همراه بانک تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518651 تاریخ : 1399/06/10-15:54:16
,5,
افزایش 2.5 برابری تولید گاز در پارس جنوبی

افزایش 2.5 برابری تولید گاز در پارس جنوبی

مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی از افزایش 2.5 برابری تولید گاز در این مجتمع گازی از ابتدای سال 92 تاکنون خبر داد و گفت: صادرات گاز و دیگر فرآورده های نفتی همگام با افزایش تولید در پارس جنوبی افزایش یافته است.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از وزارت نفت، هادی هاشم زاده فرهنگ با اشاره به فعالیت های مجتمع گاز پارس جنوبی در دولت های یازدهم و دوازدهم اظهار کرد: صنعت گاز در این سال ها رشد خیره کننده ای داشته و می توان ادعا کرد که این شرکت اکنون از بزرگ ترین شرکت های گاز دنیاست؛ این رشد هم بدون شک به برکت افزایش تولید در پارس جنوبی اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه در هر مسیری برای رسیدن به اهداف بزرگ باید ابزار مناسب در اختیار داشت، افزود: بی تردید مجتمع گاز پارس جنوبی، بهترین پشتیبان برای تحقق چشم انداز توسعه کشور و رسیدن به قله انرژی برای سال صدم صنعت گاز است.

تلاش برای تحقق تولید روزانه بیش از یک میلیارد مترمکعب گاز طبیعی

مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی تصریح کرد: میدان گازی پارس جنوبی با فاصله 105 کیلومتری از آب های جنوبی ایران، بزرگ ترین میدان گازی مستقل جهان است که به صورت مشترک بین کشور ایران و قطر قرار دارد. چشم انداز مجتمع گاز پارس جنوبی به عنوان متولی تولید از میدان گازی پارس جنوبی، تولید روزانه بیش از یک میلیارد مترمکعب گاز طبیعی و یک میلیون بشکه میعانات گازی (در مجموع معادل 7.5 میلیون بشکه نفت خام ) است.

هاشم زاده فرهنگ ادامه داد: به اعتقاد کارشناسان اقتصادی تولید هر فاز پارس جنوبی یک درصد به تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور اضافه می کند، پس به این باور می رسیم که چرا توسعه پارس جنوبی اولویت نخست فعالیت های صنعت نفت بوده است، افزون بر این موارد و طبق محاسبات انجام شده، پارس جنوبی گنجی معادل 155 هزار و 992 تن طلا را در خود جای داده است.

وی افزود: افزایش تولید گاز از میدان گازی پارس جنوبی یکی از اهداف مهم این مجتمع گاز برای تحقق اقتصاد مقاومتی در سال های گذشته بوده و ارزیابی دستاوردهای این شرکت در این زمینه نشان می دهد با وجود موانع و چالش هایی از جمله تحریم و کمبود منابع، این هدف مهم محقق شده است.

مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی اظهار کرد: از زمان بهره برداری فازهای جدید پارس جنوبی حدود دوسوم گاز کشور از پارس جنوبی تأمین می شود، که امسال شاهد این افزایش تولید هستیم و در ادامه نیز با توجه به مدیریت مناسب و تعمیرات برنامه ریزی شده در مجتمع گاز پارس جنوبی تداوم خواهد داشت که برکات این افزایش و تداوم تولید در جنوب کشور بسیار زیاد است.

همه پالایشگاه های پارس جنوبی به جز فاز 14 عملیاتی است

هاشم زاده فرهنگ همچنین گفت: تا سال 92 حداکثر تولید گاز در پارس جنوبی حدود 280 میلیون مترمکعب و 17 فاز نیمه تمام بود، اما امروز تولید کشور در این مجتمع به حدود 700 میلیون متر مکعب رسیده که 2.5 برابر شده و همه این 17 فاز (12 پالایشگاه) به جز یک پالایشگاه فاز 14 در مدار تولید قرار گرفتند.

وی تأکید کرد: به گفته مسئولان وزارت نفت به این مقدار امسال نیز 50 میلیون مترمکعب اضافه می شود و مراحل توسعه میدان عظیم پارس جنوبی امسال پایان می یابد، اما دولت های یازدهم و دوازدهم در حالی روند توسعه و افزایش تولید این میدان مشترک را شتاب دادند که در چند سال اخیر با مشکلات زیادی از جمله تحریم ها و گرفتاری های مالی روبه رو بودیم.

مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی یادآور شد: در سال 94 مقدار تولید یک ساله گاز از پارس جنوبی 131 میلیارد و 500 میلیون مترمکعب بود که این رقم با افزایش 23 میلیارد و 700 میلیون مترمکعبی، در سال 95 به 155 میلیارد و 200 میلیون مترمکعب رسید و سبب شد تولید تجمعی گاز ایران از این میدان مشترک گازی به 516 میلیارد مترمکعب در چهار سال اخیر و یک میلیارد و 112 میلیون مترمکعب در طول عمر این میدان در طرف ایرانی برسد.

به گفته هاشم زاده فرهنگ، این روند در سال های بعد نیز ادامه داشت و با راه اندازی فازهای 12، 15 و 16 و بخشی از فازهای 17 و 18 تا سال 95 به 430 میلیون مترمکعب در روز رسید و در سال 96 با آغاز تولید فازهای 19، 17، 18، 20 و 21 که به عنوان فازهای توسعه ای اولویت دوم مشخص شده بودند، ایران پس از 12 سال در تولید گاز از میدان گازی پارس جنوبی با قطر برابر شد.

وی افزود: در ادامه این روند و طبق گزارش شرکت ملی گاز ایران، در مجموع 178 میلیارد و 977 میلیون مترمکعب گاز سبک از فازهای مختلف پارس جنوبی در سال 97 تولید شد که در مقایسه با سال 96 که تولید گاز از این میدان گازی حدود 152 میلیارد و 103 میلیون متر مکعب بود، رشدی حدود 17.6 درصدی داشته است.

افزایش تولید 155 درصدی گاز شیرین در پارس جنوبی

مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی با اشاره به رشد چشمگیر تولید گاز در این مجتمع، تصریح کرد: با راه اندازی پالایشگاه های جدید، تعداد پالایشگاه های در حال بهره برداری در پارس جنوبی هم اکنون به 12 پالایشگاه رسیده، در حالی که در سال 92، پنج پالایشگاه در مدار تولید قرار داشت که به مدد این مهم سهم تولید گاز مجتمع هم اکنون در مقایسه با کل کشور، بیش از 74 درصد است.

به گفته هاشم زاده فرهنگ، گاز شیرین تصفیه شده مجتمع گاز پارس جنوبی در سال 98 نسبت به سال 92 حدود 155 درصد رشد داشته است که این مقدار امسال نیز افزایش خواهد داشت و طبق گفته های مسئولان وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران ظرفیت برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی از 280 میلیون مترمکعب در سال 92، به 750 میلیون مترمکعب تا پایان امسال می رسد.

افزایش 143 درصدی تولید اتان پالایشگاه ها

مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی در ادامه اظهار کرد: توسعه میدان های گازی کشور به ویژه پارس جنوبی از سال های 92 تاکنون نقش غیرقابل انکاری در افزایش ظرفیت خوراک مهم و راهبردی اتان دارد و از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم و همسو با برنامه ریزی های دقیق توسعه ای در این حوزه، روند تولید محصولات راهبردی و مهم در پارس جنوبی و دیگر میدان ها افزایش یافت.

هاشم زاده فرهنگ در این باره گفت: وزارت نفت شهریورماه سال 96 با انتشار گزارش عملکردی درباره جهش تولید و عرضه اتان، اعلام کرد که مقدار اتان مصرفی صنایع پتروشیمی به دنبال راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی روندی افزایشی داشته، به طوری که از 2 میلیون و 700 هزار تن در سال 92 به 4 میلیون و 700 هزار تن تا پایان سال 96 رسیده است که رشدی حدودی 77 درصدی را نشان می دهد؛ در آن زمان ظرفیت تولید اتان در پالایشگاه های پارس جنوبی به حدود 6 میلیون تن در سال رسیده بود.

وی افزود: این دستاوردهای دولت های یازدهم و و دوازدهم در کنار افزایش 23 درصدی صادرات غیرنفتی از پارس جنوبی نشان می دهد که برنامه های محوری و کلان دولت در حوزه های مختلف در مدار منطق و تدبیر اقتصادی چگونه توانسته است چشم انداز کلان اقتصادی کشور را روشن کند و ریل گذاری درستی در این عرصه انجام دهد.

مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی همچنین با بیان اینکه توسعه پالایشگاه های پارس جنوبی از سال 92 تاکنون سبب رشد همه محصولات مجتمع و توسعه صنایع وابسته نیز شده است، تصریح کرد: گاز استخراج شده از مخازن پارس جنوبی محصولات متنوعی دارد که می تواند خوراک صنایع مختلف را تأمین کند.

هاشم زاده فرهنگ ادامه داد: این توسعه و افزایش تولید در کنار بهره برداری و نگهداری مناسب در پالایشگاه ها سبب افزایش تولید 143 درصدی اتان در مجتمع شده که با این حساب مقدار تولید اتان از سال 96 تاکنون نیز افزایش خیره کننده ای داشته است و با توجه به اینکه اتان یکی از منابع اصلی خوراک برای مجتمع های پتروشیمی است، جداسازی و تولید اتان برای تامین خوراک پتروشیمی ها همواره از اولویت های مجتمع گاز پارس جنوبی بوده است.

افزایش 337 درصدی پروپان تولیدی

وی همچنین از افزایش 337 درصدی تولید پروپان حدفاصل سال های 92 تاکنون خبر داد و اظهار کرد: مقدار تولید بوتان نیز در این بازه بیش از 210 درصد افزایش داشته است که در ادامه با تکمیل فازهای دیگر این تولیدات روند افزایشی خود را طی می کنند.

به گفته مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی، پروپان و بوتان تولیدات باارزشی در زمینه افزایش صادارت و ارزآوری برای کشور هستند.

افزایش 87 درصدی تولید میعانات گازی پارس جنوبی

هاشم زاده فرهنگ در ادامه به افزایش تولید میعانات گازی در این مجتمع گازی اشاره کرد و گفت: در دولت های یازدهم و دوازدهم میزان تولید میعانات گازی 87 درصد افزایش یافته که خوشبختانه با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس این افزایش تولید دستاورد مهمی برای کشور بوده است.

وی همچنین از افزایش 99 درصدی تولید گوگرد خبر داد و افزود: این افزایش نیز در مصارف مختلف و صادرات اهمیت فراوانی دارد.

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی در ادامه تصریح کرد: شاید زیباترین اتفاق اما ایجاد رفاه برای مردم ساده و زحمتکش روستایی کشور است. به واقع باید قدر این مخزن عظیم را دانست، چراکه بدون شک گازرسانی به روستاها به برکت توسعه پارس جنوبی انجام شده است، پوشش گسترده گازرسانی در شهرها و روستاها امروز در زندگی روزمره مردم به طور کامل احساس می شود، اما نباید فراموش کنیم که باید در حفظ این برکت عظیم با مصرف بهینه تلاش کرد.

هاشم زاده فرهنگ یادآور شد: از طرف دیگر ارزش افزوده ایجادشده به دلیل جایگزینی مصرف گاز به جای سوخت مایع دستاورد ارزشمند دیگری به واسطه تولید گاز در پارس جنوبی است. تا چند سال پیش به دلیل کمبود گاز، مصرف سوخت مایع بالا بود و به گفته وزیر نفت در سال 92 نیروگاه ها 27 میلیارد لیتر سوخت مایع مصرف کردند، اما این عدد در سال های اخیر، به یک سوم تقلیل یافت و به 9 میلیارد لیتر رسید که این مقدار باز هم کمتر می شود.

افزایش صادرات گاز و فرآورده های نفتی همگام با افزایش تولید در پارس جنوبی

طبق توضیحات وی، پارس جنوبی مخزنی راهبردی است و منافع آن چه در داخل و چه در خارج کشور مشهود است و صادرات گاز نیز با افزایش تولید گاز پارس جنوبی افزایش یافته، صادرات محصولات به ویژه انرژی افزون بر ایجاد منابع مالی دستاوردهای فراوانی از جمله ایجاد مشترکات سیاسی و اقتصادی در پی دارد که گاز پارس جنوبی این مهم را محقق کرده است. چه بسا اگر کارشکنی ها و تحریم های ظالمانه نبود، ایران امروز گاز خود را به چند کشور همسایه یا غیرهمسایه دیگر نیز ارسال می کرد.

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: این مجتمع گازی در توسعه صادرات گاز نقش دیگری هم به صورت غیرمستقیم دارد و آن افزایش صادرات فرآورده های نفتی به دلیل توسعه طرح های گازرسانی در کشور است. امروز اعداد صادرات فرآورده ها رشد چشمگیری دارد و برای کشور درآمد به همراه داشته است.

هاشم زاده فرهنگ با بیان اینکه تولید گاز در پارس جنوبی یک برنده دیگر نیز دارد که آن حفظ محیط زیست است، اظهار کرد: دیگر کمتر کسی از هیزم و چوب برای گرم کردن خانه خود و پخت و پز استفاده می کند، از طرفی گاز یک انرژی پاک است که بی شک آثار زیست محیطی توسعه گازرسانی در چند سال آینده بیشتر خود را نشان می دهد.

وی در پایان تأکید کرد: اما پیروز دیگر این میدان گازی، تولیدکنندگان و پیمانکاران داخلی هستند، امروز سازندگان داخلی با توجه به مشارکت در پروژه ها و اعتماد صنعت نفت بسیار توانمند شده اند و این موضوع اشتغال فراوانی را هم در کشور ایجاد کرده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 217
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران