بیمه آسیا ، تخفیف به مناسبت هفته دولت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 519448 تاریخ : 1399/06/24-13:19:22
,10028,10033,
افزایش خسارات آفات در جنگل های طبیعی و دست کاشت کشور

افزایش خسارات آفات در جنگل های طبیعی و دست کاشت کشور

مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت سازمان جنگل ها ضمن اشاره به اقداماتی که برای مقابله با آفات در جنگل های دست کاشت مناطق بیابانی کشور در دستور کار قرار دارد، گفت: طی دو سال اخیر خسارات آفات در تمام عرصه های منابع طبیعی از جمله جنگل های طبیعی، بیابان، جنگل های دست کاشت و مراتع افزایش پیدا کرده است.

به گزارش بانک و صنعت، امیر مسعود جلالی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه در همه نواحی رویشی کشور یک سری آفات کلیدی وجود دارد، اظهار کرد: این آفات کلیدی شناسایی شده اند. برای مثال در برخی از جنگل های دست کاشت مناطق بیابانی کشور با آفت شپشک سفید تاغ، ملخ کوهان دار، آفت برگ خوار و مکنده ها مواجه هستیم. مهمترین آفاتی که سالانه خسارت زیادی به ما وارد می کند ملخ ها هستند که بخشی از آن ها بومی و بخشی دیگر مهاجرند.

وی با بیان اینکه برخی آفات قرنطینه ای هستند و از کشورهای دیگر به کشور ما وارد می شوند، تصریح کرد: علاوه بر این برخی آفات عمومی هستند که به بخش های مختلفی از جمله حوزه کشاورزی، باغبانی و منابع طبیعی خسارت هایی را وارد می کنند. دسته ای دیگر از آفات نیز اختصاصی هستند که در حوزه های مختلفی از جمله کشاورزی و منابع طبیعی دیده می شوند. مدیریت آفات عمومی و قرنطینه ای برعهده سازمان حفظ نباتات و مدیریت آفات اختصاصی در منابع طبیعی برعهده ما است.

مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت سازمان جنگل ها با اشاره به اینکه آفات اختصاصی در جنگل های دست کاشت مناطق بیابانی از جمله ملخ کوهان دار تاغ، موریانه، موش ها و... هر ساله خسارتی را وارد می کنند، گفت: دوران اوج ظهور و خسارت این ها مشخص است و باتوجه به آن برنامه هایی را برای کاهش خسارات دنبال می کنیم.

به گفته جلالی طی دو سال اخیر نوسانات اقلیمی سبب شده است که خسارات آفات در تمام عرصه های منابع طبیعی از جمله جنگل های طبیعی، بیابان، جنگل های دست کاشت و مراتع افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: از آن جایی که محدودیت هایی برای استفاده از ترکیبات شیمیایی در عرصه های طبیعی وجود دارد، اولویت ما برای مقابله با آفات استفاده از سموم شیمیایی نیست. به همین دلیل کنترل های مکانیکی و بیولوژیک در دستور کار است و در حال حاضر برای آنکه بتوانیم مدیریت بهتری در زمینه کنترل آفات در جنگل های دست کاشت مناطق بیابانی کشور داشته باشیم دو رویکرد اصلی را با همکاری دفتر امور بیابان پیگیری می کنیم.

مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت سازمان جنگل ها تصریح کرد: بر اساس این دو رویکرد برنامه هایی برای عرصه هایی داریم که از قبل در آن ها جنگل کاری صورت گرفته و عرصه هایی که قرار است طی سال های آینده در آن جنگل کاری صورت بگیرد. از این رو باید برای جنگل کاری های جدید در عرصه های بیابانی کشور دقت و هماهنگی های بیشتری در زمینه انتخاب نهال، محل، نوع و تاریخ کشت داشته باشیم. از سوی دیگر یک سری اقدامات فنی در عرصه هایی که از قبل جنگل کاری شده اند از جمله عملیات پرورشی، جوان گرایی نهال ها و مقاوم سازی آن ها انجام دهیم تا خسارت های آفات به حداقل برسد.

جلالی در ادامه گفت: برای مقابله با آفات عمومی نیز هماهنگی هایی را با کمیته تخصصی گیاه پزشکی انجام داده ایم و قرار شد که پس از این برای نقل و انتقال نهال ها و کاشت آن ها گواهی سلامت نهال را دریافت کنیم تا مطمئن شویم که سالم ترین نهال را در عرصه های بیابانی کشت می کنیم.

وی در پایان ضمن اشاره به همکاری با موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع اظهار کرد: تاکید ما این است که اقدامات مقابله ای با آفات به جای اینکه استانی صورت گیرد منطقه ای باشد چرا که بعضی اوقات دیده می شود که یک آفت به صورت مشترک به چند استان خسارت می زند و اگر مقابله با آن منطقه ای نباشد در دفع آفت به طور کامل موفق نخواهیم بود.

پیش از این وحید جعفریان مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفته بود: طغیان گسترده آفات در جنگل های دست کاشت مناطق بیابانی کشور که به سبب برخی عوامل اقلیمی و انسانی رخ داده، سابقه نداشته است و اگر این جنگل های دست کاشت از بین برود طوفان های ماسه ای می تواند روستاها و شهرهای بزرگ را در بر بگیرد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 187
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران