در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521820 تاریخ : 1399/08/05-08:48:56
,11,
افزایش مجدد سقف وام خرید مسکن «فعلا» منتفی شد

وزیر راه و شهرسازی:

افزایش مجدد سقف وام خرید مسکن «فعلا» منتفی شد

وزیر راه و شهرسازی درباره افزایش سقف وام خرید مسکن گفت: منتظریم تا قیمت ها فروکش کند و سپس سر فرصت در این باره تصمیم گیری کنیم.

به گزارش بانک و صنعت، محمد اسلامی درباره افزایش سقف وام مسکن گفت: افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن باید در شورای پول و اعتبار مطرح و تصویب شود اما ما در وزارت راه و شهرسازی تمهیداتی را در دست اقدام داریم تا جایگزین افزایش سقف وام مسکن شده و در واقع قیمت تمام شده را مهار کنیم.

همکاری وزارت راه و بنیاد مستضعفان برای خرید اعتباری مصالح ساختمانی

وی افزود: دستوراتی را در این خصوص از رئیس جمهور گرفته ایم و فرآیند آن را پیگیری می کنیم تا بتوانیم مثلاً آهن آلات را با نرخ مناسب تری بتوانیم تهیه کنیم؛ سیمان و سایر اقلام هم همینطور؛ با آقای فتاح تفاهم کرده ایم تا از کارخانجات وابسته به بنیاد مستضعفان، برخی اقلام مصالح ساختمانی را با قیمت مناسب تر و شرایط اعتباری تأمین کنیم که نرخ تورمی که در بخش مسکن اتفاق افتاد و فوق العاده حباب گونه و کشنده بود، بیش از این قیمت تمام شده ساخت و ساز را متأثر نکند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: قصد داشتیم تا ابتدا از فضای روانی بازار عبور کنیم؛ اوضاع و جو فروکش کند، قیمت ها واقعی تر شود، سپس سر فرصت تصمیمی برای این کار بگیریم.

وی تصریح کرد: ما نگرانی مان این است که اقداماتی که خودش تورم زاست را پرهیز کنیم؛ چون اثرات روانی اش ما را گرفتار می کند؛ فعلاً برنامه مان این است که کار را بیشتر و پرحجم تر پیش ببریم.

اسلامی تأکید کرد: به دنبال آن هستیم تا آسیب پذیری هایمان را از تورم های هیجانی غیر عادی بتوانیم کاهش دهیم.

تعداد ثبت نام کنندگان وام ودیعه 600 هزار نفر / ‏تعداد دریافت کنندگان 60 هزار نفر

وی درباره وام ودیعه مسکن نیز تصریح کرد: بار دیگر در مهر ماه امکان ثبت نام مجدد وام ودیعه مسکن را در سامانه مربوطه باز کردیم که در این مدت، حدود 200 هزار نفر دیگر ثبت نام کردند؛ باید ثبت نام کنندگان را غربالگری کنیم تا ببینیم تعداد واجدان شرایط چند نفر هستند. سپس آنها را به 430 هزار نفر قبلی اضافه می کنیم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: برآورد ما صحیح بود؛ فکر می کردیم 600 هزار متقاضی بیشتر نخواهیم داشت؛ الان در همین کانال در حرکت هستیم.

وی تأکید کرد: تا کنون 180 هزار پرونده وام ودیعه در بانک های عامل تشکیل شده است. نکته مهم این است که وقتی مردم پرونده را تشکیل می دهند، بتوانند پرونده را کامل و وام را دریافت کنند.

اسلامی با بیان اینکه حدود 60 هزار نفر وام ودیعه مسکن دریافت کرده اند، خاطرنشان کرد: متأسفانه پرداخت وام ودیعه روند کندی دارد؛ البته نمی توانیم بگویی بانک مقصر است؛ چون این موضوع یک ارتباط دو سویه است و انطباق هایی که در شعب بانک ها با مدارک ارائه شده از سوی مردم انجام می دهند، زمان بر است؛ من امیدوار هستم این روند با همراهی خودِ مردم مقداری سرعت بگیرد.

برخی با ارائه اجاره نامه غیر واقعی وام ودیعه گرفتند

وی ادامه داد: مشکلی که ما داشتیم این بود که مدارکی که برخی متقاضیان ارائه داده بودند، در فرآیند بررسی به مشکلاتی برخورد؛ تعدادی از مردم، اجاره نامه ها یا تمدید قراردادهایی که ارائه داده بودند، واقعی نبود؛ ای کاش این اتفاق رخ نمی داد و عرصه را برای کسانی که واقعاً نیاز دارند، تنگ نمی کردند؛ ما خیلی نیاز داریم تا از لحاظ فرهنگی از یکدیگر مراقبت کنیم؛ حواسمان باشد اگر جایی صفی هست، آن کس که اولویت دارد، در صف بایستد؛ نه اینکه فردی که اصلاً مشمول دریافت این وام نمی شود، بیاید به گونه ای از فرصت استفاده کند.

اختصاص 20 هزار میلیارد تومان از تسهیلات بانکی به ساخت مسکن

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: چهارشنبه شب (29 مهر ماه) در شورای پول و اعتبار مصوبه ای برای بخش مسکن گرفتیم که بر اساس آن، 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به ساخت و ساز مسکن اختصاص داده می شود؛ بانک مرکزی سهمیه هر بانک از این مبلغ را تعیین می کند وزارت راه و شهرسازی نیز سامانه معرفی سازندگان را تهیه می کند تا بتوانند وام ساخت را دریافت کنند 20 هزار میلیارد تومان رقم قابل ملاحظه ای است.

وی افزود: کما اینکه وزارت صمت هم 50 هزار میلیارد تومان برای رفع موانع تولید بخش صنعت توانست مصوبه از شورای پول و اعتبار دریافت کند.

مراحل دریافت وام ساخت مسکن

اسلامی یادآور شد: 460 هزار واحدی که ذیل طرح اقدام ملی ساخته می شود، تعیین تکلیف شده است؛ ضمن اینکه سازنده برای دریافت این تسهیلات، باید پروانه ساخت از شهرداری دریافت کرده باشد، برگه واگذاری زمین را اخذ کرده باشد، سپس قرارداد مربوطه را در دفترخانه اسناد رسمی به امضا برساند؛ در این صورت بانک قسط اول تسهیلات را به سازنده پرداخت می کند.

وی افزود: مردم برای طرح اقدام ملی مسکن تا کنون 40 هزار میلیارد تومان واریز کرده اند؛ این اتفاق هم جمع کردن نقدینگی است و هم توان افزایی است تا بتوانیم این پول را به پروژه ها تزریق کنیم.

پرداخت 160 هزار فقره وام مسکن یکم در سال 98

اسلامی تصریح کرد: سال گذشته 160 هزار نفر از مردم از طریق صندوق پس انداز مسکن یکم تسهیلات گرفته و خانه دار شده اند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 189
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران