در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512735 تاریخ : 1399/02/23-15:43:43
,11,
افراد واجد شرایط دریافت مسکن ملی، دو برابر تعداد واحدها

وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

افراد واجد شرایط دریافت مسکن ملی، دو برابر تعداد واحدها

وزیر راه و شهرسازی گفت: تعداد سرپرستان خانوار واجد شرایط دریافت مسکن ملی، 800 هزار نفر برآورد شده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در خصوص طرح اقدام ملی مسکن، و برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی برای خانه دار کردن اقشار مختلف جامعه، گفت: وزارت راه و شهرسازی علاوه بر تأمین مسکن برای دهک های 4 تا 7 که شامل 400 هزار واحد مسکونی است، چندین تفاهم نامه برای جامعه هدف از جمله فرهنگیان، کارگران و کارکنان نیروهای مسلح برنامه ریزی کرده است که این تفاهم نامه نیز مجموعاً 500 هزار واحد مسکونی را شامل می شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در نظر است تا در حدود 500 هزار واحد مسکونی اقشار هدف جامعه ساخته شود که در این تفاهم نامه ها، جامعه شاغلان و بازنشستگان فرهنگیان در تفاهم با وزارت آموزش و پرورش، جامعه شاغلان و بازنشستگان کارگری در تفاهم با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، و دیگری با وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خانه دار می شوند.

عضو کابینه دوازدهم، ویژگی بارز طرح اقدام ملی مسکن را، شناسایی دقیق جامعه هدف و نیازمند مسکن و همچنین احداث مسکن در اراضی و زمین های دارای زیرساخت عنوان کرد و توضیح داد: اراضی طرح اقدام ملی مسکن اراضی در محدوده شهرها بوده و اراضی هستند که دارای زیرساخت های لازم هستند. همچنین در طرح اقدام ملی تلاش کردیم تا جامعه هدف را بشناسیم و متناسب با جامعه هدف، برنامه ریزی کنیم تا با پروژه هایی مواجه نشویم که سازنده بسازد و متقاضی نداشته باشد.

مسکن ملی: 1 میلیون و 800 هزار نفر ثبت نام؛ 800 هزار نفر واجد شرایط

اسلامی با اشاره به اینکه ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در دو مرحله انجام شد، اعلام کرد: در مرحله اول 230 هزار متقاضی ثبت نام کردند که 130 هزار نفر واجد شرایط تشخیص داده شدند. در عین حال با توجه به اینکه در مرحله اول ثبت نام مردم گله مند بودند که سایت ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن زود بسته شده است و مردم امکان ثبت نام ندارند، در مرحله دوم این مشکل برطرف شد و افرادی که متقاضی مسکن بودند توانستند در زمان مقرر همگی ثبت نام انجام دهند تا بعداً غربالگری شوند. هدف ما از ثبت نام این بود که به میزانی که زمین تهیه کرده بودیم ثبت نام انجام شود.

وی یادآور شد: مرحله دوم ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن به دلیل بحران کرونا، به دو شیوه اینترنتی و پیامکی انجام شد. هم اکنون تعداد ثبت نامی های مرحله اول و دوم هم از طریق سامانه اینترنتی و سامانه پیامکی، یک میلیون و 600 هزار نفر شده است. در واقع متقاضیان واقعی مسکن زمان لازم داشتند که برای مسکن خود ثبت نام کنند.

به گفته اسلامی، در این فرآیند برآورد این است که 800 هزار نفر واجد شرایط دریافت مسکن ملی هستند که این تعداد متقاضی دریافت مسکن ملی در برنامه دریافت مسکن قرار گرفته اند.

اسلامی یادآور شد: برای طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای گوناگون، روش های متفاوتی طراحی شده است برای برخی اراضی به شکل گروهی تحویل متقاضیان واجد شرایط می شود. این دسته از متقاضیان به سازمان های نظام مهندسی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مرتبط می شوند و در تهیه نقشه و مصالح آنها را یاری می کند. این شیوه همانند برنامه ریزی هایی است که در نواحی سیل زده و زلزله زده توسط بنیاد مسکن انجام می شود. این دسته از متقاضیان در عرض یکسال و حداکثر دو سال با هدایت بنیاد مسکن واحدهای مسکونی خود را احداث می کنند.

وی گفت: بخشی از اقدام ملی مسکن با محوریت بنیاد مسکن در حال انجام است که در برخی از شهرها شروع شده است و ادامه خواهد یافت.

وزیر راه و شهرسازی شیوه احداث مسکن ملی را در شهرهای جدید اعلام کرد و گفت: طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای جدید توسط پیمانکاران، سازندگان و شرکت هایی که با وزارت راه و شهرسازی مشارکت کرده اند و پروژه ها را می سازند در توافق با سازندگان انجام می شود و سازندگان خود کار را دنبال می کنند.

اسلامی نوع سوم طرح اقدام ملی مسکن را پروژه های مشارکتی عنوان کرد و گفت: نوع سوم پروژه های مشارکتی برای اقشاری است که می خواهند واحدهای خود را بزرگ تر کنند. برای آنها قراردادهای مشارکتی تعریف شده است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه طرح اقدام ملی مسکن برای فرهنگیان کلنگ زنی شده است، گفت: هفته گذشته در اجرای تفاهم نامه با وزارت آموزش و پرورش، فاز اول طرح که احداث بیش از 14 هزار واحد مسکن فرهنگیان است، آغاز شد. تفاهم نامه مشترک وزارت راه و شهرسازی با وزارت آموزش و پرورش احداث 170 هزار واحد مسکونی طی دو سال است که اسامی از سوی وزارت آموزش و پرورش به وزارت راه اعلام شد و از بین اسامی اعلام شده، 75 هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند.

وی خاطرنشان کرد: جامعه هدف شناسایی، شرایط فراهم و تسهیلات بانکی توسط شورای پول و اعتبار به اجرای این طرح اختصاص یافته است. امید است با مجموع شرایطی که فراهم شده و مشارکت مردم، متقاضیان واقعی مسکن صاحب خانه شوند و این دغدغه برطرف شود.

مصوبه تمدید دو ماهه اجاره نامه، لازم الاجراست

اسلامی همچنین در خصوص بازار اجاره و مستأجران نیز اعلام کرد: هفته پیش ستاد ملی تصویب کرد تا مهلت اجاره واحدهای مستاجرانی که اسفند و فروردین به اتمام می رسیده است تمدید شده و مدت بسته بودن بنگاه های مشاوره املاک در دوران بحران کرونا، به مدت قرارداد مستأجران اضافه شود. این مصوبه ابلاغ شده و لازم الاجراست.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: بنگاه های معاملاتی و شوراهای حل اختلاف به مصوبه کرونا در خصوص تمدید دو ماهه قرارداد مستأجران توجه و برای اجرای آن اقدام کنند.

وی با تاکید بر اینکه مصوبات شورای ملی کرونا حکم قانون را دارد و لازم الاجراست، گفت: بنگاه های معاملاتی و شوراهای حل اختلاف، اجازه ندهند تا اختلافات بین مردم ایجاد شود. از مالکان و مستأجران نیز درخواست داریم تا در شرایط بحران کرونا به ویژه در تهران بزرگ که آسیب پذیری بالاست با هم تفاهم کنند تا نیاز به اسباب کشی نباشد و قراردادها با تفاهم تمدید شود.

اسلامی یادآور شد: از همه سازندگان حرفه ای و افراد دارای واحدهای تمام شده و نیمه کاره دعوت کرده ایم تا به طرح اقدام ملی مسکن بپیوندند و واحدهای خود را تکمیل کرده و به متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن تحویل دهند. برای این دسته از سازندگان بعد از تحویل پروژه ها به متقاضیان اقدام ملی بار دیگر زمین برای ساخت واحدهای جدید تخصیص خواهد یافت.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 159
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران