بیمه آسیا ، تخفیف به مناسبت هفته دولت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 508833 تاریخ : 1398/12/12-14:55:29
,11,
آغاز مرحله دوم ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن از 17 اسفند

معاون مسکن و ساختمان خبر داد

آغاز مرحله دوم ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن از 17 اسفند

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه ثبت‌نام مرحله دوم طرح اقدام ملی مسکن از شنبه 17 اسفند آغاز می شود، گفت: آورده اولیه متقاضیان بین 30 تا 40 میلیون تومان است که با حدود 100 میلیون تومان تسهیلات دولتی و مابقی هزینه ساخت باید توسط متقاضی در طول دوره ساخت که حدود 18 ماه و دو سال به طول می‌انجامد باید تکمیل و به حساب، واریز شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان در برنامه زنده از شبکه خبر ضمن اعلام این مطلب که ثبت‌نام مرحله دوم طرح اقدام ملی مسکن از شنبه 17 اسفندماه آغاز خواهد شد، گفت: در مرحله اول که ثبت نام که در 530 شهر انجام شداعلام کردیم که تا قبل از پایان سال مرحله دوم ثبت نام انجام می شود و این قولی بود که آقای وزیر دادند، خوشبختانه با تلاش شبانه روزی که همکاران در ستاد و استان ها انجام دادند شرایط برای ثبت نام مرحله دوم مهیا شده است و انشالله از شنبه 17 اسفندماه مرحله دوم ثبت نام در پنج استانِ آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، البرز و اصفهان آغاز می شود.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: به واسطه بازخوردی که از سامانه دریافت می شود، گروه های بعدی در استان های دیگر نیز اعلام می‌شوند و ثبت نام روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه هفته آتی انجام می شود و چنانچه در استان ها کار ثبت نام مرحله دوم به اتمام نرسید، این کار در اول دو هفته بعد نیز ادامه خواهد یافت.

معاون وزیر راه و شهرسازی تفاوت این مرحله از ثبت نام را با مرحله اول، ثبت نام از تمامی متقاضیان عنوان کرد و افزود: در مرحله اول ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن بر اساس تعداد ظرفیت ثبت نام انجام شد و به محض آنکه ظرفیت تکمیل می شد، سایت بسته می شد. در مرحله دوم بنا بر تدبیری که اندیشیده شده که مردم لازم نباشد حتی به مراکزی خارج از منزل مراجعه داشته باشند ثبت نام از 8 صبح شروع و تا ساعت 12 روز بعد انجام می شود.

محمودزاده افزود: بدین معنا، متقاضیان دو روز کاری فرصت دارند تا ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن انجام دهند. بر اساس ظرفیتی که وجود دارد این مرحله از ثبت‌نام بر اساس قرعه‌کشی انجام می‌شود و کسانیکه از این لیست خارج شوند از سوی ستاد طرح اقدام ملی اعلام می شوند که افراد انتخاب شده باید در مرحله بعدی برای احراز شرایط خود اقدام کنند.

معاون مسکن و ساختمان در خصوص فرآینده ثبت نام اعلام کرد: سایت ثبت نام به نشانی tem.mrud.ir است. این سایت سایت ثبت نام است و تمام اطلاعات لازم در سایت ثبت شده است که متقاضیان باید چه شرایطی داشته باشند.

محمودزاده یادآور شد: بر اساس قانون ساماندهی چهارشرط وجود دارد که باید متقاضیان ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن باید واجد آن باشند. اول آنکه متقاضیان باید از اول انقلاب از امکانات دولتی در حوزه زمین و مسکن استفاده نکرده باشد و اصطلاحا فرم ج آنها سبز باشد. شرط دوم آن است که متقاضی از اول فرودین سال 1384 فاقد مالکیت خصوصی باشد. شرط سوم تاهل و شرط چهارم سابقه حداقل پنج سال سکونت در شهری است که متقاضی تقاضای مسکن کرده است.

پرونده 50 هزار متقاضی طرح ملی مسکن در بانک‌ها تشکیل شد

 وی افزود: سه سامانه ملی برای کنترل فرم ج، تسهیلات بانکی و موضوع مالکیت اشخاص که به شکل ملی انجام می شود و به استان‌ها ابلاغ می‌شود. در خصوص سابقه پنج سال سکونت در شهر موردتقاضا، استان، اظهارنظر و بررسی خواهد کرد.

به گفته محمودزاده، کسانیکه در مرحله اول ثبت نام کردند و در سه سامانه ملی که اعلام شد واجد شرایط شناخته شدند به استان ها معرفی شدند و هم اکنون در مرحله تشکیل پروند و معرفی به بانک قرار دارند. تا امروز حدود 50 هزار نفر از متقاضیان تشکیل پرونده دادند و به بانک برای دریافت تسهیلات معرفی شده‌اند.  

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در مرحله اول 240 هزار نفر ثبت نام کرده و به طور متوسط 58 درصد واجد شرایط شناخته شدند، خاطرنشان کرد: درصد پذیرفته شدگان در استان های مختلف متفاوت بود که در استان اردبیل با حدود 66.5 درصد بیشترین واجدان شرایط و در استان سمنان با 35 درصد کمترین میزان مشارکت را داشتیم. در استان تهران این رقم 46.5 درصد بود.

محمودزاده یادآور شد: افراد واجد شرایط در استان تشکیل پرونده می دهند. مدارک سجلی آنها کنترل می شود و در صورت اثبات سابقه پنج سال سکونت به بانک معرفی می شوند تا پرونده آنها تشکیل شود. این روند تا اول اسفندماه امسال ادامه پیدا کرد و توسط برنامه زمانبندی که با پیامک و یا در سامانه به متقاضیان اعلام شد.

وی افزود: بعد به واسطه اعلام شرایط بهداشتی که در کشور وجود داشت روند را به تعویق انداختیم و هیچ نگرانی برای متقاضیان وجود ندارد و این دسته از متقاضیان حق شان محفوظ است و در زمانی که اعلام می کنیم مراجعه کرده و پرونده خود را تکمیل می‌کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: متقاضیان با سایت مسکن ملی tem.mrud.ir در ارتباط باشند و اخبار و اطلاعیه ها را از روی سایت دنبال کنند.

وی در خصوص آورده متقاضیان اعلام کرد: این طرح برای دهک‌های 4 تا 7 است بین 30 تا 40 میلیون تومان آورده اولیه است و حدود 100 میلیون تومان تسهیلات دولتی و مابقی هزینه ساخت که بستگی به تعداد واحد و تعداد طبقه و شهر مورد احداث دارد باید توسط متقاضی در طول دوره ساخت که حدود 18 ماه و دو سال به طول می انجامد به حساب واریز شود.

به گفته وی، در این مرحله آورده متقاضی به اضافه تسهیلات بانک معادل قیمت تمام شده واحد مسکونی به حساب واریز می شود که بسته به شهر موردتقاضا، متفاوت خواهد بود.

محمودزاده در خصوص اعتراضات نیز اعلام کرد: از روز اول اسفندماه شرایط فراهم شد تا مردم اعتراضات خود را از طرح اقدام ملی مسکن اعلام کنند که باز هم به دلیل شرایط بهداشتی کشور مراجعه حضوری منتفی شد و کار به تعویق افتاد. این امکان از شنبه گذشته فراهم شد تا متقاضیان با مراجعه به سایت مسکن ملی تقاضا را ثبت می کنند، بررسی مجدد انجام می شود و چنانچه اشتباهی انجام شده باشد قطعا مورد بررسی قرار گرفته و روند ثبت‌نام بازگشت داده می‌شود و جای نگرانی وجود ندارد. حتما این دسته از متقاضیان با اثبات به روند خود باز می‌گردند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: مواردی در خصوص تشابه اسمی وجود داشته است. مواردی را در طرح های قبلی از جمله مسکن مهر داشتیم که متقاضی ثبت نام کرده و منتج به واگذاری مسکن نشده بود و فرم ج این دسته از متقاضیان به رغم استفاده نکردن از مسکن همچنان قرمز است که این موارد بررسی خواهد شد و مشکل این عده برطرف می شود.

محمودزاده همچنین توضیح داد: افرادی که نسبت به ثبت نام مرحله اول اعتراض دارند با مراجعه به سایت در بخش اعتراضات با درج نام و کدملی خود، کد رهگیری دریافت کرده و با ثبت کد، علت رد تقاضای اولیه خود را مشاهده می کنند. چنانچه اشتباهی شده باشد، اعتراضات ثبت و متقاضیان با ارایه مدارک سجلی، در زمان مقرر و اعلام شده مراجعه کرده و وضعیت آنها کنترل و نتیجه نهایی اعلام خواهد شد.

ثبت انصراف متقاضیان طرح اقدام ملی از امروز 12 اسفند

وی در خصوص شرایط انصراف متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن نیز، توضیح داد: از امروز 12 اسفند این فرصت به متقاضیانی که درخواست انصراف از طرح اقدام ملی را دارند و فاقد شرایط اعلام شده به ویژه سابقه عدم سکونت در شهر موردتفاضا هستند داده شده است. بدین معنا متقاضیان می توانند، تقاضای انصراف خود را از طرح اقدام ملی ثبت کنند. این تقاضای انصراف تا روز جمعه 16 اسفند فراهم است. متقاضیان با ثبت انصراف خود این امکان را خواهند یافت تا در طرح های جدید و در مرحله دوم ثبت نام که از 17 ام آغاز می شود در شهری که سکونت دارند ثبت نام کنند.

برخی پروژه های مسکن ملی 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارند

محمودزاده همچنین در پاسخ به این پرسش که در کدام استان ها ساخت مسکن ملی آغاز شده است؟، گفت: هم اکنون پروژه هایی وجود دارند که بالای 70 و بعضا 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارند که امیدواریم ابتدای سال 99 و در ماه های فروردین و اردیبهشت بتوانیم اولین پروژه های طرح اقدام ملی مسکن را افتتاح کنیم.

وی ادامه داد: هم اکنون پروژه هایی داریم که در مراحل مختلف اجراست و در مرحله فوندانسیون، خاکبرداری، اسکلت و مراحل مختلف قرار دارد. برنامه ریزی دقیق و به شکل تمام وقت در حال انجام است و تلاش می شود تا در زمانبندی اعلام شده کار انجام شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: از جمله شروطی که باید حتما انجام شود تا کار در زمان مقرر خود به اتمام برسد این است که متقاضیان در زمان اعلام شده آورده خود را واریز کنند. زیرا روند ساخت به آورده متقاضیان و تسهیلات بانکی بستگی دارد. اگر آورده متقاضیان با تاخیر واریز شود طبیعتا روند تحویل به تاخیر می افتد. بنابراین انتظار است تا متقاضیان به موقع به تعهد خود عمل کنند.

وی همچنین اعلام کرد: در شهرهای کوچک و مناطقی که برای وزارت راه و شهرسازی امکان امکان ارایه زمین وجود دارد، زمین به صورت مشارکتی به متقاضیان واگذار می شود. نزدیک به 16500 واحد تاکنون شناسایی شده است که به گروه های زیر چهارنفر واگذار می شود تا خود مردم با مدیریت خود واحد مسکونی را بسازند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 172
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران