در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515887 تاریخ : 1399/04/23-10:45:41
,17,
افزایش ظرفیت روزانه تولید ماسک به 6.5 میلیون عدد

افزایش ظرفیت روزانه تولید ماسک به 6.5 میلیون عدد

آنطور که معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت آمار داده، اکنون ظرفیت نصب شده تولید ماسک سه لایه و ماسک N95 در کشور به بیش از 6 میلیون و 500 هزار عدد در روز رسیده است.

به گزارش بانک و صنعت، مهدی صادقی نیارکی افزود: این ظرفیت نصب شده شامل تولید بیش از 6 میلیون ماسک سه لایه و 500 هزار عدد ماسک N95 در روز است.

معاون امور صنایع وزارت صنعت بیان داشت: در زمینه ماسک N95 حتی مازاد تولید داشتیم و تا چندی پیش مازاد آن صادر می شد، اما اکنون صادرات آن ممنوع شده است.

تنها در یک مورد معاون اجرایی ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) اعلام کرد که از ابتدای شیوع کرونا در کشور تاکنون روزانه چهار میلیون ماسک توسط واحدهای صنعتی وابسته به این نهاد تولید شده و در قالب بسته های معیشتی در اختیار شهروندان قرار می گیرد.

به گفته صادقی نیارکی، در تولید الکل، لباس های پرستاری و انواع شوینده ها نیز هیچ کمبودی در کشور وجود ندارد و در بیشتر زمینه ها مازاد تولید داریم.

مطابق آمارها امروز تولید انواع ماسک در کشور در مقایسه با نخستین روزهای شیوع کرونا در ابتدای اسفندماه، دست کم سه هزار درصد رشد داشته است.

در حالی که در آغازین روزهای اسفندماه پارسال، روزانه فقط 200 هزار عدد ماسک در کشور تولید می شد، اما امروز حداقل 50 واحد صنعتی روزانه بیش از 6 میلیون عدد ماسک تولید می کنند و اگر آمار تولید گروه های جهادی، مردمی، بسیج، اصناف و نیروهای مسلح را به آن اضافه کنیم، با تیراژ تولید به مراتب بزرگتری مواجه هستیم.

دستاورد امروز نتیجه یک کار جهادی در مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت است، به طوری که با جلوگیری از صادرات مواد اولیه مورد نیاز تولید ماسک (همزمان با روزهایی که خارجی ها به ما ماسک نمی فروختند)، همچنین فعال سازی واحدهای تولیدی زیادی که امکان تولید ماسک داشتند، تامین ماشین آلات مورد نیاز آنها، مهندسی معکوس و ایجاد خطوط جدید تولید ماسک، برقراری شیفت های جدید کاری در کارخانجات به منظور افزایش تولید، تسریع در ورود ماشین آلات مورد نیاز به کشور با هواپیما به جای کشتی و ترخیص آنها در کمترین زمان ممکن، این دستاورد حاصل شد.

اکنون و در شرایطی که استفاده از ماسک در همه اماکن عمومی شلوغ و پر تردد الزامی شده و به دلیل لزوم تامین نیاز بازار داخل، بجز ماسک N95 که در مقطعی صادرات آن اجازه داده شد، صادراتی انجام نمی شود.

این در حالی است که در خصوص مواد ضدعفونی کننده نیز به وفور در داروخانه ها و سایر مراکز یافت می شود و مشکل خاصی در تولید آنها وجود ندارد.

همچنین به گفته مسوولان وزارت صنعت، اگر الکل مورد نیاز تولید مواد ضدعفونی کننده از محل واردات باشد، تولیدکنندگان امکان صادرات دارند و این مهم به دلیل ارزآوری و همچنین کاهش نیافتن ذخایر الکل کشور اجازه داده شده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 189
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران