صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520793 تاریخ : 1399/07/14-15:42:23
,15,
افتتاح نخستین مرکز یکپارچه سازی سامانه های پیشرانش فضایی

همزمان با هفته جهانی فضا صورت گرفت:

افتتاح نخستین مرکز یکپارچه سازی سامانه های پیشرانش فضایی

هم زمان با افتتاح هفته جهانی فضا 2020، مرکز یکپارچه سازی سامانه های پیشرانش فضایی رونمایی و آزمایشگاه ابوریحان بیرونی افتتاح شد.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران، هم زمان با نخستین روز از هفته جهانی فضای 2020، مرکز یکپارچه سازی سامانه های پیشرانش فضایی و آزمایشگاه ابوریحان بیرونی در پژوهشکده سامانه های حمل ونقل فضایی با حضور حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران و «مرتضی براری» رئیس سازمان فضایی ایران افتتاح و به بهره برداری رسید.

بنابراین گزارش، صمیمی، با اشاره به اینکه یکی از راهبردهای اصلی پژوهشگاه فضایی ایران، توسعه زیرساخت های فضایی کشور است گفت: در دنیای امروز، توسعه فناوری ها هم زمان با خود، نیاز به فراهم کردن توسعه و ارتقای زیرساخت آن است.

وی ضمن ابراز خرسندی از اینکه سامانه های پیشرانش برای ماهواره های درحال توسعه و همچنین در بلوک های انتقال مداری در پژوهشگاه فضایی ایران توسعه قابل توجه ای داشته است؛ از تجهیز مرکز یکپارچه سازی سامانه های پیشرانش فضایی به عنوان یکی از مهم ترین زیرساخت های فضایی یاد کرد و افزود: در واقع راهبرد مأموریت های فضایی کشور و فشار توسعه فناوری سامانه ها، اصلی ترین دلیل تجهیز این مرکز بوده است.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران، فراهم ساختن بستر مناسب و ایمن برای یکپارچه سازی و تست سامانه های فضایی که نیاز به تست های عملکردی و محیطی در شرایط خاص دارد را به عنوان هدف اصلی انجام این مهم ذکر کرد.

صمیمی در خصوص تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه ابوریحان نیز گفت: در راستای نقشه راه توسعه فناوری سامانه های پیشرانش فضایی، پژوهشگاه فضایی ایران مدت زمانی است که توسعه تراسترهای شیمیایی با سطح تراست محدود را در دستور کار قرار داده است.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران توضیح داد: به منظور توسعه این محصولات فناورانه در شرایط ایمن و با ملاحظات استانداردهای فضایی، تجهیزات و زیرساخت های ویژه ای برای انجام آزمون های مختلف مورد نیاز است.

وی اظهار داشت: آزمایشگاه تراسترهای فضایی ابوریحان بیرونی در پژوهشکده سامانه های حمل ونقل فضایی، به عنوان نخستین آزمایشگاه حوزه پیشرانش فضایی کشور شناخته می شود که موفق به اخذ گواهینامه 17025ISO/IEC شده است.

کسب این گواهینامه نشان از تعالی سیستمی انجام مأموریت های توسعه فناوری در حوزه پیشرانش فضایی دارد و در نوع خود پیشرفت مهمی در این مسیر به شمار می رود و هم اکنون با تجهیز این آزمایشگاه، قابلیت انجام انواع تست های توسعه ای و داده برداری در شرایط اتمسفریک و خلأ برای تراسترهای شیمیایی تک جزئی و دوجزئی فراهم آمده است.

صمیمی، تشریح کرد: با توجه به اهمیت اندازه گیری نیروی پیشران، فشار و همچنین دما در عملکرد تراسترهای شیمیایی، دقت بالا در نحوه داده برداری و ثبت داده ها، بسیار حائز اهمیت است. از این رو، سکوی اندازه گیری نیروی پیشران در این آزمایشگاه، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

گفتنی است با توجه به منحصربه فرد بودن این آزمایشگاه در کشور، علاوه بر ارائه خدمات به سایر پروژه های جاری پژوهشگاه فضایی ایران، این آزمایشگاه آمادگی ارائه خدمات به سایر پروژه های ملی در حوزه تراسترهای فضایی را دارد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 197
طرح آرامش اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران