تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514526 تاریخ : 1399/03/27-09:25:31
,5,
افزایش راندمان نیروگاه های حرارتی تولید برق برای نخستین بار

افزایش راندمان نیروگاه های حرارتی تولید برق برای نخستین بار

راندمان نیروگاه های حرارتی کشور پارسال با اقدام های صورت گرفته افزایش یافت و برای نخستین بار در تاریخ صنعت برق کشورمان به 38.56 درصد رسید که در سطح مناسبی در مقایسه با سایر کشورهای جهان است.

به گزارش بانک و صنعت، راندمان نیروگاه های حرارتی کشورمان درحالی پارسال به 38.56درصد رسید که این رقم در جهان 37.3 درصد است.

گزارش منتشر شده از سوی وزارت نیرو نشان می دهد اضافه شدن سالانه بخش بخار واحدهای سیکل ترکیبی نیروگاه ها (با وجود تخصیص نیافتن های لازم در بودجه های سالانه) و برنامه ریزی های دقیق و توامان بخش تولید برق و دیسپاجینگ ملی درانتخاب آرایش واحدهای نیروگاهی و بهره برداری بهینه و برنامه ریزی زمان تعمیرات واحدها(به طوریکه در اکثر اوقات واحدهای سیکل ترکیبی و با حداکثر راندمان در مدار باشند) موجب شد پارسال راندمان سالانه نیروگاه های حرارتی کشور به بیشترین مقداردرطول تاریخ صنعت برق و برای نخستین بار ارتقا یابد.

راندمان نیروگاه های حرارتی در سال 1390 و پیش از دولت تدبیرو امید 37.10 درصد بود و در سال 1392 که سال ابتدایی کار دولت یازدهم بود این عدد به 37.78 درصد رسیده بود .

همزمان با آغاز فعالیت های رسمی دولت تدبیر و امید راندمان نیروگاه های حرارتی از 37.78 درصد ارتقاء یافته و به 37.82 درصددرسال93 رسید و در سال 94 این میزان به 38.19 درصد و در سال 97 به 38.47 درصد افزایش یافت.

کشورمان از نظر راندمان نیروگاهی بین یازده کشور با راندمان بالای 38 درصد در جایگاه دوازدهم ایستاده و طبق برنامه ریزی قرار است امسال میزان راندنمان نیروگاه ها به 39 درصد افزایش یابد.

آمارهای منتشره از سوی وزارت نیرو نشان می دهد 10 کشور جهان راندمان نیروگاهی بالای 40درصد دارند و تنها کشور اوکراین است که راندمانی زیر 30درصد دارد.

محسن طرزطلب مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی ایران پیشتر گفت: برنامه ریزی شده تا راندمان این نیروگاه ها تا پایان سال 1400 به 40 درصد برسد، این در حالی است که متوسط راندمان نیروگاه های حرارتی دنیا 37.3 درصد است.

راندمان نیروگاه های ایران بالاتر از کشورهایی همانند کانادا، آلمان، چین، فرانسه، استرالیا و روسیه قرار گرفته است.

بر همین اساس برای ادامه این روند و افزایش راندمان نیروگاه های حرارتی، ضرورت تبدیل واحدهای گازی باقیمانده به سیکل ترکیبی با تامین بودجه های لازم بیش از هر زمانی وجود دارد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 197
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران