از جیب آینده صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514831 تاریخ : 1399/04/02-17:21:51
,5,4,
افزایش 4 درصدی سهم عربستان از بازار نفت

با کاهش سرمایه گذاری در صنعت نفت رقم خورد

افزایش 4 درصدی سهم عربستان از بازار نفت

بانک آمریکایی جی پی مورگان آمریکا سهم عربستان در بازار نفت را بالاترین سطح از دهه 1980 پیش بینی کرد.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از رویترز، جی پی مورگان در گزارشی اعلام کرد که سهم عربستان سعودی از بازار نفت در این دهه به بالاترین سطح خود از دهه 1980 افزایش می یابد، زیرا سرمایه گذاری در تولید دیگر کشورها به دلیل بحران کرونا رخ نمی دهد.

بر اساس اعلام این بانک وال استریت، قیمت نفت امسال بیش از 40 درصد کاهش یافته که سبب سقوط بی سابقه تقاضا شده است و شرکت های نفت و گاز را وادار به اعلام کاهش هزینه ها می کند که مجموع آن در پایان این دهه 625 میلیارد دلار خواهد بود.

کریستین ملک، تحلیلگر جی پی مورگان، در این باره گفت: بحران سرمایه گذاری سبب از بین رفتن تولیدی می شود که قرار است قیمت شاخص نفت خام برنت را طی دو سال به 60 دلار برای هر بشکه برساند.

قیمت شاخص نفت خام برنت در ماه آوریل به دلیل محدودیت های اعمال شده برای مهار ویروس کرونا به 16 دلار برای هر بشکه رسید. این شاخص اکنون حدود 40 دلار برای هر بشکه معامله می شود.

این بانک آمریکایی انتظار دارد میزان تقاضای جهانی نفت در سال 2020 به طور میانگین 91 میلیون بشکه در روز - 9 میلیون کمتر از برآوردهای پیشین - باشد، این در حالی است که مقدار مصرف نفت در ماه نوامبر 2021 به سطح 100 میلیون بشکه در روز پیش از شیوع ویروس کرونا باز خواهد گشت.

این در حالی است که جی پی مورگان پیش بینی می کند تغییر الگوهای مصرف سبب کاهش دائمی تقاضای 3 میلیون بشکه در روز در مقایسه با پیش بینی های پیشین خواهد شد.

در همین حال، به دلیل نبود سرمایه گذاری برای تولید جدید و بسته شدن برخی میدان ها، قرار است عرضه نفت 5 میلیون بشکه در روز کاهش یابد. این بانک اعلام کرد با کمترین هزینه تولید و بیشترین ظرفیت، عربستان سعودی بهترین گزینه برای جبران این کاهش است.

ملک گفت: عربستان در رقابت برای سهم بازار در حالی به رتبه نخست صعود خواهد کرد که تولید کشورهای غیر اوپک و ایالات متحده کاهش خواهد یافت.

جی پی مورگان انتظار دارد اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) شکاف عرضه را پر کنند تا قیمت نفت به 60 دلار برای هر بشکه برسد، این همان قیمتی است که کشورهای اوپک به طور میانگین برای برقراری تعادل در بودجه خود نیاز دارند.

در حالی که سهم بازار اوپک از اوج 39 درصد کل عرضه نفت در سال 2016 به 33 درصد در سال های 2020 تا 2021 رسیده است، این بانک انتظار دارد این سازمان تا سال 2025 سهم بازار حدود 40 درصدی را به دست آورد.

ملک گفت: انتظار می رود سهم بازار عربستان از 11.6 درصد در سال 2020 در این بازه زمانی به 15 درصد برسد، سطحی که از دهه 1980 مشاهده نشده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 164
!تسهیلات شما آماده است اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران