بیمه آسیا ، تخفیف به مناسبت هفته دولت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 509001 تاریخ : 1398/12/14-11:33:04
,8,
اصلاح غافلگیر کننده شاخص بورس

اصلاح غافلگیر کننده شاخص بورس

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: روند معاملات بورس در گذشته به گونه‌ای بود که بازار به مدت هفت ماه رشد می‌کرد و بعد از آن به مدت دو ماه وارد فاز اصلاح می‌شد اما اکنون نهایتا اصلاح سه روز ادامه دارد اما آن اصلاح کوتاه مدت و غافلگیرکننده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، ولید هلالات به رشد پرشتاب این روزهای بازار سرمایه اشاره و بیان کرد: نکته‌ای که اکنون در زمینه بازار سرمایه وجود دارد این است که با تحلیل این بازار در بین دیگر بازارها رشد بازار سرمایه معنادار می‌شود.

وی اضافه کرد: زمانی که فضای دیگر بازارها را مورد ارزیابی قراردهیم، مشاهده می شود، علاوه بر التهاب موجود در بازار دلار، قیمت سکه به حدود 6 میلیون تومان رسیده که این افزایش قیمت‌ها از نظر روانی باعث می‌شود تا سهامدار تمایل چندانی به فروش سهام خود در بورس نداشته باشند.

هلالات افزود: تا چند وقت گذشته به محض ایجاد التهاب در نرخ ارز یا افزایش قیمت سکه، مردم به سرعت اقدام به خرید طلا، سکه و ارز در بازار می‌کردند اکنون با توجه به افزایش شدید قیمت‌ها در این بازارها، خرید برای مردم عادی سخت شده و دیگر نمی‌توانند به راحتی تصمیم به خرید در بازارهای موازی با بازار سرمایه کنند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه متوسط قیمت دلار در پاییز 10 هزار تومان بوده است در حالی که اکنون قیمت دلار به بیش از 15 هزار تومان رسیده است، گفت: همه این مسایل دست به دست هم داده شد تا زمینه رونق بازار سرمایه و نیز رکود در دیگر بازارها فراهم شود، در التهابات ایجاد شده شاهد سرمایه‌های کمی از سوی مردم برای ورود به سمت بازار طلا و ارز هستیم.

وی افزود: بازار سرمایه بازار بزرگی نیست و از شناوری زیادی برخوردار نیست، بنابراین ورود نقدینگی زمینه رشد در این بازار را فراهم کرده است.

هلالات به کاهش میزان فروش و عرضه در بازار سرمایه اشاره و بیان کرد: مردم ترس از این موضوع دارند که سهام خود را بفروشند و در فاصله‌ای که نقد هستند دلار و سایر بازارها رشد با اهمیتی کند و دیگر دارای قدرت خرید در هیچ بازاری نباشند.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: در چنین فضایی دیگر نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از بازار را ارائه داد و اعلام کرد انتهای این رشد کجاست، تا وقتی که فضای ملتهب در ذهن سرمایه‌گذاران در زمینه بازارهای موازی وجود داشته باشد سهامداران اقدام به فروش سهام خود نمی‌کنند.

وی افزود: اکنون میزان عرضه‌ها محدود و به شدت کاهش یافته اما تقاضا از سمت بازارهای رقیب و افرادی که به صورت سنتی در بازار بودند در حال انجام است همین افزایش تقاضا زمینه رشد بازار سرمایه را نسبت به دیگر بازارها مهیا کرده است.

هلالات ضمن تاکید بر اینکه با توجه به چنین رشد پرشتابی از سوی بازار سرمایه نمی‌توان گفت شاخص بورس دارای حباب است، اظهار داشت: اگر اعلام شود بازار سرمایه برخلاف رسم همیشه روند صعودی را در پیش گرفته باید گفت سخت‌گیری دولت در برابر بازارهای موازی باعث شده تا نقدینگی به سمت بورس آید و این بازار رشد کند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه  متوسط شرکت‌هایی که صادرکننده هستند و درآمد آنها وابسته به دلار است حدود 65 درصد از ارزش بازار را به خود اختصاص دادند، خاطرنشان کرد: متوسط نرخ دلار در 9 ماه نخست سال برای شرکت‌ها حدود 10 هزار تومان بود در حالی که اکنون دلار نیمایی به بیش از 13 هزار تومان افزایش یافته؛ بنابراین می توان گفت قیمت دلار نسبت به 9 ماه نخست سال حدود 30 درصد افزایش یافته و طبیعی است که شاهد ایجاد هیجان خرید و نیز رشد بازار سرمایه باشیم.

هلالات خاطرنشان کرد: رشد چشمگیر بازار سرمایه عاملی نیست که بتوان گفت، شاخص بورس حباب دارد، بلکه سخت‌گیری دولت در برابر بازارهای موازی باعث شده تا نقدینگی به سمت بورس آید و این بازار رشد پرشتابی را تجربه کند.

به گفته وی، هیچ یک از مسایل داخلی و خارجی نتوانسته در بورس ایران تاثیرگذار باشد، این موضوع نشان می‌دهد هر کسی که نگران وضعیت فعلی است به جای خرید دلار اقدام به خرید سهام دلاری کرده است.

هلالات خاطرنشان کرد: امروز در دنیا، کرونا گسترش یافته و بورس آنها با ریزش همراه شد، در حالی که در ایران، هیچ تاثیری مشاهده نمی شود، بلکه زمینه رشد بیشتر شاخص بورس فراهم شد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: اصلاح بخشی از ذات بازار است، اما به دلیل بالا بودن هیجان و حجم معاملات آن در صورت ورود به فرآیند اصلاح، مدت آن محدود خواهد بود.

وی پیش‌بینی خود از روند معاملات بورس اینگونه بیان کرد: چنانچه بخواهیم دلار را صعودی ببینیم، رشد بازار سرمایه هم ادامه دار است و شاخص نسبت به اعداد فعلی بالاتر می‌رود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 172
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران