سازمان خصوصی سازی خانه پارسیان ، عبور از رمز عبور خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی همراه بانک تمام عیار نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
شماره: 490662 تاریخ : 1398/06/20-12:56:01
,5,4,
افتتاح اولین خط لوله انتقال نفت در جنوب آسیا میان هند و نپال

افتتاح اولین خط لوله انتقال نفت در جنوب آسیا میان هند و نپال

هند و نپال اولین خط لوله انتقال نفت در جنوب آسیا را افتتاح کردند. این خط لوله، نفت خام را از هند به نپال که محصور در خشکی است انتقال می دهد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از نشریه " تایمز او ایندیا"، نارندرا مودی نخست وزیر هند اعلام کرد که دهلی نو و کاتماندو برای اولین بار در جنوب آسیا، اولین پروژه خط لوله انتقال نفت خام را به پایان رسانده اند.

نخست وزیر هند پس از افتتاح این پروژه  گفت: این خط لوله گاز نشان دهنده روابط نزدیک هند و نپال است. این پروژه به به تامین امنیت انرژی منطقه کمک می کند و هزینه انتقال انرژی را به شدت کاهش می دهد.

این خط لوله گاز به به طول 69 کیلومتر ظرف 15 ماه توسط هند ساخته شده است. با تکمیل این پروژه سوخت از پالایشگاه "بارونی" هند به شهر "املخ گنج" در نپال منتقل خواهد شد. نپال قصد دارد این خط لوله نفت را که روز گذشته افتتاح شد تا مناطق شمال غربی خود گسترش دهد.

این درحالی است که شرکت ملی نفت نپال روز چهارشنبه اعلام کرد که قیمت بنزین و گازوئیل را تا 2 روپیه نپالی در هر لیتر کاهش می دهد.

این پروژه با توجه به نفوذ چند سال اخیر چین در نپال اهمیت پیدا می کند. در دهه های گذشته هند در نپال نفوذ گسترده ای داشت. دو کشور دارای مرزهای باز تجاری و ادیان و آداب و رسوم مشترک می باشند. اما در چند سال گذشته، چین سرمایه گذاری های خود را در نپال دو برابر کرده است و قصد دارد تا  از زیرساخت های گسترده  و دست  نخورده نپال  برای ساخت نیروگاه های برق آبی استفاده کند که این امر تجارت بین دو کشور را افزایش داده است.

سرمایه گذاران چینی تاکنون چندین  جاده، بیمارستان ، دانشگاه و سایر  پروژه ها را در نپال تکمیل کرده ند و برنامه هایی برای راه اندازی خطوط راه آهن و خطوط انتقال برق در این کشور مطرح کرده اند. در شهر پخارا نیز چین در حال ساخت یک فرودگاه بین المللی است. دیدارهای وزرای دولتی نپال و چین در دو سال گذشته افزایش یافته است و بورس های  تحصیلی و مبادلات با چین فرصت های جدیدی برای جوانان نپالی ایجاد کرده است.

نپال که کشوری فقیر در حاشیه رشته کوه هیمالیا است در سال 2006 شاهد پایان جنگ داخلی خشونت آمیز یک دهه‌ای بود که به 240 سال حکومت سلطنتی هندوها در این کشور پایان داد و آن را تبدیل به جمهوری کرد.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 165
موج جایزه رو بگیر! رمزت رو فریاد بزن موسسه اعتباری ملل بیمه جامع مجتمع های مسکونی بیمه پارسیان اقشار جدید برخوردار از حمایت های تأمین اجتماعی بانک صنعت و معدن پست بانک ایران بانک خاورمیانه