در دولت تدبیر و امید گفت: با این اقدام، تولید از میدان مشترک پارس جنوبی از 280 میلیون متر مکعب در سال 92 به 700 میلیون متر مکعب در شرایط فعلی رسیده که نشان دهنده افزایش 420 میلیون متر مکعبی گاز از این میدان مشترک است.

به گزارش بانک و صنعت، بیژن زنگنه

امروز (چهارشنبه) در صحن علنی مجلس در پاسخ به سوالی در خصوص علت تاخیر در اجرای فاز 14 پارس جنوبی ادامه داد: بحث فاز 14، جدا از کل پارس جنوبی نیست بنابراین باید به کل این پروژه اشاره شود.

وزیر نفت اظهار داشت: در پارس جنوبی ابرپروژه ای تعریف کردیم که افتخارش برای جمهوری اسلامی است و با این کار، تمدن جدیدی در این منطقه، آفریده شده است.

وی افزود: در سال های 76 تا 84 برای اولین بار توسعه پارس جنوبی وارد فاز اجرا شد و قرارداد 13 فاز در دولت های هفتم و هشتم به امضا رسید که از این میزان 5 فاز در همان زمان به تولید رسید و 5 فاز دیگر نیز در زمان دولت نهم و دهم به اجرا درآمد.

زنگنه با اشاره به اینکه در دولت نهم نیز قرارداد توسعه 5 فاز دیگر امضا شد، تاکید کرد: در دولت دهم، در 25 خرداد سال 89 برای اجرای 10 فاز به مبلغ 25 میلیارد دلار با مدت اجرای 35 ماهه(فازهای 35 ماهه) 5 قرارداد با تامین مالی 100 درصدی از منابع داخلی نفت منعقد شد.

وی گفت: با این حال تولد گاز ایران از پارس جنوبی در ابتدای دولت یازدهم، 280 میلیون متر مکعب در روز بود.

وزیر نفت ادامه داد: با وجود اینکه برای توسعه 27 فاز تا سال 92، قرارداد منعقد شد اما در آن زمان تنها 10 فاز به مدار رسید و توسعه 17 فاز به دولت یازدهم واگذار شد.

وی با اشاره به قراردادهای 35 ماهه برای توسعه فازهای پارس جنوبی افزود: 35 ماه برای یک طرح به یک کار بزرگ، نیاز داشت که حتی شرکت های خارجی بزرگ نیز نتوانسته بودند به این زمان بندی دست پیدا کنند اما در آن زمان این تصمیم گرفته شد تا قبل از دولت دهم توسعه این فازها کامل شود.

زنگنه با تاکید بر اینکه تمام پیمانکاران این پروژه ها ایرانی بودند، گفت: البته همگی در یک سطح نبودند و برخی مانند پتروپارس سابقه حضور در فازهای پارس جنوبی را داشتند و از همین رو توسعه این فازها در مدت 35 ماه انجام نشد.

وی با اشاره به اینکه وقتی در سال 92 به وزارت نفت آمدیم با کمبود عظیم گاز در شبکه رو برو بودیم، افزود: در آن زمان 27 میلیارد لیتر فرآورده مایع معادل 18 میلیارد دلار در نیروگاه ها به عنوان سوخت مصرف می شد که مسائل زیست محیطی زیادی را نیز به دنبال داشت.

به گفته وزیر نفت، به رغم همه زحمات اما هیچ کدام از این 17 فاز قابل به مدار رساندن نبود و نفت هم پولی نداشت و منابع محدود بود بنابراین اولین کار این بود که توسعه این 17 فاز به اولویت اول و دوم تقسیم شود.

وی تاکید کرد: هفت فاز که پیشرفت بیشتری داشته و قابلیت 200 میلیون متر مکعب گاز در روز را داشتند و می توانستند مشکل شبکه را حل کنند در اولویت اول قرار گرفت و بقیه فازها نیز در اولویت دوم دسته بندی شد.

زنگنه با بیان اینکه اگر 17 فاز را با هم جلو می بردیم و همه را به 80 درصد پیشرفت می رساندیم حتی یک متر مکعب گاز به شبکه تزریق نمی شد، گفت: بنابراین اولویت بندی را انجام دادیم. از سوی دیگر منتظر نشدیم تا فرآیند پالایشگاه به مدار بیاید و گاز تولیدی در دریا را به خشکی منتقل کردیم.

زنگنه با تاکید بر اینکه تمرکز مالی و مدیریتی را بر اتمام طرح های اولویت اول گذاشتیم و بعد هم اولویت دوم را در دستور کار قرار دادیم، افزود: تمام بخش های دریایی که اصل کار پارس جنوبی است و تولید گاز صورت می گیرد به اتمام رسیده است.

به گفته زنگنه در حال حاضر در فاز 14 پارس جنوبی، 4 سکو فعال است که گاز تولیدی را از اردیبهشت سال 97 با 2 خط لوله به خشکی منتقل می کند .

وی ادامه داد: برای پالایش گاز تولیدی فاز 14 نیز به دلیل آماده نبودن پالایشگاه آن، از ظرفیت خالی فازهای 19 و 12 استفاده می شود.

وزیر نفت تاکید کرد: از زمان آغاز تولید گاز از فاز 14 پارس جنوبی تا کنون 22 میلیارد متر مکعب گاز از این فاز تولید شده است.

وی افزود: بخش اول پالایشگاه فاز 14 امسال وارد مدار می شود و 3 بخش بعدی در اوایل سال آینده تولیدی خواهد شد. البته بهره برداری از این پالایشگاه هیچ تاثیری در تولید گاز ایران نخواهد داشت.

زنگنه با اشاره به اینکه فاز 14 کنسرسیومی از شرکت های ایرانی بود و تکثر شرکت ها کار مدیریت را مشکل کرده بود، گفت: مدیریت پروژه در اختیار شرکت دولتی بود. در ابتدا برای سرعت در اجرا، بخش های مختلف را تفکیک کردیم و گفتیم که بخش دریا را جدا توسعه دهیم زیرا در اینجا اشتباه ساختار انجام شده بود.

وی با بیان اینکه برخی معتقد بودند چرا در آن زمان کنسریوم مورد بحث از توسعه فاز 14، خلع ید نشد، ادامه داد: خلع ید مشکلات فراوانی ایجاد می کند.

به گفته زنگنه فاز 14در زمان آغاز دولت یازدهم، 50 درصد پیشرفت نداشت.

وزیر نفت با رد ضرر ایران در فاز 14 گفت: برداشت گاز از دریا انجام شده و ایران در این زمینه ضرری را متحمل نشده است.

وی با تاکید بر اینکه این قراردادها 35 ماهه بوده و ضمانت نامه دادند اما چرا 35 ماهه تمام نشد، افزود: در اواسط کار به تحریم های شورای امنیت برخورد کردیم و تامین کالا مشکل شد. در واقع این تاخیر به دلیل خسارت هایی است که خارج از اراده مدیریتی بود.

زنگنه با بیان اینکه ایران 10 سال دیرتر از قطر کار توسعه در پارس جنوبی را آغاز کرد، ادامه داد: در شرایط فعلی باید به موضوع افت فشار بپردازیم و اگر تاخیر کنیم عدم النفع داریم اما اگر الان نمی پردازیم دلایلی داریم.

وی افزود: تحریم مانع است تا آنجا که برای اینکه در پارس جنوبی قطعه ای را تامین کنیم 3 بار خرید کردیم. همه در این راه با سختی کار کردند و یک جهاد بوده است.

وزیر نفت تاکید کرد: ظرفیت تولید ایران از پارس جنوبی 420 میلیون متر مکعب در این 7 سال اضافه شده و از 280 میلیون متر مکعب در روز به 700میلیون متر مکعب افزایش داشته است.

وی گفت: با این افزایش علاوه بر تامین گاز مورد نیاز بخش خانگی، سوخت نیروگاه ها، خوراک پتروشیمی ها و صنایع نیز تامین شده و گازرسانی به روستاها نیز افزایش داشته است.

زنگنه ادامه داد: در حال حاضر معادل 2.6 میلیون بشکه فرآورده نفتی، گاز در پارس جنوبی تولید می کنیم.

وی با اشاره به اینکه کار در پارس جنوبی بی سابقه است، تاکید کرد: می خواهند بگویند در ایران کار نشده اما این در شرایطی است که در پارس جنوبی از کشور همسایه گاز بیشتری تولید می کنیم.

وزیر نفت افزود: ابرپروژه تعریف کردیم که افتخارش برای جمهوری اسلامی است و یک تمدن جدید آفریده شده است و اینها تحقق اقتصاد مقاومتی است.

وی ادامه داد: من را فراموش کنید اما مردان و سربازان در این راه زحمت کشیده اند زیرا پارس جنوبی را جمهوری اسلامی خلق کرد و افتخار متعلق به جمهوری اسلامی است و این تلاش جمعی و محصول خلاقیت است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 169
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران