سازمان خصوصی سازی آینده برای همه؛ انواع سپرده و تسهیلات خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران به دست مهر درختی می نشانیم همراه بانک تمام عیار بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi

ارسال خبر در کانال تلگرام

  • | انصراف
شماره: 307039 تاریخ : 1396/07/30-10:55:04
,13,10033,
افزایش 137 هزار هکتاری جنگل های شمال کشور/ایران شانزدهمین کشور جهان در حفاظت از جنگل ها

افزایش 137 هزار هکتاری جنگل های شمال کشور/ایران شانزدهمین کشور جهان در حفاظت از جنگل ها

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرد: بر اساس اطلاعات استخراج شده از تصاوی ماهواره ای در سال 94 حدود 137 هزار و 386 هکتار بر سطوح جنگل های شمال کشور افزوده شده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت،مهندس خداکرم جلالی اظهار داشت: اطلاعات نقشه های دوره ای جنگل های شمال نشان می دهد در طول 60 سال گذشته مساحتی معادل 15 هزار و 204 هکتار از جنگل های شمال کاسته شده است.

وی اضافه کرد: نقشه های دوره ای جنگل های شمال نشان می دهد از سال 1334 تا پایان سال 94 مجموع کاهش سطوح جنگلی در شمال کشور 240 هزار و 704 هکتار و مجموع سطوح افزایش سطوح جنگلی معادل 225 هزار و 500 هکتار می باشد.
به گفته رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیز داری کشور، روند کاهشی سطوح جنگلی در کشور با تلاش مجموعه منابع طبیعی به حداقل خود در 10 سال اخیر رسیده به طوری که بر اساس گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) از وضعیت منابع جنگلی ایران، مساحت جنگل های ایران با تاج پوشش بیش از 5 درصد در سال 2010 معادل 13 میلیون هکتار بوده و این میزان در سال 2015 به عدد 14.3 میلیون هکتار افزایش یافته است.
وی افزود:از سوی دیگر در ارزیابی های دانشگاه Yale و موسسه Epl در مورد بهبود شاخص های محیط زیست ایران، میزان تخریب سالانه جنگل های کشور معادل یک دهم درصد محاسبه شده و ایران در میان 137 کشور جهان رتبه 16 را در زمینه بهبود عملکرد حفاظت از جنگل ها را کسب کرده است.
جلالی گفت:بر اساس ارزیابی کمی جنگل های شمال کشور و نقشه های تولید شده در سال 94، مساحت جنگل های شمال با انبوه بیش از 5 درصد در حوزه استحفاظی چهار اداره کل منابع طبیعی استان گلستان، مازندران، نوشهر و گیلان دو میلیون و 73 هزار و 386 هکتار می باشد.
وی اضافه کرد:همچنین ارزیابی ها نشان می دهد مساحت حفره ها و اراضی فاقد پوشش محاط در جنگل مساحتی معادل 151 هزار و 516 هکتار را نشان می دهد.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، نتایج پروژه پژهشی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع به سفارش سازمان حفاظت محیط زیست را که حاکی از کاهش 300 هزار هکتاری جنگل های شمال است، رد کرده و آمار مربوط به این مطالعات را به دلیل بکارگیری روش های غیر دقیق و استفاده از معیارهای متفاوت،غیر قابل قبول و غیر قابل توجیه می داند. 
جلالی خاطرنشان کرد: در این روش مطالعه به دلیل ناهمگنی پوشش جنگلی در شمال کشور، تشخیص محدوده های جنگلی توسط نرم افزار و رایانه در بسیاری نقاط دچار ضعف و فقدان شده و سطوح قابل توجهی از پوشش جنگلی به دلیل عدم تشخیص سیستماتیک از آمار حذف شده است.
وی یادآور شد:از سوی دیگر در این مطالعه درختان جنگلی با ارتفاع کمتر از 5 متر و یا درختچه های موجود نادیده گرفته شده در حالی که این عناصر جزء لاینفک اکوسیستم هیرکانی هستند.
جلالی افزود:علاه بر این،مساحت قابل توجهی از عرصه های جنگلکاری شده در دهه 70 در مناطق جنگلی استان های گلستان و گیلان که اکنون دارای پوشش مناسب است،در مطالعات و آمار ارائه شده توسط موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع مغفول مانده و محاسبه نشده است.
تصریح کرد: افزایش سطوح جنگلی بدان معنی نیست که تخریب در جنگل ها کاملا متوقف شده بلکه بررسی های سوابق اجرایی در جنگل های شمال نشان می دهد که سطوح عملیات حفاظتی و حجم عملیات احیایی و توسعه جنگل و جنگل کاری در مقایسه با سطوح تخریب شده، افزایش یافته و سازمان جنگل های مراتع و آبخیزداری کشور تلاش کرده تا با بازسازی اراضی تخریبی، کمیت جنگل های شمال را حفظ و تا حد امکان افزایش دهد.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 232
رمزت رو فریاد بزن بانک صنعت و معدن هفدهمین سالگرد تاسیس بانک اقتصاد نوین پست بانک ایران موسسه اعتباری ملل بانک خاورمیانه