در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521675 تاریخ : 1399/07/30-10:25:53
,5,
افزایش توان ذخیره سازی گاز ایران در آستانه زمستان

افزایش توان ذخیره سازی گاز ایران در آستانه زمستان

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران با اشاره به بهره برداری از یک طرح رفع گلوگاه های تزریق در تاسیسات ذخیره سازی «سراجه» قم از افزایش توان ذخیره سازی گاز کشور خبر داد و گفت: امسال رکورد تزریق گاز در سراجه قم شکسته شد.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از شرکت انتقال گاز ایران، مهدی جمشیدی دانا با اشاره به افتتاح سیستم خنک کن تبخیری هوای ورودی توربوکمپرسور تاسیسات ذخیره سازی گاز سراجه قم، گفت: برای اجرای این پروژه حدود 140 میلیارد ریال سرمایه گذاری شد که با توجه به صرفه جویی هزینه های تعمیرات و نگهداری، پیش بینی می شود این سرمایه گذاری 18 ماهه بازگشت داشته باشد.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران از افزایش 13 درصدی توان توربوکمپرسورها و دبی تزریق گاز به مخزن «سراجه» به عنوان یکی از مهمترین اهداف اجرای این طرح اشاره و تصریح کرد: افزایش راندمان توربین و توربوکمپرسورها، کاهش پنج درصدی مصرف سوخت، کاهش انتشار آلایندگی، افزایش دوره تعمیرات به 20 هزار ساعت، افزایش طول عمر قطعات از دیگر دستاوردهای عملیاتی و اقتصادی اجرای این طرح است.

وی با اشاره به نقش راهبردی مخزن ذخیره سازی «سراجه» قم در تامین و توزیع انتقال گاز طبیعی به ویژه در چهار ماه پایانی سال، افزود: بهره برداری از طرح سیستم خنک کن تبخیری هوای ورودی توربوکمپرسور تاسیسات ذخیره سازی گاز سراجه، پیش بینی می شود پایداری و توان عملیاتی ذخیره سازی گاز در شمال کشور افزایش یابد.

این مقام مسوول یادآور شد: هفت ماهه امسال میزان تزریق گاز به سراجه نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از 16 درصد افزایش داشته که بخشی از این افزایش به دلیل ارتقای بازدهی توربین ها بوده و در مجموع بالغ بر یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب گاز در این مخزن ذخیره سازی شده است.

جمشیدی دانا با اشاره به برنامه توسعه دو مخزن ذخیره سازی گاز «سراجه» و «شوریجه» از سوی مجموعه وزارت نفت، خاطرنشان کرد: افزایش توان تزریق و برداشت گاز از مخازن ذخیره سازی منجر به افزایش پایداری شبکه گاز در فصول پرمصرف سال خواهد شد.

محمد رضا جولایی مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران به تازگی اعلام کرد: در زمستان امسال حداکثر روزانه 820 میلیون متر مکعب گاز به خطوط لوله تحویل داده می شود که از این میزان حدود 600 میلیون متر مکعب در بخش خانگی و 701 میلیون متر مکعب نیز صرف صادرات خواهد شد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 194
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران